Išdalinti „Verslo genas 2023“ apdovanojimai: išskirtinis dėmesys – tvariam verslui

2023 m. rugsėjo 14 d. 20:16
Lrytas.lt
Portalo lrytas.lt jau septintus metus rengiamas projektas „Verslo genas“ pasiekė finišo tiesiąją. Ketvirtadienio vakarą iškilmingoje ceremonijoje buvo apdovanoti komisijos ir skaitytojų išrinkti geriausi ir mylimiausi jauni verslai.
Daugiau nuotraukų (46)
Nuo vienerių iki dešimties metų sėkmingai veikiantys verslai apdovanoti šiose nominacijose: „Už drąsą rizikuoti“, „Tvarus verslas“, „Už mokslo ir žinių įgyvendinimą versle“, „Metų atradimas“, „Šeimos verslas“, „Socialinis verslas“. Juos rinko patyrusi komisija.
Savo balsą atidavė ir portalo skaitytojai, išrinkę „Lrytas.lt skaitytojų favoritų“ titulo vertus verslus.
Sveikinimo žodį tarė prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Vaidas Augustinavičius: „Šios verslų skatinimo idėjos yra svarbios Lietuvai. Nesvarbu, kuriame regione verslininkai kuria, jie prisideda prie ilgalaikio šalies proveržio.
Projekto dalyviai pasižymi didele drąsa, nugalėtojai yra viršiję savo galimybes ir veikia kaip katalizatoriai, gerieji pavyzdžiai kitiems žmonėms, gyvenantiems regionuose, miestuose. Jie yra pavyzdys tiems, kurie ne taip mėgsta riziką, kuriems trūksta drąsos. Žinoma, rizika yra didelė, reikia ją pasverti, bet ji pasiteisina ir tai įrodo šiandien matomos sėkmės istorijos.“
Komisijos nutarimu, už „Tvarų verslą“ apdovanotas Simonas Sonkinas, riedlenčių perdirbimo dirbtuvių „Commune DIY“ įkūrėjas. Supratęs, kiek daug šiukšlių palieka riedlentininkai, mat lentos gali lūžti kas savaitę ar kone kasdien, vyras nusprendė, jog tai tęstis nebegali, reikia ką nors keisti. Tad dabar iš sulūžusių riedlenčių gamina kone viską – automobilių vairus, pavarų svirties rankenėles, trofėjus, medalius, MDF plokštes.
„Riedlente taip ir neišmokau važinėti“, – įteikdamas apdovanojimą pajuokavo Aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 
Jis pabrėžė, kad daugelis dabar yra įpratę itin dažnai pirkti naujus daiktus ir tai yra išsivysčiusios visuomenės bruožas. Anot jo, remontuotojo profesija net atrodo išnykusi, tapome visuomene, kuri daiktų nebetaiso. Tačiau labai svarbūs tie, kurie šiuo keliu nežengia.
„Tad smagu apdovanoti žmones, kurie mato daiktų vertę ten, kur kiti jos jau neberegi. Žiedinė ekonomika dabar labai skatinama ir mums reikia tokių įmonių, kurios tuo užsiima, tad linkiu įkvėpimo ir kitiems“, – paminėjo jis.
S.Sonkinas atsiimdamas apdovanojimą dėkojo ir savo kolegoms: „Nugalėtojas yra ne vienas žmogus, nugalėjo komanda.“
Be to, anot verslininko, daugelis, kalbėdami apie tvarumą, rodo pakuotes, bet tvarumas, S.Sonkino nuomone, prasideda nuo bendruomenės: „Kuo daugiau žmonių kartų įkvėpsime likti ir ką nors veikti Lietuvoje, tuo būsime tvaresni.“
„Už drąsą rizikuoti“ apdovanota Raimonda Radvilavičienė, vystanti „Mr.Clay“ prekės ženklą. Ji paėmė į savo rankas seną „Alytaus keramikos“ verslą, sustabdė šią investicijų niekada nemačiusią molio plytų gamyklą, atleido kone visus darbuotojus, o tada, ėmusis molio tinko mišinių gamybos, ištraukė bendrovę iš bankroto nasrų.
„Noriu padėkoti lrytas.lt Verslo skyriaus žurnalistėms, kurios įdomiai ir turiningai aprašė daugiau nei pusšimtį istorijų, taip pat visiems kitiems žiniasklaidos priemonės darbuotojams, reikšmingai prisidėjusiems prie šventės sukūrimo.
Ir man įstrigo R.Radvilavičienės pasakyta frazė, kad gyvenime svarbu ne galvojimas, o veiksmas. Žinoma, kiekviena drąsa turi rizikų ir suprantu, kad verslininkai turi labai daug atsakomybių, bet linkiu, kad tos atsakomybės atneštų naudos“, – kalbėjo lrytas.lt Verslo ir Auto skyrių redaktorius Vytenis Radžiūnas.
Ant scenos užlipusi R.Radvilavičienė atviravo, jog džiaugiasi tokiais renginiais kaip „Verslo genas“, mat pradėjus karjeros kelią nuolat galvoje sukasi mintis, jog kai pasieks tam tikrą lygį, bus savimi patenkinta, tačiau niekada nesustoja ir savimi nepasidžiaugia.
„Aštuonerius metus vystau molio tinkų gamyklos projektą, mano verslas net prasidėjo nuo minuso, pirmus metus ne pelną skaičiavau, o tik bandžiau iki nulio prieiti, kad galėčiau toliau vystyti savo idėją. Tai dabar džiaugiuosi šia švente, nes ji man – pasidžiaugimo savo darbu stotelė“, – dėkojo R.Radvilavičienė.
Komisija nusprendė, kad „Už mokslo ir žinių įgyvendinimą versle“ apdovanojimas atitenka Eivanui Maksvyčiui, robotikos laboratorijos „Tavo robotas“ įkūrėjui. Jis krimto taikomosios matematikos mokslus, vėliau dirbo įvairiose tarptautinėse kompanijose, tarp jų – ir „Ericsson“ tyrimų centre, tačiau galų gale vis tiek grįžo į Lietuvą ir apsigyveno Šilutėje. Vos tik parvykęs jis įkūrė robotikos laboratoriją „Tavo robotas“, kurioje ne tik pats kuria robotus, bet robotikos inžinerijos, dirbtinio intelekto subtilybių moko ir vaikus bei vyresniuosius.
„Džiaugiuosi šiuo renginiu, nes jis apdovanoja žmones, kurie nebijo imtis rizikos. O žiūrėdamas į nugalėtoją matau, kad žmogus stengiasi ne tik dėl savo veiklos, bet ir dėl tėvynės. Kuo daugiau tokių verslų turėsime, tuo mažiau baisios mums bus visos krizės.
Lietuva yra stiprių ir drąsių žmonių kraštas. Neturime, pavyzdžiui, iškastinio kuro, bet turime žmones, kurie nepriklausomybės, o dar ir okupacijos metais, kūrė verslus, tad džiaugiuosi, kad sovietinis laikotarpis mūsų verslo geno nesunaikino.
Taigi – už mūsų robotizuotą ateitį. Dėl jos sukursime dar daugiau prekių, kurias galėsime eksportuoti į visą pasaulį, ką jau darome ir dabar“, – teigė Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.
„Ačiū komisijai ir noriu padėkoti savo žmonai, kurios su manimi šiandien, deja, nėra, ji prižiūri vaikus. Ji – mano jėgų šaltinis, ramstis, palaiko ir skatina eiti pirmyn.
Noriu padėkoti ir Šilutės gyventojams, kraštiečiams. Atvirai sakant, jie ne visada supranta, ką aš sakau, bet manimi tiki, pasitiki. Miesto vadovai taip pat visada ištiesia pagalbos ranką, suteikia galimybių plėstis.
Taip pat noriu pasidžiaugti, kad trečiadienį buvome pakviesti pasikalbėti su Lietuvos robotikos asociacija, tad einame dideliais žingsniais pirmyn ir mėginame Šilutėje sukurti labai rimtą techninio parengimo kompetencijų centrą, į kurį, tikiuosi, atvažiuos žmonės iš visos Lietuvos, Latvijos ir Estijos“, – kalbėjo E.Maksvytis.
„Socialiniu verslu“ tapo Vidos Greičiuvienės įkurta organizacija „Senjorų pasaulis“. Ji suburia senjorus į nuotolines paskaitas, diskusijas, šie mokosi ir užsienio kalbų, daug vaikšto ir motyvuoja vienas kitą.
„Ši „Senjorų pasaulio“ istorija verčia prisiminti, kad senjorai verti pagarbos. Ačiū, kad pasirinkote socialinio verslo kelią, nepramintą, nelengvą, bet labai reikalingą, prasmingą. Vida, aukite, stiprėkite, socialinis verslas kuria pokyčius, mes būsime šalia ir padėsime“, – sveikino ir ragino Lietuvos socialinio verslo asociacijos vadovė Viktorija Bražiūnaitė.
„Nors prie mikrofono viena, bet nesu vieniša. Jaučiu didelį savo komandos ir kuriamos senjorų bendruomenės palaikymą. Žinoma, kiekvienam verslui reikalingas viešumas, tad dėkoju „Verslo geno“ organizatoriams bei asociacijai už šią akimirką“, – džiaugėsi V.Greičiuvienė.
„Metų atradimu“ nominuotas Editos Janulevičienės verslas „Stebuklingas veltinis“. Ir velia ji ne bet ką, o įvairius gyvūnėlius. Moteris taip išlavino įgūdžius, kad kai kurie jos rankomis sukurti šuniukai ar kačiukai iš pirmo žvilgsnio net gali pasirodyti gyvi.
E.Janulevičienė negalėjo patikėti laimėjusi. Ji dėkojo komisijai už įvertinimą ir tikėjosi, kad ateityje savo verslu džiugins dar daugiau žmonių.
Tuo metu komisijos pirmininkas, Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas teigė esantis laimingas, jog laimėjo būtent šis verslas: „Šuniukai ir kačiukai yra gamta, kuri yra labai įvairi, turtinga. Kai įvairovės mažėja, ji skursta. Taip yra ir su verslais, jų yra įvairių, didelių, mažų, teikiančių laimės ir teikiančių dar daugiau laimės. Ir vis stebiuosi, kiek daug yra naujų idėjų, jau septynerius metus projekte matau vis kitokius verslus, o ši įvairovė ir yra Lietuvos grožis, tai rodo, kad Lietuvos verslo ekosistemos pajėgumai auga.
Džiugu, kad turime labai daug žmonių, turinčių darbus, ir ne visi dirba tik samdomus, kiti juos kuria patys. Kuo daugiau bus žmonių, kuriančių verslus, tuo mūsų ekonomika bus stipresnė.“
„Šeimos verslo“ apdovanojimas atiteko Biržų krašto šeimai, užsiimančiai taktinės ekipuotės gamyba. Kadangi Tautvydas Matuzevičius kariuomenėje tarnauja daugiau nei 20 metų, jis puikiai žino, ką kariui reiškia gera taktinė ekipuotė. Iš pradžių jis gautą vis pats pasitobulindavo ar pasisiūdavo naują, vėliau prašymų sulaukė ir iš kolegų, taip paklausai vis augant jis nusprendė iš to net sukurti savo verslą.
„Visai neseniai mama manęs paklausė: sūnau, kodėl jauni žmonės taip nori tapti verslininkais? O aš atsakiau, kad tai pati šauniausia profesija. Kai aš dar mokiausi mokykloje, visi verslininkus įsivaizdavo labai keistai, su dideliais sentimentais pinigams. Bet džiaugiuosi, kad tas požiūris dabar keičiasi. Esami laimėtojai tai įrodo.
Smulkių verslų atveju labai gražu ir tai, kad žmonių poreikiai tampa jų verslais. Tad ačiū visiems verslininkams, kurie gerina mūsų gyvenimą“, – apdovanojimą įteikdamas sakė „Noviti Finance“ vadovas Linas Armalys.
T.Matuzevičius be padėkų žmonai Vaidai, kolegei Monikai ir savo kolektyvui, dar dėkojo ir Lietuvos kariuomenei, kurioje įgijo daug patirties, pravertusios net kuriant verslą.
„Noriu padėkoti ir vadams, kurių turėjau ir labai gerų, ir labai blogų, iš jų išmokau, ką daryti ir ko ne, tai padėjo buriant savo verslo kolektyvą“, – teigė jis.
„Dėkoju ir portalui lrytas.lt, nes pradėjau kurti verslą atėjęs iš visai kitos srities, tad turėjau daug baimių, buvo ir nepasitikėjimo savimi, bet tai, jog po pusantrų metų nuo verslo pradžios atsiimu apdovanojimą, įrodo, kad einu teisingu keliu, kuris kažkur nuves“, – atviravo T.Matuzevičius.
Šiemet portalo lrytas.lt skaitytojai buvo itin aktyvūs – balsų beveik triskart daugiau nei pernai. Visi verslai skirtingi ir unikalūs, tad iki pat paskutinės minutės stebėta įnirtinga kova, balsavimas vyko taškas į tašką ir „Lrytas.lt skaitytojų favoritais“ tapo du verslai.
„Kiekvienais metais šis projektas maloniai stebina, kiek mūsų šalyje yra talento, ambicijų, atkaklumo ir pergalių. Lietuvoje besikuriantis ir įsitvirtinantis verslas yra tai, kuo galime džiaugtis, didžiuotis prieš visą pasaulį.
Į tai šiemet labai aktyviai sureagavo ir skaitytojai. Nuo pat pradžių matėme, kad neturėsime Lietuvos-Latvijos rungtynių scenarijaus. Iki pat paskutinės akimirkos skaičiavome balsus ir paaiškėjo, kad turėsime du nugalėtojus. Tad linkiu ir gyvenime kuo daugiau dvigubų, trigubų pergalių“, – sakė lrytas.lt vadovas Tautvydas Mikalajūnas.
Apdovanojimai įteikti verslams „Upaitė“ ir „Starli“.
Vandens turizmo centro „Upaitė“ vadovė Aurelija Kalvaitienė turizmu pradėjo užsiimti dar visai neseniai – 2019 m. Iki tol ji dirbo samdomą darbą, kurį, pradėjusi savo verslą, galų gale metė ir visai to nesigaili. Ji įkūrė kelionių agentūrą, vėliau kartu su vyru dar nusipirko ir laivų, ėmė jais po Šilutės kraštą plukdyti klientus, pasakoti jiems apie šios vietos įdomybes.
„Dėkoju organizatoriams už renginį, šeimai už nuolatinį palaikymą ir vyrui už tai, kad iki pat šiol mane moko laivybos subtilybių. Kiekvieną akimirką nuo to laiko, kai pradėjau savo verslą, džiaugiuosi ir net gailiuosi, kad verslo nepradėjau anksčiau. Bet niekada nėra vėlu“, – tokią žinutę siunčia A.Kalvaitienė.
O štai po „Starli“ pavadinimu slepiasi Martynos Bartkutės kuriami papuošalai, kurių dizainą kūrėjai pasufleruoja pati gamta. Unikalūs sidabriniai dirbiniai išliejami iš tikro bičių korio ar pavasarinių pumpurų.
M.Bartkutė, atsiimdama apdovanojimą džiaugėsi, jog įmonei dar tik vieneri, o ji jau pastebėta. Tai – jai didžiulė paskata žengti tolyn. „Ačiū šeimai ir aktyviems skaitytojams, kad balsavote“, – dėkojo M.Bartkutė.
Portalo lrytas.lt Vystymo vadovė Greta Ališauskaitė-Bagušauskienė atkreipė dėmesį ir į šiuo projektu laužomus stereotipus: „Dėl „Verslo geno“ mažėja sakančių, kad viešojoje erdvėje nėra ar nesimato gerų, įkvepiančių istorijų. Projektą puoselėjančių kolegų, žurnalistų dėka pamatome mūsų kūrybiškus, drąsius ir išradingus Lietuvos žmones. Ir visai nesvarbu, kokiame Lietuvos krašte, miestelyje ar kaime gimsta verslo idėja, jos sėkmę lemia ne vieta, o žmonės. Tai patvirtina ir didžiausi pasaulio išradėjai, savo verslus pradėję garažuose, bendrabučio kambariukuose. O „Verslo genas“ ir parodo žmones, pagrindų pagrindą.“
Nugalėtojus rinko patyrusi komisija: Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė, Inovacijų agentūros Bendrųjų verslo kompetencijų departamento direktorė Patricija Reut, portalo lrytas.lt Verslo ir Auto skyrių redaktorius Vytenis Radžiūnas, Tarptautinio profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ vadovė Marija Šaraitė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Tarptautinės rinkodaros ir vadybos programos vadovė dr. Lineta Ramonienė, verslo finansuotojo „Noviti Finance“ vadovas Linas Armalys bei komisijos pirmininkas, Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas.
Įstabią šventę Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje rengė prodiuserė Nijolė Ruzgienė. Muzikiniais pasirodymais džiugino tenoras, operos solistas Jurgis Jarašius.
Specialiai šiems apdovanojimams menininkas Remigijus Kriukas sukūrė stiklo skulptūras.
Šių metų projekto rėmėjas – „Noviti Finance“, o partneris – Aplinkos ministerija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.