Apsisprendė greitai
J.Duchovskis pripažįsta: „Metų šviesulio“ apdovanojimas jį nustebino, tačiau gauti jį – didelė garbė. Kaip kalbėjo pašnekovas, jis užaugo greta Kauno, Babtuose, kurį laiką gyveno Vilniuje, o Aukštaitija jam nebuvo svetima, mat jo mama kilusi iš kaimynystėje esančio Utenos miesto, o senelis gimęs ir užaugęs netoli Alantos. Justinas teigė nuolat pagalvodavęs, kad ir pats mielai apsigyventų Alantoje, pirmiausia – bent vasaromis.
Dar gyvendamas Vilniuje, su antrąja puse ėmėsi ieškoti sodybos – norėjo lopinėlio žemės, sykiu vis prisimindavo vaikystę ir laisvę, kurios visąlaik ilgėjosi ir kurios trūko gyvenant didmiestyje. Sodybos paieškos užtruko porą metų, kol, galiausiai, nuleidus rankas, iš draugo išgirdo, jos pastarasis netoli Alantos tokią parduoda.
Kaip išsiaiškino pašnekovas, jo senelis buvo inžinierius, statydavo tiltus, pats pirmas jo pastatytas tiltas – būtent ten, kur Justinas įsikūrė su sužadėtine Marija. Ne veltui, apsigyvenęs netoli Alantos, jis jaučiasi tarsi grįžęs namo: greitai prisijaukino erdvę, o jį supantys žmonės, kaip jis pats sako, šviesūs ir nuostabūs. Pasak Justino, gyvendamas sostinėje jau buvo pamiršęs, kokie paslaugūs, malonūs ir atviri žmonės gyvena nedideliuose miestuose ir miesteliuose.
Atrado šokolado magiją
Įgijęs virėjo-konditerio specialybę, Justinas su šokoladu dirba jau kiek daugiau nei dešimt metų, žinių įgijo dirbdamas pameistriu Lietuvos bei užsienio šalių šokolado gamintojams, nors pripažįsta – prieš įsikurdamas Molėtų krašte svarstė eksperimentų su šokoladu atsisakyti: galbūt pradėti ūkininkauti – tuo metu jautėsi nusivylęs. Visgi įsiklausęs į bičiulio patarimą nekvailioti ir daryti tai, ką geriausiai moka, vyras rankų nenuleido ir pradėjo ieškoti finansinės paramos galimybių verslui kurti. Laimėjęs konkursą ir gavęs ES paramą, 2020-aisiais pradėjo naujo šokolado fabriko statybas. 2022 metais, statybas užbaigęs, pradėjo gaminti kelių rūšių šokoladą.
Molėtų rajone kuriamas ir gaminamas prekės ženklo „Beaningful“ šokoladas atitinka „nuo pupelės iki plytelės“ gamybos principą – su juo visi norintys gali susipažinti apsilankę šokolado fabrike. Juo prekiaujama visoje Lietuvoje, daugiausia – nedidelėse specializuotose parduotuvėse, mugėse ir internetu. Justinas pripažįsta: kitas žingsnis – užsienio rinka. Šiuo metu šokoladu prekiaujama Estijoje.
Molėtų rajone įkurtame šokolado fabrike gaminamas rūšinis šokoladas, kuriame pirmu smuiku groja kakavos pupelės. Gamindamas jį, Justinas nori supažindinti žmones su kakavos pupelių skirtumais ir skoniais. Šis šokoladas Molėtų rajone gaminamas iš kakavos pupelių, užaugintų specializuotuose Peru, Kongo, Filipinų, Indijos kakavos ūkiuose.
Antroji grupė – šokoladai, kuriuose kakavos pupelės derinamos su kitomis sudedamosiomis dalimis. Šią liniją „Beaningful“ prekės ženklo kūrėjas pavadino „Baltijos“ kolekcija, mat visos sudedamosios dalys perkamos iš vietos ūkių arba surenkamos pačių, pavyzdžiui, kadagio uogos Labanoro girioje.
Šokolado gamybos procesas, pasak Justino, labai sudėtingas, jame daug žingsnių, tačiau jis niekuomet nenusibosta, nes visos dienos skirtingos.
„Šokoladas nėra pirmos būtinybės prekė, bet kai pats pirmąkart paragavau kokybiško rūšinio šokolado, jis mane užbūrė. Supratau, jog labai noriu tuo dalytis su kitais. Savo misiją – skleisti žinią, supažindinti su šokolado kultūra – ir vykdau. Šiltuoju metų laiku organizuojame edukacijas, nes patinka žiniomis ir tuo, ką darome, dalytis su visais besidominčiais, antra, norime suburti klientų ratą“, – kalbėjo J.Duchovskis.
Paklaustas, ar sudėtinga verslą kurti ir vystyti regione, pašnekovas įvardijo vieną galimą problemą – darbo jėgos trūkumą. Visa kita, anot vyro, tik pliusai. Tiekimo keliai išvystyti, todėl nekyla jokių sunkumų. „Regionas seniai nebėra toks, kokį kai kurie žmonės vis dar įsivaizduoja. Manau, kad kol kas tiek dirbti, tiek gyventi regione, daugiau privalumų. Kiek mugėse kalbame su žmonėmis, pasakojame apie savo produktą, juos kaip tik labai sužavi mūsų mintis įsikurti Molėtų krašte, ji atrodo idiliškai. Manau, tai padeda sudominti žmones, pasikviesti į Molėtus pakeliauti, aplankyti mus, Alantos dvarą, Molėtų miestą, čia tikrai daug veiklos. Mes esame dar vienas traukos taškas Molėtuose“, – pasakojo pašnekovas.
Vietos žmonės, vyro žodžiais, nori bendrauti, linkę padėti – tas iš pradžių, atvykus iš sostinės, netgi stebino. Kaip kartais pajuokauja, čia turi daugiau draugų nei Vilniuje, šiltuoju metų laiku vos spėja visur dalyvauti. Žinoma, norėtų dar daugiau laiko skirti bendruomenei, labiau įsitraukti į jos gyvenimą.
Molėtų rajono savivaldybės „Metų šviesulio“ apdovanojimas skiriamas asmenims už metų veiklą, peržengiančią profesinio darbo rėmus: už visuomenę telkiančią ir ją ugdančią pilietinę iniciatyvą savanorystės, bendruomeninės, švietėjiškos, edukacinės, kraštotyrinės ir kitose veiklos srityse, už kilnų metų poelgį, kūrinį, projektą, įgyvendintą idėją, tradicinių vertybių puoselėjimą. Pateikus visuomenei, kandidatūras įvertina Apdovanojimų komisija ir pasiūlo merui skirti apdovanojimus.