Duris atvėrusiame 10 tūkstančių 800 kvadratinių metrų ploto „Teltonikos“ technologijų centre per dvejus metus bus sukurta 500 naujų darbo vietų.
Gamins modernius prietaisus
Pagal firmos „2L architects“ projektą pastatytas „Teltonikos“ technologijų centras iškilo per devynis mėnesius.
Jame bus projektuojami ir gaminami moderniausi telemedicinos prietaisai, tarp kurių – dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatai ir prieširdžių virpėjimus atpažįstančios išmanios apyrankės.
Čia taip pat bus kuriama aukščiausiomis technologijomis paremta tinklo įranga, sprendžianti svarbias problemas įvairiose industrijose, nuo energetikos ir išmaniojo miesto iki transporto ir prekybos sektorių.
Bendra projekto, kuriame po kelerių metų dirbs 500 darbuotojų, investicijų suma – 34 mln. Eur.
Tai didžiausia pramonės įmonė Molėtų miesto istorijoje.
Laikantis aplinkosauginių reikalavimų suprojektuotas bei pastatytas, medžiais apsodintas „Teltonikos“ technologijų centras neturėtų sutrukdyti vietos bendruomenės siekiui įgyti kurortinės vietovės statusą.
Sėkmės linkėjo ir premjerė, ir ministrė
Į ne tik Molėtams, bet ir visai šaliai svarbaus pramonės objekto atidarymą atvyko Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė. Kartu su ja oficialioje „Teltonikos“ technologijų centro atidarymo ceremonijoje dalyvavo Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Džiaugiuosi matydama tokios vizijos išsipildymą. Ne vien skaičiai svarbūs. Svarbiausia yra turinys – čia bus kuriami aukštos pridėtinės vertės gaminiai. Šis projektas taip pat parodė, kad yra svarbūs ir regionai, o tokios investicijos padeda atskleisti jų galimybes“, – per technologijų centro atidarymą sakė I.Šimonytė.
Premjerė taip pat pasidžiaugė, kad šį projektą realizavusi lietuviško kapitalo įmonė „Teltonika“ užsienio investuotojams parodė, kad Lietuva yra investicijoms saugi šalis.
Ir toliau garsinti Lietuvos vardą bei savo gaminiais keisti pasaulį įmonės „Teltonikos“ kolektyvui palinkėjo ir A.Armonaitė.
Įmonės darbuotojus technologijų atidarymo proga pasveikinęs Molėtų rajono savivaldybės meras Saulius Jauneika, sakė, kad šia švente buvo vainikuotas atkaklus, dvejus metus trukęs darbas.
„Džiaugiuosi, kad dirbome kartu“, – sakė Molėtų rajono meras.
Investiciją lėmė klasės draugės žodžiai
„Teltonika“ įmonių grupės įkūrėjas Arvydas Paukštys sakė, kad apie technologijų centro kūrimą Molėtuose jis negalvojo. Viską lėmė atsitiktinumas.
„Prieš ketverius su puse metų autoavarijoje žuvo mano tėvai. Po laidotuvių atvykau į vietinio laikraščio redakciją užsakyti padėkos mano tėvus į paskutinę kelionę palydėjusiems žmonėms. Laikraščio redaktorė, su kuria kartu mokėmės toje pačioje klasėje, manęs paklausė, kodėl aš nepadedu Molėtams. Atsakiau: „O kaip aš galiu padėti?“.
Po kurio laiko mane aplankę Molėtų savivaldybės vadovai pasiūlė kurti įmonę Molėtuose. Apsisprendus tai daryti pradėjome ieškoti nuomojamų patalpų, bet jos mūsų netenkino, nes darbo sąlygos jose nebūtų atitikusios mūsų taikomų kriterijų. Norėjome, kad darbuotojai darbe jaustųsi komfortiškai. Todėl ryžomės pastatyti naują gamybinį pastatą.
Sukūrę gerai apmokamas darbo vietas mes tokiu būdu galime padėti Molėtų krašto žmonėms, motyvuodami juos ir suteikdami geras profesines galimybes“, – per technologijų centro atidarymo ceremoniją sakė „Teltonika“ grupės įmonių įkūrėjas.
Siūlo gerą atlyginimą
Žurnalistams A.Paukštys sakė, Molėtuose duris atvėrusio technologijų centro darbuotojai uždirbs tiek pat, kiek ir jų kolegos Vilniuje esančiuose įmonės padaliniuose, kur vidutinis atlyginimas siekia apie keturis tūkstančius eurų.
Simbolinė atidarymo juostos perkirpimo ceremonija taip pat buvo surengta laikantis „Teltonikos“ filosofijos – per visą salę ištiestą juostą kartu su garbiai svečiais vienu metu perkirpo į kelias eiles išsirikiavę įmonės darbuotojai.
Po technologijų centro atidarymo A.Paukštys stebint žurnalistams I.Šimonytei, A.Armonaitei bei Molėtų rajono merui surengė ekskursiją po gamybines patalpas ir papasakojo kas ir kaip čia bus gaminama.
Pirmadienį darbą čia jau pradės 130 darbuotojų, kurių skaičius per dvejus metus turėtų išaugti iki pusės tūkstančio.
Investicija duos postūmį rajono ekonomikai
„Tokio technologijų centro atidarymas – išskirtinis atvejis tik ne Molėtams. Žvelgiant šalies mastu – tai viena iš nedaugelio tokių didelių investicijų mažame mieste.
Be abejo, kad mes džiaugiamės dėl šios investicijos ir jai iš anksto ruošėmės“, – portalui lrytas.lt sakė Molėtų rajono savivaldybės meras Saulius Jauneika.
Pasak mero, tokios didelės įmonės atsiradimas neabejotinai duos postūmį ir kitų verslų atsiradimui bei paslaugų sferos plėtrai Molėtuose ir Molėtų rajone.
„Postūmis rajono ekonomikai bus akivaizdus. Jis jau juntamas ir dabar. Jaučiamas pagyvėjimas būsto rinkoje tiek perkant būstą, tiek jį statant. Per pastaruosius dvidešimt metų pirmą kartą buvo išnuomoti sklypai daugiabučių namų statyboms.
Padaugėjo vaikų skaičius vaikų darželiuose. Todėl atsirado ir tam tikrų užduočių savivaldybei tiek švietimo, tiek ir kitose srityse. Jas mes sprendžiame bendradarbiaudami su įmone“, – sakė S.Jauneika.
Pasak Molėtų rajono mero, akivaizdu, kad penkis šimtus gerai apmokamų darbo vietų sukursiančios įmonės mokami mokesčiai ženkliai papildys ir Molėtų rajono savivaldybės biudžetą. Todėl šios investicijos nauda akivaizdi.
Lems molėtiškių darbo užmokesčio didėjimą
Šiuo metu daug molėtiškių dirbti vyksta į kitus miestus, nes laisvų darbo vietų Molėtuose ir Molėtų rajone praktiškai nėra.
„Molėtiškių priesakas mums, savivaldybės vadovams, buvo – kurti kuo daugiau darbo vietų. Dabar darbo vietų bus, reikės tik noro dirbti. Aišku, kad dalis kitose srityse dirbančių kvalifikuotų specialistų nekeis savo darbo profilio ir toliau važinės dirbti į kitus miestus, bet ta dalis, kuri vyksta dirbti į gamybines įmones, prognozuoju, kad bandys darbo ieškotis „Teltonikoje“.
Tikiuosi, kad kartu su „Teltonika“ į mūsų rajoną ateis ir kitokia darbo kultūra, požiūris ir bendra filosofija versle. Apie 120 molėtiškių jau važinėja mokytis ir dirba kituose „Teltonikos“ padaliniuose. Kai kurie iš jų šioje įmonėje jau dirba apie metus laiko.
Jų atsiliepimai apie darbą „Teltonikoje“ yra geri. Be to, žinant šios įmonės darbuotojams mokamo užmokesčio dydį, manau, kad šis faktorius turės įtakos darbo rinkai Molėtuose bei lems darbo užmokesčio didėjimą ir kitose miesto bei rajono įmonėse. Nes kiti darbdaviai į tai turės vienaip ar kitaip sureaguoti“, – prognozavo Molėtų rajono meras.
Nudžiugino įmonės požiūris į gamtą
Nuo „Teltonikos“ apsisprendimo investuoti Molėtuose iki technologijų centro atidarymo praėjo praėjo dveji metai.
Projekto derinimo darbai ir technologijų centro statyba, S.Jauneikos teigimu, vyko sklandžiai.
Kliuviniu šiam projektui galėjo tapti nebent tai, kad šis didelis pramoninis objektas atsirado kurortinės vietovės statuso siekiančiame mieste.
„Manau, kad „Teltonikos“ projektas neprieštarauja molėtiškių siekiui įgyti kurortinės vietovės statusą, nes ši įmonė yra „technologiškai švari“ ir laikosi visų gamtosauginių reikalavimų. „Teltonika“, mano manymu, yra gamtai netaršios įmonės etalonas. Būtent tokių investicijų mes molėtiškiai ir ieškojome.
Mūsų siekis – rasti ir savo rajoną pritraukti tik aplinkai „draugiškus“ verslus. „Teltonika“ šiuos kriterijus atitinka. Tai, kaip turi būti saugoma gamta, ši įmonė jau spėjo pademonstruoti.
Technologijų parko statybai skirtas sklypas nebuvo naudojamas kelis dešimtmečius ir jau buvo spėjęs apaugti pušelėmis. Eiliniai statybininkai ruošdami sklypą šias pušeles būtų paprasčiausiai per kelias valandas nupjovę.
„Teltoninkos“ požiūris kitoks – buvo pasitelkta speciali technika, sklype augančios pušelės iškastos ir persodintos sklypo pakraščiuose. Tam buvo sugaišta kur kas daugiau laiko ir panaudota daugiau lėšų, tačiau visus pradžiugino ne tik pasiektas rezultatas, bet ir investuotojų požiūris į mus supančią aplinką“, – sakė Molėtų rajono meras.
Laukia nauji investiciniai projektai
Savo atstovybes didžiausiuose pasaulio miestuose turinčios „Teltonikos“ padaliniuose, įsikūrusiuose devyniolikoje šalių, šiuo metu dirba per 2,5 tūkstančio darbuotojų.
Lietuvoje veikiančios „Teltonikos“ prekės ženklo įmonės – „Teltonika Telematics“, „Teltonika Networks“, „Teltonika Telemedic“, „Teltonika Energy“, „Teltonika EMS“ – projektuoja ir gamina išskirtinius, saugius ir patikimus daiktų interneto produktus.
2021 metais eksporto apimtys į 166 pasaulio šalis padvigubėjo ir viršijo 200 mln. Eur.
Iki 2030 metų „Teltonika“ numatė įgyvendinti 14 investicinių projektų Vilniuje, Kaune ir Molėtuose, kurių biudžetas sieks 3,7 mlrd. Eur.