Jurbarkiškių sukaltų inkilų Europoje – šimtai tūkstančių, tačiau pas mus – vos vienas kitas: vyrai paaiškino, kodėl taip yra

2023 m. balandžio 13 d. 21:30
Ir vokiečiai, ir olandai gali susipykti ginčydamiesi, lesinti ar ne paukščius vasarą. Jiems rūpi gamta, užtat jie kiaurus metus noriai perka ne tik lietuvių gaminamas lesyklėles, bet ir inkilus bei namus vabzdžiams.
Daugiau nuotraukų (39)
Sunkmetis neaplenkė
Lietuvoje parduodami vienetai, Europos valstybėse – šimtai tūkstančių inkilų, kuriuos sukala dvi jurbarkiškių įmonės.
Vienos išskirtinis produktas – inkilai, išskobti iš beržo kamieno, kitos – namai paukščiams iš neobliuotų, šiurkštokų lentų.
Tačiau būstą ne tiktai sparnuočiams, bet ir vabzdžiams gaminančių įmonių vadovai neploja iš džiaugsmo rankomis – sunkmetis sumažino užsakymų skaičių.
Laukui ir interjerui
„Džiaugsmas pakutena paširdžius, kai giminės Vokietijoje nufotografuoja mūsų gamintus inkilus ir atsiunčia jų nuotraukas“, – pratarė 15 metų Kalnėnuose, Jurbarko pramonės rajone esančioje „Vers Deko“ įmonėje, dirbanti Daiva.
Ji gyvena Šakių rajone, tačiau tiek metų važinėja į darbą Jurbarke. Kaip įmanoma tiek laiko nepakeisti darbovietės?
„Man patinka šis darbas, nėra monotonijos.
Inkilai būna įvairūs, lesyklėlės – taip pat. Ne tik iš medžio viską gaminame, esame ir kalėdinius vainikus pynę“, – atsakė gamybos ceche užkalbinta moteris.
„Vers Deko“ yra įmonė, kurios kiekvienas gaminys gali būti naudojamas ne pagal paskirtį. Jei tik pirkėjams nepritrūktų vaizduotės, skandinaviško stiliaus interjero dekoracijomis gali tapti ir inkilai, ir medinės dėžės tarai arba gėlių vazonams, ir įvairūs gaminiai iš medžio.
Kovo mėnesį įmonės staliai buvo gavę ir neregėtą užsakymą – sukalti 200 „daugiabučių“ balandžiams.
„Gavę pavyzdį sukome galvą, kam gali būti skirtas toks keistas aukštas namas su didžiulėmis skylėmis. Pasirodo, naminiams balandžiams“, – pratarė bendrovės „Vers Deko“ bendraturtis ir vadovas Saulius Danisevičius.
Tokie užsakymai maitina šią 2008-aisiais įkurtą įmonę. Per tuos 15 metų meistrai kalė ne tik inkilus ir lesyklas, bet meistravo ir būstus ežiams, voverėms, šikšnosparniams, netgi varlėms. Vis dėlto labiau nei paskirtis juos nustebino pirmieji rimtų užsakymų kiekiai, kai lietuviai gaudavo užduotį pagaminti, tarkim, 100 tūkstančių inkilų.
Prisijaukino parodas
„Vers Deko“ įmonę 2008-aisiais Jurbarke įsteigė Rimantas Zažeckis.
S.Danisevičius taip pat nuo pat pradžių darbavosi kartu su juo, o 2016-aisis įsigijo ir pusę bendrovės akcijų. Dabar jau penkeri metai, kaip Rimanto nebėra, o jam mirus akcijas perėmė našlė.
„Anuomet reikėjo imtis nors kokios gamybos, kad išliktume.
Įkūrėme su Rimantu įmonę ir su pažįstamu danu tarėmės, ką gi mums gaminti.
Pirmiausia pradėjome pinti kalėdinius vainikus ir siųsti juos į Daniją.
Žinia apie tai pasklido, atsirado klientų ir Europos šalyse, o vėliau tie klientai panoro kitokių gaminių. Taigi vainikus turėjome pamiršti ir iš medienos pradėjome gaminti vazonus gėlėms, įvairias dėžes tarai, po to ir inkilus, lesyklas. Mūsų gaminių stilius toks, kad nėra nuobliuotų, glotnių paviršių.
Nuo 2013-ųjų kartu su Rimantu pradėjome važinėti į įvairias tarptautines namų dekoracijų, interjero ar reikmenų gyvūnams parodas ir daugumą dabartinių savo klientų suradome būtent jose“, – pasakojo S.Danisevičius.
Atsižvelgdami į klientų norus „Vers Deko“ savininkai, o kartu ir patys darbuotojai pradėjo kurti gaminius, aptarti jų dizainą su klientais, ir taip įsibėgėjo plėtra. Iš mažos kelių žmonių įmonės ji tapo bendrove, kurioje dirba apie 30–40 žmonių.
Parodos ir šiuo metu yra ta vieta, kurioje inkilų gamintojai tampa regimi Europoje. „Būdavo, kad parodose Vokietijoje ar Olandijoje žmonės prie mūsų stendo vos nesusipykdavo ginčydamiesi, kokio dydžio inkiluose reikia landų vabzdžiams, gali jie į bambuką įlįsti ar negali“, – pasakojo S.Danisevičius.
Dar viena panašių ginčų priežastis – reikia lesinti paukščius vasarą ar ne. Lietuvoje pavasarį lesyklos nukabinamos, o štai Olandijoje bei Vokietijoje jos perkamos kiaurus metus – didžiulės įmonės gyvuoja ruošdamos lesalus paukščiams.
Užsakymai pakibo
Jurbarkiškių gaminių pardavimo rinka – užsienis. Per partnerius – didmenines įmones – jie pasiekia Europos šalių prekybos tinklus.
Vokietija, Italija, Olandija – tai pagrindinės šalys, kuriose prekiaujama „Vers Deko“ inkilais ir kitais gaminiais. Šiek tiek jų įsigyjama ir Austrijoje bei Šveicarijoje, o Lietuvoje jų tiesiai iš gamybos įsigyja tiktai atsitiktiniai pirkėjai.
„Šiemet laimėjome viešųjų pirkimų konkursą ir kone 5 tūkst. inkilų gaminome Valstybinių miškų urėdijai. Tai ir buvo pirmas kartas, kai dirbome Lietuvos rinkai. Paprastai į Europos ar Skandinavijos šalis per metus būdavo išvežama apie 200–300 tūkst. vien tik inkilų.
Bet šiuo metu situacija pasikeitė – užsakymų mažėja, ekonominė situacija Europoje prasta. Kasmet vasarį bei kovą užsakymų būdavo mažiau, bet šįmet – kitaip, klientai tyli, ir ateityje prošvaistės neregėti“, – nerimu pasidalino S.Danisevičius.
Konkuruoja ir su lenkais
Medienos kainos 2022-ųjų pabaigoje smuktelėjo, o pastaruoju metu vėl ėmė kilti, tačiau, anot Sauliaus, įmonė įpratusi prie jos kainų svyravimo, ir jų įtaka savikainai tokio didelio poveikio nedaro, kaip energijos kainos.
„Visą įmonės veiklos laiką naudojame tik Latvijoje, Estijoje ir Lietuvoje augančių spygliuočių medžių medieną. Todėl išvengėme šoko, kurį kitiems gamintojams sukėlė nutrauktas jos importas iš Rusijos ir Baltarusijos.
Per pandemiją mums irgi pasisekė. Darbuotojai masiškai nesirgo, įmonėje nebuvo prastovų, užsakymų daug turėjome. Per energetikos krizę buvo daug sunkiau, o dabar dar ir užsakymų sumažėjo.
Gaminių kainų pakelti negalime, nes konkuruojame Europos rinkoje, kurioje didelę įtaką daro ir Kinijos, ir Lenkijos gamintojai.
Kainas sutartyse su užsakovais fiksuojame pusmečiui ar metams, užtat energetikos kainų pokyčiai Lietuvoje mums padarė didelę neigiamą įtaką. Teko parduoti gaminius už mažesnę nei savikainą kainą, patyrėme nuostolių. Sunku dirbti, nes reikia ir darbuotojus išlaikyti, ir į įmonę investuoti“, – dabartinę sitauciją apibūdino „Vers Deko“ vadovas.
Anot pašnekovo, atnaujinti įrangą įmonėje tenka nuolat. Pastaruoju metu investicijos buvo skirtos modernioms, saugioms ir našioms staklėms, buvo sumontuota dulkių įtraukimo sistema, kuri išvalytą šiltą orą grąžina į cechus.
„Investicijų reikia nuolat, bet nedrįstame daug skolintis – neįmanoma numatyti, kiek laiko ateityje tęstųsi finansinė ramybė“, – teigė Saulius.
O kol kas „Vers Deko“ planuose – el. parduotuvės atvėrimas, kuri ir Lietuvos gamtos puoselėtojams suteiks galimybę įsigyti priimtinų gaminių. Šiuo metu parduotuvė kuriama.
Dirba nekonkuruodami
„Turiu svajonę – norėčiau pagaminti apie milijoną inkilų. Iki šiol esu pagaminęs maždaug pusę milijono“, – pratarė netoli Jurbarko, Viešvilėje, esančios įmonės „Graneda“ vadovas Sigitas Gražulevičius.
Kone visi šios įmonės gaminiai irgi eksportuojami į Nyderlandus, Airiją, Angliją, Švediją. Neseniai, kovo pabaigoje, iš įmonės iškeliavo siunta į Daniją – aštuonių rūšių inkilai, skirti mažiesiems miško paukščiams.
Ši įmonė jaunesnė už „Vers Deko“ – inkilus gamina nuo 2016-ųjų, ir būtent S.Danisevičius Sigitą pakvietė kartu vykti į tarptautines parodas.
Inkilų bei lesyklų gamyba Viešvilėje taip pat sukasi kiaurus metus, nors sezoniškumas neišvengiamai daro įtaką – pavasariop jų užsakoma gerokai daugiau.
„Nėra lengva išgyventi šiame versle, bet mus maitina eksportas“, – tikino S.Gražulevičius. Jis pats inkilus pradėjo gaminti seniai – iki tol, kol sukūrė savo verslą, dvidešimt metų dirbo tuometėje Jurbarko miškų urėdijoje girininku, tad kiekvieną pavasarį nusagstydavo sparnuočių namais medžius.
„Maždaug prieš dešimtmetį mano draugas iš bankrutavusios medžio apdirbimo įmonės įsigijo visą įrangą.
Ten buvo ir uoksinių inkilų drožimo mašina, kuri jam buvo nereikalinga. Perpirkau ją ir pamažu pradėjau gaminti inkilus“, – į praeitį grįžtelėjo Sigitas.
Užsienį įmonės gaminiai pasiekia įvairiais keliais. Vieni užsakovai turi išplėtoję elektroninę prekybą, kiti juos tiekia prekybos tinklams.
„Lietuvoje mes ir patys įkūrėme elektroninę parduotuvę inkilufabrikas.lt. Dalis produkcijos pasiekia ir „Senukų“, „Žaliosios stotelės“ bei kitas parduotuves, tačiau apskritai šalyje mūsų gaminių telieka koks dešimtadalis. Daugiausia – inkilų varnėnams“, – sakė S.Gražulevičius.
Per dieną – 500 inkilų
Inkilų kainos – margos kaip ir paukščiai. Galima jų įsigyti ir už keletą eurų, bet yra ir tokių gaminių, kurie kainuoja 30–40 eurų.
„Per dieną galime pagaminti apie 500 inkilų, tačiau tam reikia nemažai rankų darbo. Net ir tokiame versle konkurencija yra didelė. Tad pasirinkau beržo medieną.
Ji daug kam nepriimtina, nes iš jos pagaminti inkilus gana sunku. Bet žmonės nori beržinių inkilų, jie tapo mūsų veiklos niša ir savitu prekės ženklu“, – paaiškino Sigitas.
Jo vadovaujamoje įmonėje šiuo metu dirba 13 žmonių. Jų skaičius kinta – įtaką tam daro užsakymų skaičius.
„Pandemijos laikas mums buvo palankus, turėjome ypač daug užsakymų. Tikriausiai žmonės, negalėdami išvykti į kitas šalis atostogų, tvarkė namus, sodybas. Tačiau pernai ištiko krizė – pardavimas smarkiai krito“, – kalbėjo verslininkas.
inkilailesyklaJurbarkas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.