Atmetęs abejotinus pagalbos prašymus, Rimvidas savo jėgas ir laiką skiria tiems, kam to iš tiesų reikia.
Iki įkurdamas savąjį, Rimvidas penkerius metus savanoriavo fonde, padedančiame vėžiu sergantiems vaikams. „Atėjo metas, kai pribrendau turėti savo. Man atrodo, kad normaliam žmogui, jei tik jis gali, savanorystė turi būti natūrali veikla“, – taip paprastai apie Vyrų fondo atsiradimą pasakoja R.Stankevičius.
Jo fondas – mažutis: Vyrų fondo steigėjai – Rimvidas ir dar vienas jo bičiulis, tačiau kolega pernai mirė. „Dabar esu praktiškai vienas. Kartais kažkas padeda, – kalba savanoris. – Mes mažiukai – aš nesireklamuoju, mano asistentai autobusų stotelėse nestovi. Mudu su žmona – dizaineriai. Ji man labai padeda kurdama vizualinę dalį“.
„Bet kam reikėjo dar vieno labdaros fondo? Ir taip jų sočiai“, – klausiu pašnekovo.
Pasirodo, toks įspūdis klaidingas. Iš tiesų, anot Rimvido, Lietuvoje yra virš tūkstančio fondų, tačiau realiai veikiančių – itin mažai.
„Be to, žinau bent penkis fondus, padedančius vėžiu sergantiems vaikams. Jie generuoja daug lėšų, kartais ligoninės netgi sakydavo, kad net ir nebėra, kur padėti dovanų. Tačiau ir be vėžio yra krūvos problemų su vaikais: traumos, cerebriniai paralyžiai, diabetas. Pastaroji liga apskritai nepagydoma, nuo jos apankama, netenkama galūnių, kasdien reikia badytis.
O kur vaikai, sergantys cerebriniu paralyžiumi – kiek tėvai dėl to patiria sunkumų. Pernai aukojome Milanai – reikėjo keltuvo. Susisiekėme, sutarėme, kad kai iki keltuvo galutinės kainos – 17 tūkst. eurų – trūks tūkstančio, praneštų – pridėsiu. Keltuvas jau veikia“, – kažkam gyvenimą keičiančiomis pergalėmis dalijosi Vyrų fondo steigėjas.
Tik jis pats to visiškai nesureikšmina: „Manau, kad kitaip negaliu. Apie Milaną sužinojau pats – tėvams sunku 17 m. merginą užtempti į ketvirtą aukštą, o savivaldybė išlaidas kompensuoja tik po to, kai jau viskas bus padaryta. Bet juk reikia iš kažkur surinkti tuos 17 tūkstančių“.
Nusižiūrėjo kunigo idėją
Insulino pompos, keltuvai ir kiti darbai atsirado kiek vėliau. Pirmoji Vyrų fondo idėja – padėti globos namuose augantiems vaikams. Tiksliau tiems, kurie sulaukė 18 m., gavo šiokią tokią išmoką ir turi išeiti iš globos namų į gatvę.
„Įstojusiems į aukštąsias mokyklas dar kažkiek padeda valstybė, tačiau tarp vaikų, išėjusių iš globos namų, toliau besimokančių mažai. Protingesni išvažiuoja į užsienį, dalis patenka į kalėjimus. O kad jiems trūksta elementarių įgūdžių, rodo kad ir ši istorija: mūsų draugė dizainerė remdavo vaikus iš globos namų, pabūti pas save pasiimdavo mergaitę. Sykį skambina ji ir klausia, kaip pasigaminti makaronus – tokie skanūs buvo kepti makaronai, kuriuos valgė viešėdama pas mūsų bičiulę. Pasirodo, mergaitė makaronus sudėjusi į keptuvę ir kepusi“, – pasakojo Rimvidas.
Vyrų fondo sumanymas buvo iš globos namų išeinantiems vaikams duoti, kaip jis pats sako, ne žuvį, o meškerę – pasiūlyti kursus, dirbtuves, kur būtų galima įgyti profesiją. Idėją nusižiūrėjo iš Slovakijos kunigo, kuris turėjo įkūręs medžio dirbtuves: čia vieni išmokdavo medžio darbų, kiti – pardavimų ir puikiai gyveno.
Rimvidas su kolega norėjo bent keliems vaikams surengti kompiuterinius mokymus.
Surado žmogų, kuris mokytų žaidimų programavimo, turėjo patalpas, bet reikėjo kompiuterių ir mokėti algą mokytojui. Pabandė ieškoti rėmėjų – nepavyko. „Vaikai mažai kam rūpi, tik deklaruojama kitaip“, – sako pašnekovas.
„Ką pamačiau – vos neapsiverkiau“
Prisikvietęs pagalbos iš šono Vyrų fondas neatpažįstamai pakeitė vaikų skyrių Kauno klinikų Endokrinologijos klinikose.
„Mano bičiulė Rasa Verkauskienė – jų direktorė. Vaikų skyriuje buvo tikrai baisu – jie nežinia kiek laukė kapitalinio remonto. Ką pamačiau – vos neapsiverkiau, – prisiminė R.Stankevičius. – Visoje palatoje, kur guli šeši vaikai – viena rozetė dviejų metrų aukštyje. Ateidavo naktį kuriam suleisti vaistų, uždega šviesą – visi pabunda“.
Sutarė, kad fondas imsis remonto.
Pirmąją palatą suremontavo, kai pinigų paaukojo stambi įmonė. R.Stankevičius pažinojo ten dirbantį žmogų, kurio dukra serga diabetu – jis ir padėjo gauti lėšų. Kaune Rimvidas susirado senų laikų draugą Gintą, šis pagelbėjo ieškant meistrų, ir palata buvo suremontuota. Kauno firmos, prekiaujančios elektros priemonėmis, paklausė, ar galėtų padėti su šviestuvėliais prie lovų – jų parūpino. Kitas draugas, turintis didelę įmonę, užsiimančią automobilių signalizacijomis, pats juos sumontavo.
„Visame pasaulyje viskas taip vyksta“, – paprastai kalba Vyrų fondo įkūrėjas.
Jei aukoja, jis – nebe mačas
Nuo 2014 m. veikiančio fondo šūkis – „Nėra nevyriškų darbų“. Rimvidas skaičiuoja: jei pasaulyje iš aukojančiųjų, prisidedančiųjų prie labdaros – 64 proc. moterys, tai Lietuvoje šis skaičius – kone 90 proc. Pašnekovas mini ir keistą stereotipą: kai kurie vyrai, net ir paaukoję, prašo jokiais būdais jų neminėti. Mat kai kuriems atrodo, kad aukodamas jis parodo savo silpnumą, vadinasi, jis gailestingas, jis nebe mačas.
Fondas ir turi super žmogų. Taip Mindaugą vadina R.Stankevičius. „Jis gyvena ne Lietuvoje, ir kasmet netikėtai paaukoja tai 500 eurų, tai tūkstantį.
Paskutiniu metu šiek tiek prisidedame prie paramos ukrainiečiams. Laiške Mindaugui paminėjau, kad draugai iš Ukrainos pranešė, jog kariuomenei trūksta prožektorių, išorinių baterijų. Netikėtai į namus ateina siuntinys su prabangiais prietaisais.
Mindaugui sakydavau, kad man labai nepatogu dėl šitokios jo pagalbos, o jis atkirsdavo – ne tavo reikalas: ką noriu, tą su savo pinigais ir darau“, – pasakojo Vyrų fondo įkūrėjas.
Kad gautų pinigų, daro menines akcijas
Ne tik pavieniai žmonės prisideda prie Vyrų fondo – yra ir įmonių, kurios pačios kreipiasi norėdamos pagelbėti.
Rimvidas pinigus fondui kaupia ir darydamas įvairias menines akcijas, įsigijo įrangą, kad galėtų ant tekstilės atspausti piešinius – fondas taip uždirba.
Per karantiną piešė knygų skirtukus. Tai – dar vienas būdų susirinkti pinigų.
„Ne kaži ką uždirbau, bet apie 300 eurų už skirtukus įkrito. Mano bičiulė akvarelistė padovanojo fondui per 60 savo kūrinių – iš jų surinkau apie 800 eurų“, – skaičiuoja pašnekovas.
Rodos, nedaug, tačiau visai neseniai „Rugutės“ fondui, kuris perka priemones vėžiu sergantiems Ukrainos vaikams, nevyriausybinei organizacijai „Mėlyna ir geltona“, diabetu sergantiems Ukrainos vaikams Vyrų fondas pervedė apie 4 tūkst. eurų.
Norintys prisidėti prie labdaros ir paramos fondo Vyrų fondas daugiau informacijos ras https://www.facebook.com/vyrufondas
Vyrų fondas yra „Kiekvienas gali“ smulkaus verslo stiprinimo bendruomenės narys. Tapkite ir jūs „Kiekvienas gali“ bendruomenės nariu: https://swedbank.lt/private/campaign/everyone-can