Sutuoktinių iš Vilniaus kuriami mediniai nameliai – ne tik dekoracija: sužinoję paskirtį žmonės nustemba

2024 m. balandžio 17 d. 17:26
Pamatę vilniečių Antono ir Marijos Misevičių pagamintus mažyčius medinius namukus mugėse žmonės maloniai nustemba: kam jie primena nostalgišką vaikystę kaime pas senelius, kam meno kūrinį, o kam – smagų žaisliuką. Tačiau šie nameliai – ne tik dekoracija, bet ir itin originalios raktinės.
Daugiau nuotraukų (19)
Paprastos, bet neįprastos
Už parduotuvės „AntaMari wood home“ vardo slepiasi Antonas ir Marija. Pamatęs jų gaminamų namelių kompoziciją, kurią galima panaudoti kaip raktinę, šypteli ne vienas. Spalvoti mediniai namukai atrodo tarsi nužengę iš pasakų knygos ar iš vaikystės prisiminimų.
„Gaminame paprastus, bet neįprastus dalykus – rankų darbo medines raktines. Žmonių raktai dažniausiai būna vienoje krūvoje arba išvis išmėtyti po visus namus. Turint raktinę, visi raktai yra vienoje vietoje“, – portalui lrytas.lt pasakojo Antonas.
Idėja užsiimti tokiu verslu sutuoktiniams gimė per karantiną.
„Tiesiog sėdėjome namuose, neturėjome ką veikti. Panašią idėją pamačiau užsienyje, pagalvojau, kad ir mūsų raktai visur išmėtyti. Su žmona sugalvojome tokią raktinę pasigaminti tiesiog sau“, – prisiminė Antonas.
Tačiau originali raktinė neprasprūdo pro akis artimiesiems: iškart ėmė apie ją klausinėti. Sulaukę malonių komplimentų, vilniečiai raktinės nuotrauka pasidalijo ir internete. Čia sulaukė dar daugiau dėmesio.
„Pagalvojome: kodėl gi nepabandžius nuvažiuoti į mugę? Internetas – geras dalykas viešinimui, bet geriausia reklama – tiesiog mugė, kur žmonės gali gyvai ateiti, pamatyti, pačiupinėti ir iškart įsigyti“, – pasakojo Antonas.
Kaip tarė, taip ir padarė – pasigaminę ne vieną dešimtį raktinių, Marija ir Antonas išsiruošė į pirmąją mugę. Pašnekovas puikiai prisimena nuogąstavimus, kurie tada kamavo: o jei niekam nepatiks?
„Pajuokavome, kad jei niekas nesusidomės, blogiausiu atveju sukūrensime, turime krosnelę. Tačiau to neprireikė, mūsų kūrybą žmonės sutiko ganėtinai šiltai“, – šypsojosi Antonas.
Blogiausias scenarijus neištiko: pasakiškos raktinės išties pritraukė mugės lankytojų dėmesį. Pamatę, kaip žmonės vertina jų kūrinius, Antonas ir Marija ėmė vykti ir į kitas muges, kur irgi sulaukė sėkmės.
„Visi žmonės, kurie pamato mūsų namelius, stebisi, kartais net nesupranta, kas tai yra. Kas antras pasako gražų žodį arba padėkoja, nusišypso, parodo viršun iškeltą nykštį. Kai kurie žmonės pradeda elgtis kaip maži vaikai – darinėja dureles. Kai kas, gyvenęs kaime, jaučia ir nostalgiją: spalvoti nameliai jiems primena tokius, kokius buvo matę kaime“, – šnekėjo vilnietis.
„Važiuojame į pagrindines, didžiąsias muges: Kaziuko mugę, Jūros šventę, Sostinės dienas, Tautų mugę, vieną kitą kalėdinę mugę. Galėtume važiuoti į daugybę kitų mugių, bet kas tuomet prigamins tiek raktinių? Kai gaminame dviese, užtenka ir kelių mugių“, – pridūrė jis.
Be to, klientai „AntaMari wood home“ susiranda ir per feisbuką.
„Vieną mėnesį perka daugiau, kitą – mažiau, prieš Kalėdas žmonės suskumba internete visko ieškoti, tai ir pardavimas didesnis“, – kalbėjo Antonas.
Pasiskirstė darbus
Visos raktinės pagamintos Antono ir Marijos rankomis. Vyras pjausto, šlifuoja medį, pagamina kompozicijos dalis, o žmonai lieka malonesnė dalis – dažymas.
„Aš padarau viską iki dažymo. Žmonos iki tol neprileidžiu, nes bijau, kad gali nusipjauti pirštus. Jai lieka dažymas, namelių sudėliojimas. Tuomet aš pabaigiu: susuku kabliukus, sudėlioju kitas smulkias detales. Esame pasidalinę darbus pagal kompetenciją“, – juokėsi Antonas.
Nors sutuoktiniai turi ir vaikų, šie nelabai noriai prisideda prie šeimos verslo. Antonas šmaikštavo, kad jų nemotyvuoja net pasiūlytas užmokestis.
„Vaikams tai nėra labai smagu. Kažkuriuo laiku buvo užsidegę padažyti namukus, tačiau neužsikabino. Sugalvojome už vieno namuko nudažymą duoti po 10 centų. Padirbo vieną dvi dienas ir dingo – tai per sunku, tai per daug. Susirado svarbesnių dalykų, ką veikti“, – pasakojo pašnekovas.
Prašo pagaminti pagal savo namą
Raktinių sutuoktiniai pagamina visokių, kokių tik leidžia fantazija: dažniausiai kompoziciją sudaro keli spalvoti nameliai, tačiau kartais vietoje namukų galima pamatyti ir išdrožtas palapines, švyturius. Antonui teko išdrožti ir Gedimino bokštą.
Rodosi, kad kiekviena raktinė turi savo istoriją, nes prie namelių gausu ir smulkių medinių detalių: gyvūnėlių, suoliukų, medžių, malkų, laivelių, lėktuvų, tvorelių. Tačiau jokio konkretaus miesto sutuoktiniai nebando atkurti – gamina taip, kad raktinė būtų graži, miela akiai.
„Kokios bus raktinės, priklauso nuo žmonos nuotaikos. Vieną kartą pridaro vienokių, kitą dieną – kitokių. Mugėse mūsų klausia, ar gaminame pagal kažkokį miestą. Ne, negaminame, nebent gali būti vienas kitas simbolis – švyturys, Gedimino bokštas. Raktinių pridaryta įvairiausių spalvų. Gaminame ir tikimės, kad kiekviena raktinė atras savo žmogų.
Būna ir tokių klientų, kurie atsiunčia namo nuotrauką ir prašo raktinę pagaminti pagal ją. Tokie užsakymai malonūs, bet sudėtingesni. Tai imlesnis darbas, suvalgantis daugiau laiko. Tačiau kartais apsiimame, kad nebūtų nuobodu, kad darbas nebūtų monotoniškas“, – sakė jis.
Labiausiai motyvuoja žmona
Antonas pripažįsta: užsiimti tokiu verslu jį labiausiai motyvuoja žmona. Kadangi sekasi gan neblogai, ji gali likti namuose ir neiti į darbą.
„Mane veda į priekį tai, kad žmona namuose, o ne išėjusi į darbą. Kai ji dirba namuose, man labai smagu, tai motyvuoja.
Aš tos veiklos nelaikau darbu, laikau hobiu. Žmona laiko darbu, nes tai pagrindinė jos veikla. Pakanka, kiek uždirbame, be to, turime laisvą grafiką – jei norime, gaminame, jei nenorime – negaminame“, – džiaugėsi vilnietis.
Antonas pridūrė: ateityje galbūt bus galima sulaukti daugiau skirtingų kūrinių, ne tik raktinių.
„Visada norisi tobulėti. Gaminame raktines ir galvojame, ką dar galėtume gaminti. Norisi prasiplėsti asortimentą, bet laikas truputėlį spaudžia“, – apie ateities planus prasitarė pašnekovas.
Naujienų portalas lrytas.lt aštuntus metus tęsia projektą „Verslo genas 2024“ ir kviečia dalyvauti jaunus verslininkus, žmones ir komandas. Registracija vyksta šiame puslapyje: Verslo genas 2024.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.