Įkvėpė dukrelės gimimas
Leidykla „Skaitau nuo gimimo“ atsirado, kaip pati Ada sako, įkvėpta buvimo mama patirties. Kai prieš kelerius metus gimė dukrytė, Ada puikiai suvokė, kokią naudą teikia knygų skaitymas ir kad jis tiesiog būtinas vaikams jau nuo pat gimimo.
Lietuvoje Adai pasirinkimo pritrūko. Iš pradžių gražias, kokybiškas, muzikines ir interaktyvias knygas savo mažajai pirkdavo iš užsienietiškų leidyklų, tačiau vargino, kad jų reikėdavo laukti apie mėnesį.
„Supratau, kad tai yra neišnaudota niša, taigi sukūriau internetinę parduotuvę, kurios sandėlis yra Lietuvoje. Atrinkau pačias kokybiškiausias knygas ir užtikrinau, kad pirkėjai jas gautų ypač greitai“, – portalui lrytas.lt pasakojo Ada.
Tuo pat metu gimė ir mokomųjų kortelių idėja, vėlgi – iš asmeninio poreikio, mat pati tokių ieškojo dukrelei, bet nerado.
„Norėjau, kad kortelės būtų kokybiškos, ilgaamžės, profesionaliai pagamintos. Taip buvo sukurtas ir išleistas pirmasis mokomųjų kortelių rinkinys apie Lietuvos paukščius. Na, o dar vėliau ėmiau ieškoti kokybiškų, naudingų ir įdomių knygų vaikams, kurias būtų verta turėti lietuvių kalba kiekvienoje namų bibliotekėlėje“, – puikiai prisiminė ji.
Įvertino ir dukrytė
Visgi mieliausias įvertinimas Adai – iš dukrelės. Kartu noriai varto šias knygeles, prašo skaityti vėl ir vėl.
„Dukra nuo mažų dienų auga apsupta įvairių knygų, skaitome kiekvieną dieną, tai yra labai svarbios, jaukios, artimos akimirkos, kurias leidžiame drauge“, – šypsojosi pašnekovė.
Ji įsitikinusi, kad skaitymas nuo mažų dienų ne tik padėjo sukurti pozityvų santykį tarp vaiko ir knygų, bet ir sustiprino jos ir dukters ryšį.
„Taip pat tai vienas iš geriausių būdų lavinti socialinius ir emocinius įgūdžius, kalbą ir atmintį, plėsti žodyną, skatinti smalsumą, pažinimą, domėjimąsi aplinka, jau nekalbant apie tiesioginį ryšį tarp ankstyvojo skaitymo vaikui ir jo kalbėjimo, skaitymo ir rašymo įgūdžių paaugus. Jeigu kūdikis dar nemoka kalbėti, nesupranta žodžių prasmės – nereiškia, kad jis nesimoko“, – pabrėžė Ada.
Tačiau ji pripažino kartais girdinti besipiktinančius, kad šiuolaikiniai vaikiai nenoriai skaito.
„Labai daug priklauso nuo mūsų, suaugusiųjų. Jeigu vaikas nuolat mato artimuosius su telefonu rankoje, tačiau su knyga – ne... Turime rodyti pavyzdį. Net ir vaikui išmokus pačiam skaityti, galime tęsti skaitymo tradiciją, skaityti vienas kitam. Skaityti tas pačias knygas, kad galėtume diskutuoti, aptarti. Yra milijonas būdų, kaip sudominti šiuolaikinius vaikus knygomis, tik tam reikia skirti laiko ir pastangų. Tai mes turime suteikti tą pagrindą, kurti pozityvų santykį tarp vaiko ir knygų, kuris išliktų ateityje“, – šnekėjo ji.
Nuo dantukų priežiūros iki biografijų
Internetiniame „Skaitau nuo gimimo“ knygyne šiuo metu jau galima įsigyti daugybę knygų vaikams nuo pat gimimo iki dešimties metų. Rasite įvairių leidinių – nuo mažiausiems skirtų situacijų knygelių, kurios padės įveikti įvairius iššūkius, iki įkvepiančių žymių žmonių biografijų, adaptuotų vaikams.
Ada pabrėžė – svarbiausia leidžiant knygas yra tai, kad jos būtų įdomios ne tik vaikams, bet ir visai šeimai, taip skatinant praleisti daugiau kokybiško laiko kartu.
„Taip pat vertinu tai, kad leidiniai nebūtų greito vartojimo produktas, o išliktų aktualūs ilgesnį laiką, būtų verti vietos kiekvienoje namų bibliotekėlėje“, – sakė pašnekovė.
Per keletą metų atsirado ir nemažai mokomųjų kortelių serijos rinkinių.
„Esame išleidę jau šešias temas – „Miško gyvūnai“, „Vabzdžiai“, „Paukščiai“, „Lietuvos šventės ir atmintinos dienos“, „Žmogaus kūnas“, „Kosmosas“. Kartu su suburta skirtingų sričių specialistų komanda stengiamės, kad kortelės būtų įdomios ne tik mažiesiems, bet ir jau paaugusiems vaikams ir net suaugusiesiems. Džiugu, kad vis dažniau lavinamosios kortelės keliauja ir į vaikų ugdymo įstaigas, jas įsigyja ir viešosios bibliotekos. Tai didžiulis įvertinimas“, – šyptelėjo Ada.
Mielai savo atžaloms tėveliai renkasi ir interaktyvias knygas, kurios padeda spręsti konkrečias problemas įvairiuose mažųjų gyvenimo etapuose: adaptacija darželyje, puoduko reikalai, vizitas pas gydytoją, dantukų valymas, emocijų valdymas, rutina ruošiantis miegoti.
„Knygelėse esantys atvartėliai, slankiosios detalės dar labiau įtraukia į siužetą. Pastebiu, kad įsigiję vieną ar kelias situacijų knygeles, netrukus tėvai pildo namų knygų lentynas kitomis šios serijos knygomis, tai daug ką pasako. Planuojame kartoti jau trečiąjį tiražą“ – džiaugėsi moteris.
Teko spręsti nemažai iššūkių
Ada pabrėžė, kad ne viskas visuomet versle ėjosi kaip sviestu patepta. Ypač trūko žinių apie leidybą, techninius dalykus. Verslininkė jau spėjo įsitikinti: kūrybiniai procesai, nors dažnai trunka gerokai ilgiau, jai daug mielesni ir artimesni širdžiai.
„Apie leidybos vidinę virtuvę žinojau labai mažai, tad teko pradėti nuo pagrindų, nuolat mokausi ir dabar. Turbūt sunkiausia buvo kuriant pirmąjį kortelių rinkinį. Turėjau idėją, bet nežinojau elementarių gamybos procesų.
Iš šalies daug dalykų atrodo paprasčiau, rodos, sugalvoji korteles, imi ir atspausdini. Bet jeigu nori, kad jos būtų ne šiaip atspausdintos ant paprasto popieriaus, būtų ypač tvirtos, saugios, su kokybiška spauda, joms būtų pritaikyta tvirta, lengvai mažomis rankytėmis atidaroma ar uždaroma dėžutė, čia prasideda rimtas prototipo gamybos etapas“, – prisiminė pašnekovė.
Skaičiai niekada nebuvo Ados stiprioji pusė, ir nors moteris turi supratimą verslo plėtojimo srityje, laikui bėgant kilo vis daugiau praktinių klausimų apie įmonės buhalteriją. Tai Adą atvedė iki dovanojamų „Swedbank“ partnerių „Pelningi sprendimai“ konsultacijų.
„Atėjau pasiruošusi nemažai klausimų: ką turėtų žinoti vadovas, kaip sekti įmonės finansinę būklę, planuoti biudžetą. Audrius Rubinas iš „Pelningų sprendimų“ padėjo suprasti sistemą, sudėliojo taškelius ant „i“, pats ėmėsi iniciatyvos ir stebėjo, kuriose srityse man trūksta žinių, kurios galėtų padėti toliau plėtojant verslą, pasidalino praktiniais patarimais. Ypač naudinga, kad konsultacijų metu buvo įsitraukimas, diskusija iš abiejų pusių, o ne tik „sausa“ klausimų ir atsakymų serija“, – kalbėjo ji.
Ados teigimu, konsultacijos padėjo geriau suprasti, kokius veiklos rodiklius reikia sekti, kad galima būtų tiksliai sekti įmonės situaciją.
„Tai padeda suprasti, kada tikslingiau imtis didesnių projektų bei leisti naujus leidinius“, – tikino verslininkė.
Moteris pridūrė, kad tiek asmeniniame gyvenime, tiek versle vadovaujasi pagrindine taisykle – neleisk pinigų, kurių neturi.
„Esu pakankamai atsargi, man priimtiniau augti mažesniais, bet saugesniais žingsniais. Taip pat teikiu prioritetą produkto kokybei, o ne potencialiam pelnui. Tikiuosi, kad tai mato ir vartotojas.
Kiekviena klaida nėra klaida, jeigu iš jos kažko išmokstama. Džiaugiuosi, kad kol kas mano klaidos buvo gana nedidelės ir lengvai ištaisomos“, – kalbėjo pašnekovė.
O sustoti Ada niekur nežada – turi grandiozinių planų.
„Mano tikslas – prisidėti prie Lietuvos vaikų ugdymo kuriant ir leidžiant kokybiškus, šiuolaikinius, išliekamąją vertę turinčius leidinius. Norėčiau, kad „Skaitau nuo gimimo“ taptų pirmaujančia leidykla Lietuvoje, kurios specializacija – būtent ikimokyklinio amžiaus vaikams skirti leidiniai“, – sakė ji.
Valdykite verslo finansus sklandžiau: Smulkiajam verslui – „Swedbank“.