Šie ES investicijų projektai – skaitytojų favoritai: vienoje nominacijoje išrinkti net du laimėtojai

2024 m. gegužės 27 d. 15:00
Portalo lrytas.lt skaitytojai beveik visą gegužę galėjo atiduoti savo balsą už jų nuomonę vertingiausius ir geriausius Europos Sąjungos (ES) investicijų projektus. Tai realybe virtusios veržlių kūrėjų idėjos, kurios ne tik augina Lietuvą, bet kuria ir geresnę aplinką verslams, didmiesčių bei regionų gyventojams.
Daugiau nuotraukų (6)
Šiais metais konkurse „ES investicijų 20-mečio projektai“ balsuoti ir rinkti geriausius projektus, kurie buvo bent kartą nominuoti „Europos burių“ konkurse, buvo galima net septyniose kategorijose.
Projektai varžėsi, kas iškovos laimėjimą šiose nominacijose: „Inovatyvūs sprendimai“, „Darni aplinka“, „Šiuolaikinė mokykla“, „Šiuolaikinė medicina“, „Investicijos į žmogų“, „Bendruomeniškumas“, „Inovacijos versle“.
Daugiausia balsų nominacijoje „Inovatyvūs sprendimai“ surinko projektas „Lego Education MoreToMath“. Kaip teigia projekto autoriai, juo siekiama pagerinti ketvirtų klasių mokinių matematikos gebėjimus taikant inovatyvias idėjas.
Prie šių idėjų intensyviai prisidėjo ir mokslininkai bei mokytojai, kartu kūrę metodinę medžiagą III–IV klasės mokiniams, kaip organizuoti matematiniams tyrinėjimams su „Lego“ skirtas pamokas.
Nors šią metodinę medžiagą pirmiausia išbandys tik projekte dalyvaujančios mokyklas, ja vėliau gales naudotis ir visos Lietuvos pradinių klasių mokytojai. Sukurta nauja sistema taptų pagrindu sąmoningai Lietuvos pradinio matematinio ugdymo kaitai.
Nominaciją „Darni aplinka“ šiemet laimėjo projektas, kuriuo buvo sutvarkytos Babrungo upės slėnio estrados teritorijos ir jos prieigos bei jungtys. Projekto metu sutvarkyta net 5 000 kv. m teritorija – ne tik Babrungo upės slėnis, bet ir Laisvės alėja.
Babrungo upės slėnio estrados buvo įrengta lauko estrada su ne mažiau kaip 600 vietų žiūrovams ir scenos aikštelė, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, kuria galės naudotis gyventojai. Vietiniai jau laiką leidžia vaikščiodami naujais pėsčiųjų takais, laiptais ir pandusais bei gėrėdamiesi mažosios architektūros elementais, infrastruktūra bei žaliosiomis zonomis.
Be to, numatytos vietos lauko prekybai tam, kad tai būtų dar patrauklesnė vieta verslui.
Kategorijoje „Šiuolaikinė mokykla“ skaitytojai balsavo taip aktyviai, kad net du projektai surinko po tiek pat balsų.
Vienas iš laimėjusių projektų – pedagogų kvalifikacijos kėlimas darbui su įvairias negalias turinčiais mokiniais bendrojo lavinimo mokyklose. Projekto autoriai siekė pagerinti sąlygas ir mokytojams suteikti daugiau žinių, kaip bendrojo lavinimo mokyklose dirbti su ypatingų ugdymo poreikių turinčiais moksleiviais.
Mokytojai būtinų žinių darbui su negalią turinčiais vaikais galėjo įgyti projekto metu, o pedagogų kompetencija vaikams su negalia plačiau atvers mokslo duris bei padės integruotis į visuomenę.
Kito šioje nominacijoje laimėjusio projekto metu mokyklos buvo aprūpintos gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis.
Įkurti net 7 regioniniai STEAM centrai, buvo įrengtos modernios laboratorijos, organizuoti laboratorijose dirbančių metodininkų mokymai.
Didžiausią skaičių skaitytojų balsų nominacijoje „Šiuolaikinė medicina“ surinko projektas, kuriuo kurtos naujos prostatos vėžio diagnostikos priemonės (NPVDP).
Tai – technologijos, sudarančias galimybes tiksliau diagnozuoti prostatos vėžį, išvengiant nereikalingų audinių biopsijos procedūrų.
Kategorijoje „Investicijos į žmogų“ laimėjo projektas „Kavos galia“. Jo metu intelekto negalią turintys asmenys gamino kavą įvairiuose renginiuose, šventėse, susibūrimuose.
Įrengto profesionalaus kavos aparato automobilyje dėka, buvo sudaryta galimybė aptarnauti visus kavos mėgėjus ir taip pat didinti ne tik savanorių įgūdžiai, bet taip pat ir ugdomas visuomenės suvokimas, kad asmenys su negalia yra pilnaverčiai visuomenės nariai.
Tai ne tik kavos gaminimas, tai – bendrystės galia, pažintis su intelekto negalią turinčiais asmenimis, jų galiomis, pabrėžia projekto autoriai.
Nominacijoje „Bendruomeniškumas“ balsavusieji laimėtoju išrinko projektą, kurio metu Anykščių rajono senyvo amžiaus asmenims Debeikių miestelyje buvo įkurti savarankiški gyvenimo namai.
Šis projektas prisidėjo prie nestacionarių socialinių paslaugų infrastruktūros vystymo Anykščių rajono savivaldybėje: padidėjo socialinių paslaugų prieinamumas, sudarytos galimybės teikti socialines paslaugas iš dalies savarankiškiems senyvo amžiaus asmenims, kuriems nereikia nuolatinės, intensyvios priežiūros.
Taip pat sudarytos sąlygos jiems savarankiškai tvarkytis buityje, rūpintis savimi, šeima.
Už „Inovacijas versle“ skaitytojų nuomonė buvo aiški – laimėjo projektas, kuriuo buvo sukurta reabilitacinės pusiausvyros ir judesio lavinimo įranga, skirta dviejų amžiaus grupių vaikams su judėjimo negalia.
Taip vaikams, sergantiems cerebriniu paralyžiumi ar turintiems judėjimo negalią, siekiama skirti daugiau dėmesio reabilitacijai, sveikatingumui: kūno vertikalizavimui, pusiausvyros, liemens kontrolės bei kūno judesių, žingsnio formavimo bei ėjimo lavinimui.
Skirtingų dydžių įrangą pritaikoma mažiems, iki 6–7 metų amžiaus vaikams, kurių svoris neviršija 20 kg bei vyresniems vaikams ir paaugliams (nuo 7–8 iki 16–17 metų), kurių svoris yra 21–45 kg.
Balsavimas, kuriame skaitytojai galėjo rinkti labiausiai sužavėjusius projektus, vyko nuo gegužės 1 d. iki gegužės 26 d.
Žmonių balsas – tikrų tikriausia padėka kūrėjams ir tuo pačiu įrodymas, kad ES investicijų sulaukiantys projektai ne tik kuria ateities Lietuvą, bet ir prisideda prie švietimo, medicinos, judumo ar bendruomeniškumo puoselėjimo.
Nuo birželio pradžios „Europos burės 2024“ kvies dalyvauti naujus projektus kiekvienoje iš nominacijų. Apie tai daugiau informacijos jau netrukus – kviečiame sekti naujienas portale lrytas.lt.
Per dvi dešimtis metų ES investicijos prisidėjo prie Lietuvos žmonių gerovės ir pakeitė mūsų šalies veidą. Informaciją apie visus projektus ir kvietimus galima rasti čia: www.esinvesticijos.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.