Pluša levandų laukuose: vienas vyras rūpinasi augalais, o kolega gamina actą-toniką

2023 m. rugpjūčio 9 d. 18:02
Audronė Griežienė
Darbėnų seniūnijoje gyvenantys Arūnas Prialgauskas ir Artūras Šorys susikooperavo bendrai veiklai: vienas augina levandas, o kitas iš jų gamina actą-toniką, kurį ypač moterys vertina kaip kosmetikos priemonę, atgaivinančią veido odą.
Daugiau nuotraukų (3)
Levandų magija Sausdravuose
Arūnas – iš Darbėnų, o 75 arų žemės sklypą įvairiems augalams, tarp jų ir levandoms, auginti įsigijo Mažučiuose. Dabar šis kaimas pavadintas Sausdravais. „Atvažiuoju aš čia tuo aromatu pakvėpuoti, pasėdžiu ant suolelio, dvasinę harmoniją atgaunu, pailsiu“, – atviravo šiaip jau vestuves, krikštynas ir kitas šventes fotografuojantis vyras.
Pirmąsias levandas jis pasisėjo 2014-aisiais, parduotuvėje nusipirkęs vienintelį pakelį sėklų. Iš jų išaugo 8 krūmeliai. Vėliau sėklų prisidaugino, ir jas Arūnas išbarstė į žemę, prieš tai ją išpurenęs, kad nebūtų rūgšti, įterpė kalkių. Taip tie magiškais vadinamų violetinių augalų plotai plėtėsi. Anot pašnekovo, sąlygos levandoms augti ten palankios, nes vietovė yra kalvota, už kokių 5 kilometrų Baltijos jūra, o visai šalia pušynai. Pats levandų žydėjimo įkarštis – liepą, bet, jeigu šilta, gali žydėti ir birželį.
„Kai užpučia vakariniai vėjai, eterinių aliejų turtingų levandų ir šalavijų, kurių čia taip pat auginu, aromatu užkvepinu ir šalia esantį Japonišką sodą“, – juokėsi A. Prialgauskas.
Iš šių augalų jis pats mėgsta užsiplikyti arbatos – kuo ilgiau į karštą vandenį įmerktą levandą palaiko, tuo gėrimas būna intensyvesnis. Išbirus sėkloms, levandų pumpurai gražūs išsilaiko visus metus, o, patrynus tarp pirštų, skleidžia malonų kvapą. Sudžiūvusių levandų žmonės mėgsta prisidėti į drobinius maišelius – esą dėl saldaus miego. Arūnas juokavo kartą prisikimšęs pilną pagalvės užvalkalą – manė kad miegosiąs, tai miegosiąs, tačiau išėjo priešingai. Būdrauti jam teko visą naktį, energijos, sakė, – nors vežimu vežk, protas – neįtikėtinai skaidrus.
„Spyris į užpakalį“ atvedė iki verslo
Klaipėdoje gimusį ir augusį A. Šorį į Lazdininkų kaimą likimo keliai pirmąkart atvedė 2000-aisiais, antrąkart ir tikriausiai visam gyvenimui – 2009-aisiais. Įsteigęs natūralaus obuolių acto gaminimo įmonę, vyras nuo tada čia plėtoja natūralaus acto bei toniko gamybą, o žemaičių vietoj „actas“ neretai vartojamu žodžiu „oksos“ pavadintus produktus parduoda internetinėje parduotuvėje.
Paklaustas, kaip gimė tokio verslo idėja, pašnekovas papasakojo visą savęs ieškojimo istoriją: tarybiniais metais baigė jūreivystės mokyklą, bet jau po pirmosios praktikos suprato, kad jūreivio specialybė – ne jam. Turėjo įsteigęs tris barus, vėliau dirbo transporto kompanijoje, galiausiai užsiėmė statybomis.
Po kurio laiko pasijautė pavargęs, ieškojo būdų, kaip atgauti jėgas. Vienoje knygutėje Artūras perskaitė, kad geriausias vaistas nuo chroniško nuovargio – lygiomis dalimis sumaišytas naminis nepasterizuotas, nefiltruotas actas ir natūralus medus.
„Ėjau per turgelius, klausinėjau, kur nusipirkti tokio acto. Gavau aš jo tuomet dar už litus – kainavo kaip gero vyno butelis – prancūziškų ekologiškų produktų parduotuvėje. Tą acto ir medaus mišinį išlaižiau per savaitę“, – pasakojo Artūras. Tuomet ieškojęs nusipirkti dar, kol, anot pašnekovo, kartą negavo „spyrio į užpakalį“ nuo kaimynės – ši davusi pakankamai obuolių ir liepusi acto pasigaminti pačiam.
Po kokių dvejų trejų metų prieš Kūčias ir šv. Kalėdas po buteliuką savo gamybos acto Artūras kaip dovanas išdalijo keliems savo draugams. „Jau po mėnesio tai vienas, tai kitas man skambina, prašo, kad parduočiau. Pardaviau – pritrūkau pats sau. Acto teko gaminti dvigubai, paskui trigubai daugiau. Kadangi produktas tapo populiarus, nusprendžiau verslauti. Dabar esu Lazdininkų kaime ir tuo, ką veikiu, – labai patenkintas“, – atviravo A. Šorys.
Paklaustas, kaip jųdviejų keliai susiėjo su darbėniškiu fotografu Arūnu Prialgausku, vyras sakė, kad kaimynas kaimyną privalo pažinti.
„Oksos“ – ne tik grožiui, bet ir sveikatai
Pirmąjį toniką, skirtą moterims odai atgaivinti, pH (vandenilio jonų koncentracijos tirpale matas) atstatyti, Artūras pradėjo gaminti su pajūryje skintais laukinių rožių žiedais, o dabar jau kuris laikas – ir su kaimyno Arūno užaugintomis levandomis. Šiemet naujovių jis pateikė ir vėl – pagamino toniko su obels žiedais, bet netrukus ruošiasi nustebinti dar vienu – su medetkomis ir gintaru. „Kažin, ar Lietuvoje arba pasaulyje kas nors dar tokio klientams siūlo“, – svarstė jis.
Produktams – tonikui, natūraliam obuolių, aviečių ir obuolių, žemuogių ir obuolių actui ir kt. – gaminti A. Šorys Lazdininkuose, kur ir gyvena, yra įsirengęs cechą, augalams fermentuoti ir brandinti turi įsigijęs įvairios talpos nerūdijančio plieno statinių, kurios pagal užsakymus gaminamos Slovėnijoje, Italijoje ir Austrijoje.
Artūras taip pat dažnai pasirodo Arūno augalų karalystėje, kur žvilgsnį traukia ir įspūdingas pūkenis, ir žydintis drugelių medis, ir graikinis riešutmedis, ir kaštainis, ir visiška naujovė žembraškės. Vyrai kartu skina levandas.
„Skinam ir iškart jas dedam į specialų indą, aš jau čia pat užpilu atsivežto acto, vėliau jo dar papildau ir indą su augalais parsivežęs į cechą. Vakuuminės ekstrahacijos būdu malonus levandų aromatas pereina į actą. Brandinimas trunka tris mėnesius.
Specialia itališka įranga pagamintą toniką supilstom į buteliukus, užsukam mediniais kamštukais, užklijuojam dizainerių sukurtas etiketes, o ant didesnės talpos buteliukų uždedam dar ir kapsules su logotipu“, – kaip vyksta procesai, papasakojo A. Šorys. Produktus jis parduoda savo elektroninėje parduotuvėje. Pavyzdžiui, 100 mililitrų moterų pamėgtojo levandų toniko kainuoja apie 10 eurų, o, tarkim, 250 mililitrų natūralaus obuolių acto – 5 eurus.
Anot Artūro, natūralus „oksos“ naudingas ir tiems, į kuriuos kabinasi peršalimo ligos arba kankina nemiga, nerimas, nes rytoj laukia sudėtinga diena. „Reikia apsimauti actu suvilgytas plonas kojines, kojas įkiši į polietileno maišelius, ir, kad gerai priglustų, apsimauti dar vienas kojines. Jau po minutės kojos maloniai sušyla. Kol miegi, per naktį kūnas prisisotina vandenilio jonų, smegenys gauna daug deguonies, todėl atsikeli žvalus ir sveikas“, – patarimu pasidalijo A. Šorys.
Naujienų portalas lrytas.lt septintus metus tęsia projektą „Verslo genas 2023“ ir kviečia dalyvauti jaunus verslininkus, žmones ir komandas, kurie Lietuvoje drąsiai įgyvendina savo sumanymus ir svariai prisideda prie pokyčių šalyje. Projekte dalyvaujantys jaunieji verslininkai ir kūrėjai bus vertinami 7 kategorijose. Registracija į projektą vyksta šiame puslapyje: Verslo genas 2023.
levandossmulkusis verslasKosmetika
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.