Ramunė iš molio lipdo pakabukus, auskarus, apyrankes, kurių motyvai – namas. Yra ir puodelių, ir dubenėlių, bet labiau moteris linksta į interjerui puošti skirtus daiktus: pradėjo daryti namelius, kurie vienu atveju būna smilkalinės, kitu – žvakidės ar tiesiog kambario puošmena. „Bedarant atsiranda įvairių paskirčių“, – sako R.Burškaitienė.
Šviesi jauki Ramunės studija Šiaulių centre išaugo nuo hobio – pakabukų lipdymo. Ramunė dirbo ir mokėsi švietimo srityje. Iš vieno rimto seminaro parsivežė mintį, kad šalia visų privalomų darbų reikia turėti hobį, nes kitaip žmogus gyvenime praranda balansą, o žmogus be pusiausvyros mažai kam reikalingas.
Keramikos ji specialiai nesirinko – tam tikru metu pasitaikė atsirasti meno studijoje. Čia keramika R.Burškaitienę ir užkabino.
Namo motyvas taip pat atsirado tarsi atsitiktinai.
„Beminkydama molį studijoje be didelio galvojimo, kas išeis, nulipdžiau pakabutį namelį. Tuo metu laukiausi antrojo vaiko. Mokytoja priėjo pasižiūrėti ir smagiai nusijuokė: „Ką tu gali daugiau nulipdyti, pati būdama nameliu“, – prisiminusi šypsosi Ramunė. – Pirmąjį pakabuką ilgai nešiojau ant kaklo.
Tai buvo laikas, kai pradėjau aplinkoje pastebėti su keramika susijusius dalykus. Supratau, kad man nebepavyks nuo to atsiriboti, kad tai man suteikia vidinę laisvę, ramybę. Tad kam tam priešintis?“
R.Burškaitienei teko dalyvauti mokymuose pas keramiką, skulptorių Petrą Rakštiką. Jam parodė pirmuosius savo darbus, o šis padrąsino pasakęs, kad Ramunės namelių tema įdomi. Ir štai praėjusį gruodį buvo metai, kai „Ramunės nameilė“ išėjo į viešumą – menininkė pradėjo dėliotis rinkodarinius žingsnius, kad apie jos veiklą sužinotų tie, kam ji gali būti patraukti.
„Aš to nevadinu verslu – tai veikla su verslo prieskoniais. Imdamasi jos labai didelių lūkesčių neturėjau – niekada nesu buvusi versle. Į jį atėjau, kai įtikinau save: kodėl gi ne ir kodėl ne dabar? Mano aplinkoje – išgryninti žmonės, kurie nebijo pasakyti, ką galvoja iš tiesų: nė vienas nepasakojo, kad iš dangaus ims kristi monetos. Kažką sukurti ir iš to uždirbti pinigus niekada nebuvo paprasta.
Neturėjau verslo plano – nei A, nei B. Ėjau iš emocijos, tikėjau, kad man gali pasisekti, kad darbai gali turėti reikšmę ir prasmę kitiems žmonėms. Su ta mintimi pradėjau judėti: kurti el. parduotuvę ieškoti prekės ženklo strategijos“, – portalui lrytas.lt pasakojo R.Burškaitienė.
Pastebėjusi „Swedbank“ rengiamą mugę, Ramunė prisijungė ir prie projekto „Kiekvienas gali“. Čia randa seminarų, apžvalgų smulkiam verslui aktualiais klausimais. Pašnekovė sako, kad tai jai – tarsi neformalaus mokymosi platforma, kur profesionalams užduodami nedviprasmiški, daugeliui kylantys klausimai.
Verslą kurti Šiauliuose – lengviau ar kebliau nei, tarkime, sostinėje? „Iš Šiaulių patekti į parodas, gyventi viešajame kultūriniame gyvenime gal ne taip paranku, kaip būnant Vilniuje ar Klaipėdoje. Bet yra kita medalio pusė: internetu galime pasiekti kitą pasaulio kampelį, tad iš esmės nėra skirtumo, kur dirbti“, – svarstė pašnekovė.
Jei gyventų vien iš „Ramunės nameilės“, menininkė neslepia – išgyventų, tačiau tai nebūtų labai ištaigingas gyvenimas. Tad R.Burškaitienė turi planų savo keramikos dirbinius parodyti užsieniui.
„Skaičiuojant matematiškai, galima įsivaizduoti, kad Lietuvoje uždirbti tūkstantį ar tris per mėnesį tikrai įmanoma – pakaktų parduoti gal tik 100 gaminių. Bet puikiai suprantu, kiek Lietuvoje yra potencialiai galinčiųjų pirkti – tų, kurie renkasi išskirtinį rankų darbo daiktą ir už jį drąsiai moka daugiau“, – teigė Ramunė ir pridūrė, kad Lietuvos kūrėjų veiklą stebi labai daug išeivių bendruomenės.
Moteris džiaugiasi, kad kol kas „Ramunės nameilėje“ netekę turėti jokių blogų patirčių. „Matyt, jei jau kreipiasi, supranta, dėl ko ir ko tikisi“, – apie klientus kalbėjo R.Burškaitienė.
Tik štai vienos taisyklės menininkė laikosi griežtai: negalima imtis lipdinių susierzinus ar pavargus. Sako, nė karto dar nepasitaikė, kad kuriant tokios būsenos gaminys būtų gražus.
„Tokiu atveju reikia eiti mažų mažiausia plauti grindų, – kvatojasi Ramunė. – Matyt, metafizikos mene yra labai daug: kurdamas turi būti ramus savo vidumi, nes kitaip labai daug vibracijų sudedi į tai, ką darai rankomis. Tad reikia emocinės tvirtybės“.
Šis verslas yra „Kiekvienas gali“ smulkaus verslo stiprinimo bendruomenės narys. Tapkite ir jūs „Kiekvienas gali“ bendruomenės nariu: https://swedbank.lt/private/campaign/everyone-can