Tokio verslo dar nebuvo
Kokteilių barą „Tipas“ įkūręs biržietis Joviltas Cibas pripažino, jog net jam pačiam iš pradžių buvo sunku įsivaizduoti, kad šiame mieste galėtų egzistuoti tokia vieta: „Čia žmonės jaučiasi ne kaip Biržuose, gavo daugiau galimybių pasipuošti, ne tik per progas, gali pasėdėti, pašokti – gyvenimas čia verda.
Iš pradžių, sakyčiau, atsiradome iš poreikio, o dabar esame dėl pomėgio.“
Visgi jis neslėpė, kad iš pradžių beveik visiška dauguma vietos gyventojų nepalaikė tokio verslo „idėjos ir virpino orą“, tačiau pats Joviltas, patikėjęs savo vizija, nusprendė viso šio reikalo nemesti. Galų gale aplankė sėkmė, o gyventojų susirūpinimą numalšino smalsumas – klientų net kviesti nereikėjo, visi patys užsukdavo pasižiūrėti, kaip viskas atrodo.
„Žmonės baiminosi, kad tai atneš miestui netvarkos, nedavė ramybės išsilaikymo klausimas, bet vėliau ne vienas atėjo nusiridenti akmens nuo širdies, pripažino, kad klydo“, – portalui lrytas.lt teigė pašnekovas.
Dabar verslas taip įsisukęs, kad penktadienį ar šeštadienį neužsirezervavusieji staliuko vietos net neranda.
„Žmonės vis labiau supranta šią kultūrą, tapome neatsiejama biržiečio gyvenimo dalimi“, – užtikrino Joviltas.
O, be to, dabar tai – ne tik baras. Sekmadieniais čia gyventojai, turistai, šeimos su vaikais užsuka ir vėlyvų pusryčių.
Renkasi ne skonį, o asmenybes
Visgi ši vieta – ne tokia, kokią įsivaizduojate. Pažvelgę į meniu įprastų pavadinimų nerasite, o vietoje to – keletas vardų. Pasirodo, visi kokteiliai sukurti pagal vietos įžymybių charakterį, vietas, kuriose jie leido daug laiko, pomėgius ar išvaizdos detales.
„Biržų istorija – labai turtinga, iš čia kilusių garsių asmenybių sąrašas – ilgas, tad gimė idėja sukurti visą kokteilių meniu mūsų personažams, jų charakterio bruožus perteikiant skoniais. Labiausiai džiugina, kad Lietuvoje esame tokio meniu koncepto pradininkai“, – patikino verslininkas.
Gėrimai sukurti pagal 7 žymias Biržų krašto asmenybes: kino kūrėją ir kritiką Joną Meką, rašytojus Balį Sruogą, Kazį Binkį, Julių Janonį, knygnešį, publicistą Jurgį Bielinį, aktorių, režisierių Borisą Dauguvietį, tapytoją Petrą Kalpoką.
Šios vietos bendraįkūrėja Arūnė Butėnaitė atskleidė keletą detalių – štai, pavyzdžiui, B.Dauguvietis buvo vienas pirmųjų vyrų Lietuvoje, nešiojusių auksinį auskarą, todėl ir gėrimas puošiamas aukso dulkėmis.
O štai B.Sruogai kandumo netrūko, todėl gėrimas – su imbiero aštrumu. Tad, atrodo, jog visos detalės tik dėl grožio ar skonio, o, pasirodo, kad turi ir prasmę.
Norintiems sužinoti daugiau apie šias įžymybes darbuotojai neatsisako papasakoti, o tada, kaip tikino įkūrėjai, svečių nuotaikos kaipmat pasikeičia, jie atsisako „skanu, neskanu“ vertinimo ir sako: „Įdomu.“
„Mes žmones dažnai nustebiname šių asmenybių istorijomis“, – teigė A.Butėnaitė.
Verslininkai jau spėjo sulaukti ir šių žymių asmenybių giminaičių. Kartą buvo užsukęs Jono Meko sūnus Sebastianas Mekas. Nors ragavo ir tėčiui kurtą kokteilį, labiausiai patiko P.Kalpoko.
P.Kalpokui kurtą kokteilį ragavo ir čia užsukusi jo proproanūkė.
„Iš pusės širdies svajonės neišsipildo“
J.Cibas yra baigęs barmenų akademijos kursus, tad nuo pat verslo įkūrimo pradžios stovėjo už baro ir darė visa, kur tik prireikdavo jo rankų. Tačiau kuo toliau, tuo mažiau jo pagalbos prireikia, esami darbuotojai puikiai tvarkosi patys.
„Vis dažniau ateinu išplauti indų arba kaip svečias“, – paminėjo jis.
O nuolat viso savo laiko jis tam skirti ir nepajėgtų, mat dar ir ūkininkauja.
Iš kur toks darbštumas ir verslumas? Joviltas jokių verslo vadybos ar panašių mokslų nekrimto, pagal išsilavinimą jis, kaip pats sako, yra mechaninių technologijų inžinierius su kūrybiškumo gyslele. Visgi J.Cibas pripažįsta, kad knygos išties svarbios, verslą tikrai padėtų kurti teisingiau, o kartu su žiniomis turi žengti ir charakterio savybės. „Viskas svarbu“, – pabrėžė jis.
Ir pašnekovas nė trupučio nesigaili verslą įkūręs ne sostinėje, kurioje tokių vietų – su kaupu. Nors pripažįsta, kad Vilniuje uždarbis galbūt ir būtų didesnis, tačiau gimtajame mieste kurti verslą – maloniau.
„Tokiems pat svajotojams galėčiau pasakyti, kad jeigu man pavyko, pavyks ir jiems, tik iš pusės širdies svajonės neišsipildo“, – sakė jis.
Naujienų portalas lrytas.lt septintus metus tęsia projektą „Verslo genas 2023“ ir kviečia dalyvauti jaunus verslininkus, žmones ir komandas, kurie Lietuvoje drąsiai įgyvendina savo sumanymus ir svariai prisideda prie pokyčių šalyje. Projekte dalyvaujantys jaunieji verslininkai ir kūrėjai bus vertinami 7 kategorijose. Registracija į projektą vyksta šiame puslapyje: Verslo genas 2023.