Viskas prasidėjo nuo to, kad pačiam netiko
Biržietis jau daugiau nei 20 metų tarnauja kariuomenėje. Teko pabūti šauktiniu, savanoriu, 11 metų jis praleido ir profesinėje karo tarnyboje.
„Geras karys visada ras prie ko prikibti, visada kažkas bus ne taip. Tada imi ir persidarai dėklą arba pasisiuvi naują pats.
Pavyzdžiui, buvo problemų su automatinių šautuvų dėtuvėmis. Jos turi išsikišimus, kurie, atrodo, yra gera idėja, nes gali dvi dėtuves susegti tarpusavyje, tačiau dėtuves dedant į dėklus tie išsikišimai užkliūva. Pratybų metu reikia keisti dėtuvę ir ji dažnai traukiama iš dėklo užstringa, tada kariai plėšia lauk, tai didžiulė frustracija.
Todėl pasiuvau atvirus pakietintus dėtuvių dėklus, į vidų yra įsiūtas plastikas, ir dabar ištraukti dėtuvę nėra jokios problemos“, – apie vieną iš patobulinimų portalui lrytas.lt pasakojo T.Matuzevičius.
Kiti kariai, išvydę savadarbius Tautvydo gaminius, nusprendė, jog ir jiems tokių reikia, prašydavo pasiūti. Atsiradus poreikiui vyras 2017 m. sukūrė feisbuko puslapį, žmonėms patiko, jie gaminius pirko ir iš siuvimo jis praktiškai jau galėjo gyventi nuo 2018 m.
„Verčiausi individualia veikla, o 2020 m. visai išėjau iš profesinės karo tarnybos, įstojau tarnauti kariu savanoriu. Vieną savaitgalį per mėnesį sudalyvauju pratybose, o kitu laiku gyvenu civilio gyvenimą“, – pasakojo jis.
Užsakymų daugėjant į šią veiklą T.Matuzevičius įtraukė ir savo žmoną, kuri iki tol dirbo vertėja, tačiau dabar jau abu pilna koja yra šiame versle. Tokį gyvenimo posūkį lėmė ne tik augantis poreikis, bet ir mokymo misija Ukrainoje, į kurią buvo pakviestas Tautvydas.
„Nesinorėjo apleisti šito dalyko, juk viskas vystėsi, tai pradėjau žmoną mokyti, kaip viską siūti. Galų gale misiją pavėlino pusmečiu, išvažiavome vėliau, tad per tą laiką žmona išmoko daryti viską. Kai aš išvažiavau, ji palaikė degimą, o grįžus toliau dirbome dviese“, – prisiminė pradžią T.Matuzevičius, lietuviškos taktinės ekipuotės gamintojo „Matuza Tactical“ vadovas.
Siuva ir ukrainietės
Pernai Rusijai įsiveržus į Ukrainą T.Matuzevičius sulaukė netikėto skambučio iš Monikos Dobrovolskytės, gyvenančios Ventėje, Šilutės rajone. Ji norėjusi priglausti karo pabėgėlius, tačiau, nors Ventė itin graži, bet nuošali vieta, jei neturi automobilio, susisiekimas itin apsunksta, o ir veiklos ten, kaip teigė pašnekovas, ne per daugiausia. Tad M.Dobrovolskytė nutarė ten ką nors pradėti, įdarbinti priimtas gyventi ukrainietes.
„Ji susirado mus, paskambino, pasikalbėjome ir nusprendėme kartu įkurti įmonę, jau uždarąją akcinę bendrovę (UAB). Nusipirkome siuvimo mašinas ir gerą pusmetį nuo pirmadienio iki penktadienio sėdėdavome Ventėje, mokėme žmones, kaip reikia siūti. Rudenį su žmona grįžome gyventi į Biržus, nesinorėjo savų namų atsisakyti, o Ventėje palikome procesui vadovauti Moniką.
Dabar dirbame aštuoniese: mes su žmona Biržuose, o Ventėje – Monika, dvi ukrainietės ir trys vietinės moterys. Esame pasidaliję darbais. Ventėje siuvamos didesnės gaminių partijos, o mes kartu su žmona Biržuose kuriame naujus gaminius, siuvame mažesnius kiekius, nes paštomatai – arti mūsų, galime po keliskart per dieną iki jų nuvažiuoti, o Ventėje artimiausias paštomatas – už 27 km, kasdien taip dažnai jos nenuvažiuos“, – pasakojo T.Matuzevičius.
Pagrindinė prekyba vyksta internetu, mat tada verslas neįpareigoja gyventi konkrečioje Lietuvos vietoje, pavyzdžiui, Vilniuje. Tad tai porai – vienas gėris, mat 10 metų gyvenę Kaune jie visada svajojo apie ramesnę vietą, kaimą, tad galų gale grįžo į gimtąjį kraštą ir apsigyveno Biržų rajone, Kilučių kaime, kuriame dabar ir siuva taktinę ekipuotę.
Visgi gaminių galima rasti ir didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose ir Rukloje – esančiose mažesnėse specializuotose ekipuotės parduotuvėse.
„Apie fizines parduotuves iš pradžių net negalvojome, gaminiai atsirado parduotuvėse, nes atsirado poreikis. Žmonės klausdavo, kur gali apžiūrėti, jie nori daiktą pačiupinėti“, – pasakojo jis.
„Matuza Tactical“ ekipuotę perka Lietuvos kariai, šauliai, kariai savanoriai. Prasidėjus karui paklausa išaugo, mat su užsakymais kreipėsi ir paramos Ukrainai fondai. Dabar apie šią ekipuotę žinia pasklidusi ir už šalies ribų, mat užsakymų sulaukiama iš Latvijos, Estijos, tad, kaip teigė Tautvydas, teks jau imtis ir tinklalapio pertvarkymo, reikės jį pritaikyti užsienio pirkėjams.
Nuolat tobulina
Įmonė drabužių nesiuva, bet kuria visa kita – šarvinių plokščių liemenes, dėtuvių dėklus, taktinius diržus. Vienas naujausių gaminių – kuprinė, kuri prekyboje dar nepasirodė.
„Vieno karinio dalinio kariai turi labai ribotą erdvę daiktams, vietos šarvuotyje nėra daug, todėl kuprinė turi būti tam tikrų matmenų. Bet tokioje netilptų viskas, ką karys turi neštis, tad kuprinę ėmėme tobulinti. Prisiuvome daugiau kišenių, kad karys, išlipęs iš šarvuočio, galėtų jas išskleisti ir susidėti miegmaišį, kilimėlį, kitus reikiamus daiktus.
Čia – antrasis kuprinės prototipas, tobulinome ją. Bus skelbiamas konkursas, dalyvausime, galbūt kiti dar ką nors geresnio pasiūlys, matysime“, – skėsčiojo rankomis jis.
Tautvydo, kaip kario, patirtis šiame versle tikrai nepakenkė. Jis teigia kartais išvystantis gaminių, kurie gražūs, bet nėra patvarūs ar visiškai tinkami kariams, ir, pašnekovo spėjimu, taip gali nutikti dėl to, kad įmonės dizaineris neturi patirties, todėl kuria taip, kaip jam atrodo, o ne iš tiesų kariams reikia.
Visgi nors pats yra sukaupęs nemažai patirties, net ir dabar savo gaminius pratybose bando pats, duoda tai padaryti ir draugams. Mat tik sukūrus gaminį šis atrodo tobulas, bet galų gale paaiškėja, kad dar šį bei tą reikia keisti.
Atsižvelgiama ir į pirkėjų pastabas. Kai kurie, ilgiau panaudoję taktinę ekipuotę, pastebi tam tikrus trūkumus ar rekomenduoja dar ką nors pagerinti, tada Tautvydas sėda prie siuvimo mašinos ir gaminį koreguoja. Todėl prie kai kurių gaminių galima rasti užrašus, pavyzdžiui „Mod. 2.4“. Tai reiškia, kad ši prekė jau buvo tobulinta.
Svarbu ne tik patogumas, bet ir kitos detalės, kaip, pavyzdžiui, spalva. Ji turi derėti prie kitos ekipuotės, aprangos. Svarbus ir audinys – jis negali atspindėti infraraudonųjų spindulių.
„Pavyzdžiui, žiūrėdami per naktinio matymo prietaisą civilio kuprinę ar pigią ekipuotę matysime, nes ji atspindės žvaigždžių šviesą ir visa kita, kas yra aplinkoje, juk naktį vis tiek yra šviesos. O kai karys slepiasi miške, šešėlyje, per naktinio matymo prietaisą jo turėtume nematyti, todėl ekipuotei naudojame audinį, kuris infraraudonųjų spindulių neatspindi.
Jeigu gautume užsakymų iš Lietuvos kariuomenės, galbūt atsirastų ir dar kokių nors papildomų reikalavimų“, – teigė jis.
Naujienų portalas lrytas.lt septintus metus tęsia projektą „Verslo genas 2023“ ir kviečia dalyvauti jaunus verslininkus, žmones ir komandas, kurie Lietuvoje drąsiai įgyvendina savo sumanymus ir svariai prisideda prie pokyčių šalyje. Projekte dalyvaujantys jaunieji verslininkai ir kūrėjai bus vertinami 7 kategorijose. Registracija į projektą vyksta šiame puslapyje: Verslo genas 2023.