​Šiuose namuose nemokamai pavalgyti gali kiekvienas: „Žmonės mums sakė, kad taip nebūna“

2023 m. spalio 24 d. 19:00
Šakiuose kavinukę atidarę Giedrė ir Julius Šedbarai nesitikėjo, kuo visa tai baigsis. Kavinukės jau nebeliko, vietoje jos iškilo „Namai visiems“ – vieta, kurioje pagalbos gali gauti visi, kas tik nori: kasdien nemokamai tiekiamas šiltas maistas, drabužiai, smagios veiklos ar tiesiog žmogiškas bendravimas. „Buvo visokių nuomonių, žmonės sakė: „Taip nebūna“. Bet įrodėme, kad norime padėti šio krašto žmonėms“, – pasakojo Giedrė.
Daugiau nuotraukų (52)
Pradžia nebuvo lengva
Prieš daugiau nei dešimtmetį Giedrė su vyru atsikraustė į Šakius – čia buvo Juliaus gimtinė. Šeima sumąstė atsidaryti nedidelę kavinukę.
„Tvarumas mums buvo labai svarbu. Matydavome, kad kavinukėje lieka maisto, tad ieškojome sprendimų, ką daryti. Taip ir gimė idėja: gal mes tą likusį maistą galime dalyti nemokamai?“ – portalui lrytas.lt pasakojo Giedrė.
Nužingsniavę į savivaldybę, jiedu ir pasiūlė šią idėją, paprašė sąrašo žmonių, kuriems tokia pagalba būtų reikalinga. Pašnekovė prisimena: tada nevyriausybinis sektorius buvo tik bepradedąs užgimti, daug kas į kavinę, nemokamai dalijančią maistą, žvelgė įtariai, ieškojo, kur čia šuo pakastas.
„Tikrai buvo skeptikų, daug kam buvo sunku patikėti, kad kažkas kažką dalins tiesiog šiaip sau. Buvo visokių nuomonių, net ir tarp savivaldybės atstovų, jie sakė: „Taip nebūna“. Bet su savo veikla įrodėme, kad turime idėjų ir norime padėti šio krašto žmonėms“, – tikino Giedrė.
Kiek vėliau sutuoktiniai suprato, kad socialinė sritis ir teikia jiems didžiausią malonumą bei entuziazmą, todėl kavinės verslo atsisakė – ėmė tiesiog nemokamai gaminti maistą vietos gyventojams. Taip ir gimė organizacija „Namai visiems“.
„Dalinome sriubą, karštą maistą. Visa tai vyko savanoriškais pagrindais. Pirmieji penkeri organizacijos metai tokie ir buvo. Vėliau pamatėme, kad vien maitinimo neužtenka, kad žmonės turi didesnių poreikių: jiems reikia ir bendravimo, ir pagalbos buityje. Ėmėme ieškoti galimybių, kaip galėtume pridėti papildomų paslaugų“, – šnekėjo moteris.
Dabar organizacija teikia ne vieną socialinę paslaugą: nemokamą maitinimą, apgyvendinimą neįgaliesiems, aprūpinimą daiktais, drabužiais, avalyne, asmeninio asistento paslaugas, neįgaliųjų reabilitaciją.
Pagalbą gyventojams teikia didelė komanda – per tiek metų atsirado ne tik savanorių, bet ir darbuotojų. Jų – 30, panašiai kiek ir savanorių.
Visgi Giedrė surimtėja: daug kam atrodo, kad jiems tiesiog puikiai sekasi, tačiau tiesa ne visiškai tokia – šiame kelyje yra ir sunkumų.
„Esu linkusi kalbėti apie pozityvius dalykus, o ne apie problemas. Manau, kad jei yra problema, tai turi būti ir jos sprendimo būdas. Bet mes tikrai turėjome iššūkių. Pirmaisiais metais būdavo sunku prisikalbinti savanorių. Be to, buvo sunku ieškotis patalpų, daug kas mumis nepasitikėjo, nenorėjo duoti patalpų labdaros valgyklai. Mes kraustėmės ir įsirenginėjome ne kartą“, – prisiminė ji.
Tačiau, kaip dažnai nutinka, gėris gali tapti ir užkrečiamas. 2017 metais „Namai visiems“ gavo ilgalaikius namus – atsirado vietiniai verslininkai, kurie nusprendė, kad irgi nori prisidėti, tad perleido turėtą namą.
Ateina maisto, randa džiaugsmą
Į „Namus visiems“ kasdien užsuka įvairaus plauko žmonės – yra ir daugiavaikių šeimų, ir ilgalaikių ar laikinų bedarbių, ir neįgaliųjų, ir senjorų.
„Daug kas mus įsivaizduoja kaip labdaros valgyklą, nes nuo to pradėjome. Bet tuo mūsų paslaugos nesibaigia. Kasdien pakalbiname kiekvieną atėjusįjį, paklausiame, ar nereikia daugiau pagalbos. Gal, pavyzdžiui, reikia palydėti iki gydymo įstaigos? Žmones pasikviečiame per maistą, bet teikiame ir kitą pagalbą“, – aiškino Giedrė.
„Namuose visiems“ netrūksta ir stebuklų. Kai kurie čia užsukę tiesiog pavalgyti randa ne tik sriubos lėkštę – jie atranda save ir džiaugsmą gyventi. Ne sykį dėl maisto atėjęs žmogus pakalbintas nutarė pats prisijungti prie savanorių komandos, vėliau net užsirašė į mokymus, įgijo socialinio darbuotojo kvalifikaciją ir įsidarbino.
„Bendruomenėje kuriame pasitikėjimą ir ryšį. Daugeliui tikrai sunku prašyti pagalbos, dėl to mes ir sakome: pagalvok, ką galėtum duoti mainais – galbūt ateisi pas mus išplauti grindų? O gal paskusti bulvių? Kai įvyksta tokie mainai, žmogui tampa lengviau, jis jaučia indėlį į bendruomenę“, – kalbėjo pašnekovė.
Kad senjorai nesijaustų vieniši
Ir kaip Giedrė su vyru turi tiek noro padėti kitiems? Moteris įsitikinusi: kai gauna grįžtamąjį ryšį, šypseną iš tų, kurie atėjo pagalbos, niekas nebebūna baisu.
„Būna tikrai sunkių situacijų, kada nusvyra rankos, bet tada apsidairai aplink, pamatai, kiek savanorių, kiek žmonių, kurie tau padėkoja, kurie nusišypso tave pamatę. Tai veda toliau daryti tai, ką darome“, – su šypsena atviravo ji.
„Namai visiems“ neliko nepastebėti ne tik Šakiuose. Europos Sąjunga pernai finansavo projektą „Senyvo amžiaus asmenų socialinės atskirties mažinimas organizuojant užimtumą dienos centre“, tad organizacijai atsivėrė dar daugiau galimybių skleisti gėrį.
Giedrė pabrėžė: senjorų mieste vis daugėja, tad itin svarbu skirti jiems dėmesį.
„Norėjome senyvo amžiaus žmonių grupei suteikti kokias nors paslaugas, kad įtrauktume juos į bendruomenę, kad jie jaustų mažesnę atskirtį, būtų bendruomenės dalis“, – pridūrė pašnekovė.
Todėl daugiau nei metus miesto senjorai galėjo dalyvauti įvairiausiose veiklose: eiti į šokius, mankštas, kompiuterinio raštingumo užsiėmimus. Kam reikėjo, galėjo gauti paramos, pagalbos į namus, asmeninį asistentą. Senjorams linksmintis nesutrukdė net pandemijos ribojimai.
„Per pandemiją mes ne tik nesustabdėme, bet paintensyvinome paslaugas – reikėjo padėti žmonėms namuose, mokėme bendrauti ir nuotoliniu būdu, kad jie kuo mažiau jaustų atskirtį. Buvo džiugu, kai ribojimai buvo atlaisvinti. Žmonės susitiko ir jautėsi bendrystėje, nes buvo bendravę nuotoliniu būdu“, – sakė Giedrė.
Kad senjorai pajautė užsiėmimų naudą, byloja ir skaičiai. Pradžioje manyta, kad projekte dalyvaus 60 senjorų, tačiau jų susirinko net triskart daugiau – 180.
„Buvo netikėta, bet kartu ir akivaizdus įrodymas, kad tai reikalinga ir svarbu. Mes net nespėjome pareklamuoti ar paviešinti šio projekto, nes tai įvyko iš lūpų į lūpas“, – juokėsi pašnekovė.
Veiklose dalyvavo įvairiausi senjorai, vieni jų – guvūs ir stiprūs, o kiti mieliau laiką leidžiantys namuose.
„Per projektą susipažinę, mes ir toliau su jais bendraujame, palaikome ryšį ir ieškome galimybių jiems teikti paslaugas. Vieni labai aktyvūs, veiklūs, jie šoka, važiuoja į ekskursijas, savanoriauja, o kiti užsidarę namuose, jiems reikia pagalbos, reikia, kad juos kas lankytų, atneštų valgyti, padėtų pasiruošti maistą“, – teigė „Namų visiems“ įkūrėja.
2022 metais organizacijos įgyvendinamas projektas už bendruomeniškumo kūrimą apdovanotas ir Finansų ministerijos organizuojamame konkurse „Europos burės“.
„Smagu, kad esame įvertinti, pastebėti. Po apdovanojimų nesustojome. Mainai stiprina bendruomenę, Čia susirinkę žmonės gali padėti vienas kitam. Mes tuo gyvename“, – pabrėžė Giedrė.
Netrūksta ir planų bei svajonių.
„Viena iš didžiausių svajonių – kad „Namai visiems“ taptų dideliu centru, kur senjorai galėtų dar laisviau dalytis pagalba. Norime įtraukti ir kuo daugiau jaunimo, kad įvyktų kartų mainai, kad jaunimas prisidėtų prie vyresnio amžiaus žmonių švietimo. Norime, kad „Namai visiems“ dar labiau plėstųsi“, – vylėsi ji.
Labdaros valgyklasenjoraiŠakiai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.