Investavo į žmogų ir patyrė sėkmę: lietuviai net didžiausiems skeptikams parodė, kodėl tai taip svarbu

2024 m. gegužės 15 d. 12:00
Sakoma, kad investicija į žmogų – investicija į sėkmę. Žmoniškumas yra tarsi pamatas, kertinis akmuo, kurio visuomenė laikosi ir be kurios būtų sunku plėtoti visa kita: technologijas, pastatus, ekonomiką, švietimą, mediciną, mat iš visų šių sričių atėmus žmogų, vargu kas liktų. Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą (ES) praėjus dvidešimtmečiui, kviečiame prisiminti geriausius ES fondų investicijų Lietuvoje projektus, įvertintus už investicijas į žmogų.
Daugiau nuotraukų (6)
Organizacijos ir verslai dažnai nutaria investuoti į socialinių iniciatyvų kūrimą. Žmoniškumas tampa vis didesne vertybe. Suprantama, jog būtina investuoti į žmones ir taip kurti geresnį gyvenimą Lietuvoje.
Projektai, kuriais investuojama į žmoniškumą, Lietuvai ypač svarbūs, neretai jie įgyvendinami gavus ES finansavimą. Kad tokie projektai, kuriais kuriamas gėris žmonėms, neliktų nepastebėti, rūpinasi Finansų ministerija. Ji kasmet įvertina geriausius ES fondais finansuotus lietuvių projektus, duodančius didžiausią vertę žmogui, kraštui, valstybei.
Kviečiame prisiminti visų laikų geriausius projektus, kurie ES investicijas efektyviai panaudojo viskam, kas didina žmogaus galimybių įvairovę ir gerina jo gyvenimo kokybę.
Vienas įsimintiniausių – Valstybinio studijų fondo kelerius metus vykdytas projektas, 2017-aisiais įvertintas už tai, kad didino studijų prieinamumą. Per projektą nuveikta išties daug darbų, skirtų studijų prieinamumui Lietuvos aukštosiose mokyklose pagerinti. Studentams buvo mokamos tikslinės išmokos, skirtos su studijomis susijusioms išlaidos padengti, rengiami mokymai aukštųjų mokyklų darbuotojams, be to, aukštosioms mokykloms buvo perduota įvairi negalios kompensacinė įranga, padėjusi aukštosiose mokyklose kurti patrauklias ir individualiems studentų poreikiams pritaikytas darbo vietas.
Dar po metų, 2018-aisiais, už itin vertingą projektą buvo apdovanotas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Švietimo aprūpinimo centras. Jis parengė iniciatyvą, skirtą visiems bendradarbiauti ir lyderystės įgūdžius ugdyti norintiems mokyklos bendruomenėms nariams.
Verta paminėti ir 2019-ųjų bendrijos „Pagava“ projektą, įvertiną už investicijas į žmogų. Bendrija pasirūpino, kad vyresnio amžiaus asmenys, girdintys bei turintys klausos negalią, galėtų aktyviai dalyvauti socialiniame gyvenime, kad būtų stiprinami jų bendrieji gebėjimai bei pasitikėjimas savimi. Projektu siekta ir to, kad vyresni žmonės galėtų lengviau integruotis į darbo rinką.
2020 metais nepastebėtas neliko ir savanorių tinklas „Kavos galia“, siekęs ugdyti sutrikusio intelekto asmenų priešdarbinius įgūdžius savanoriškoje veikloje.
Dar vieną svarbų projektą 2021 metais parengė Vilniuje įsikūrusi Socialinės įdarbinimo agentūros SOPA. Projektu, kurį pavadino „Aktyvūs ir reikalingi“, siekta spręsti socialinėje atskirtyje esančių asmenų nedarbo problemą, padedant jiems būti aktyviems ir reikalingiems darbo rinkos dalyviams.
2022 metais pergalę nuskynė startuolis „Mindletic“. Jo įkūrėja net ir didžiausiems skeptikams įrodė, kad darbe galima gerinti emocinę būklę. Verslininkės idėja užgimė per pandemiją, ją ji vadina emociniu sporto klubu – darbuotojams siūloma vieta, kurioje jie gali identifikuoti savo emocinę būklę ir pamankštinti savo protą. Darbuotojai savo emocijas gali identifikuoti ir atsižvelgdami į tai, kas atitinka jų energijos lygį, ir tai, kas jiems kelia malonumą. Remdamasi surinktais anoniminiais duomenimis, „Mindletic“ komanda bando prognozuoti emocinį balansą ir apsaugoti jį nuo pablogėjimo ateityje.
Pernai, 2023-aisiais, ne mažiau reikšmingą problemą sprendė įstaiga „Actio Catolica Patria“. Jų projektas buvo skirtas buvusiems vaikų socialinės globos namų 16–29 metų auklėtiniams padėti pasirengti integruotis į darbo rinką bei gyventi savarankiškai. Į projektą įtraukti 52 jaunuoliai. Jaunuoliams buvo siūlomos kompleksinės paslaugos, buvo dirbama ir individualiai, ir grupėje. Per projektą svarbiausia buvo lanksčiai žiūrėti į jaunų žmonių specifinius poreikius ir pagalbos priemones. Jos buvo pritaikytos asmeniškai. Jaunuoliams taip pat buvo siūlomi neformaliojo ugdymo bei patyriminiai mokymai, kuriuose jie lavino socialinius įgūdžius, stiprino dalyvavimo grupėje įgūdžius bei galėjo daug sužinoti ir atrasti apie save.
Per dvi dešimtis metų ES investicijos prisidėjo prie Lietuvos žmonių gerovės ir pakeitė mūsų šalies veidą. Informaciją apie visus projektus ir kvietimus galima rasti www.esinvesticijos.lt.
Už įdomiausią projektą balsuokite čia: https://projektas.lrytas.lt/investicijos-2024/.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.