Prienų mieste ir rajone yra ne vienas įdomus statinys. Vienas tokių – buvęs vandens malūnas.
Nors pastatas stovi užkaltais langais ir aptvertas tvora, yra vilčių, kad įspūdingas statinys atgims.
Kur rasti legendinę kavinę „Kubilas“, rodyklės nėra, bet nemažai prieniškių, Kauno ar kitų aplinkinių miestų gyventojų puikiai žino, į kokį miško kelią pasukti, kad pamatytum jau atnaujinamą apvalų lyg statinė pastatą.
Į vidų patekti negalima
Prienuose, prie pat tilto per Nemuną, į akis krinta nuoroda, kad pasukus į Kranto gatvę už 300 metrų galima apžiūrėti vandens malūną. Įspūdingas mūrinis trijų aukštų pastatas tikrai stovi kone ant upės kranto, šalia yra sutvarkytas parkas.
„Tikintis pamatyti įdomų objektą tenka nusivilti. Manau, kad nuoroda turėtų būti panaikinta. Pastatas apleistas, uždarytas ir aptvertas, patekti į jo vidų negalima, tad koks gi čia lankomas objektas?“ – svarstė Prienų gyventojas Andrius Krasauskas.
Vyras sakė prieš kurį laiką matęs, jog malūno viduje vyko kažkokie darbai, iš jo lauk buvo metamos šiukšlės ir statybinės atliekos.
„Dabar nei pastate, nei šalia jo jokie darbai nevyksta. Gal malūnas ir vėl toks stovės dar ne vieną dešimtmetį“, – svarstė prieniškis.
Malūną pardavė aukcione
Dabartinėje Kranto gatvėje ir jos apylinkėse XVIII amžiuje buvo dvaras. Jam sunykus 1901–1956 metais čia veikė Prienų malūnas, o 1984–1995 metais viešbutis.
2007 metais greta pastato iškilo naujas priestatas, kuriame įsikūrė Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų centras, bet vėliau jis buvo perkeltas į Birštoną. Dalis šio pastato dabar taip pat apleista, kitoje jo dalyje kol kas įsikūrusi Alytaus aplinkos apsaugos inspekcija.
Į paveldo saugomų nekilnojamųjų kultūros objektų sąrašą įtrauktą malūną Prienų savivaldybė vis bandė nuomoti, vėliau jis atiteko Turto bankui.
2020 metais malūną aukcione už 147 tūkstančius eurų įsigijo verslininkas Valerijus Tarasovas. Tada verslininkas prieniškių prašė pasidalyti istorinėmis pastato nuotraukomis, nes planavo atkurti viešbutį.
Susisiekti su verslininku nepavyko, jis nemažai laiko praleidžia užsienyje.
Savininkas pristatė planus
Prienų meras Alvydas Vaicekauskas sakė, kad kovo viduryje V.Tarasovas lankėsi savivaldybėje ir pristatė planus, ką darys malūne.
„Jis nori atkurti viešbutį, jame įrengti kambarius ir kavinę. Šiais metais turi būti parengtas techninis pastato atnaujinimo darbų projektas, o realūs darbai, jei viskas klostysis sėkmingai, galėtų prasidėti kitais metais“, – vylėsi meras.
Prienų miesto vadovas džiaugėsi, kad pastatas pagaliau turi šeimininką.
„Dabar spendžiamas naujojo priestato likimas. Jis priklauso Turto bankui ir V.Tarasovas jį taip pat norėtų įsigyti. Ieškome, kur galėtų išsikelti aplinkosaugininkai. Priešais yra dar vienas apleistas mūrinis pastatas, priklausantis privačiam asmeniui. Jis šį namą taip pat norėtų parduoti. Jei visi planai būtų įgyvendinti, malūnas ir jo prieigos atgytų“, – svarstė A.Vaicekauskas.
Kavinė buvo populiari
Važiuojant iš Kauno į Prienus netoli Išlaužo pasukus keliuku į dešinę miške stovi legendinė kavinė „Kubilas“. Nuorodos, kur ją rasti nėra, bet vyresni žmonės prisimena, kur sovietmečiu buvo labai madinga užeiga.
„Kubilas“ išsiskyrė tuo, kad pagrindinis dviejų aukštų pastatas buvo apvalus lyg statinė. Vieno aukšto priestatas ir apvaliojo pastato pirmasis aukštas buvo sumūryti iš akmenų. Antrasis kavinės aukštas – medinis su pailgais langais.
Tie, kurie šioje kavinėje lankėsi, prisimena, kad patalpos viduryje buvo įrengtas tuo metu neįprastas apvalus ugniakuras su nuo stogo žemyn besileidžiančiu dūmtraukiu. Prie apvalių medinių stalų stovėjo mediniai pusapvaliai suolai su atlošais.
Čia buvo gaminami įvairūs lietuviški patiekalai, firminis buvo „Senojo kubilo“ kepsnys. Savaitgaliais kavinėje koncertuodavo iš Kauno atvykdavusios muzikos grupės.
Ieškojo patalpų klubui
Sovietmečiu veikusi kavinė buvo privatizuota, kurį laiką dar veikė, bet pastaruosius 20 metų stovėjo uždaryta. Dabar matyti, kad ji pamažu remontuojama.
„Kubilą“ įsigijo Prienų baikerių klubo „Raptorial“ nariai. Klubo vadovas Arturas Juočiūnas pasakojo, kad ankstesnis kavinės savininkas norėjo imtis verslo, bet jam nepasisekė.
„Ieškojome patalpų, kuriose galėtume burtis. Kiek mažiau nei prieš metus sužinojome, kad parduodamas „Kubilas“. Daugeliui mūsų yra apie 50 metų, lankydavomės kavinėje, ši vieta mums pasirodė įdomi ir brangi, todėl pastatą ir įsigijome“, – pasakojo prieniškis.
Į vidų kvies ir smalsuolius
A.Juočiūnas sakė, kad apleisto pastato būklė buvo gana prasta. Viduje nebeliko nei baldų, nei laiptų, nei balkonų konstrukcijų. Tačiau išliko ugniakuras, kuris ir dabar puikiai veikia.
Statinys jau uždengtas nauju stogu. Artimiausiu metu bus įvesta elektra. Baikeriai patys tvarko ir remontuoja pastatą.
„Remdamiesi atsiminimais ir išlikusiomis nuotraukomis norime atkurti viską, kaip buvo.
Kitais metais klubas švęs 15 metų gimtadienį. Iki to laiko pastatą norime prikelti“, – sakė A.Juočiūnas.
„Kubile“ šeimininkaus baikeriai ir bent kol kas jo paversti kavine neplanuojama.
„Jei atvykę žmonės norės užeiti į vidų, pamatyti, kaip „Kubilas“ atrodo, problemų nebus. Planuojame rengti ir atvirų durų dienas, juk ne tik mums, bet ir daugeliui kauniečių ar prieniškių šis pastatas yra gyvenimo istorijos dalis“, – sakė A.Juočiūnas.
Mano, kad nuorodos naikinti neverta
Edita Jakimavičienė, Prienų savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė:
„Manau, kad net jei buvęs Prienų vandens malūnas ir neveikia, vis dėlto daug kam gali būti įdomu pamatyti, kaip atrodo jo pastatas, todėl nuorodos, kviečiančios prie šio objekto, naikinti neverta. Tikimės, kad kaip ir kiti lankytini objektai pastatas atgims.
Taip nutiko su kitu įdomiu objektu, esančiu Vytenio gatvėje. Tai – Prienų karinis miestelis, iškilęs tarpukariu. Jo pastatai taip pat saugomi paveldosaugininkų. Verslininkai statinius įsigijo dar prieš 12 metų, bet tik pernai pagaliau du pastai buvo pradėti naujinti.
F.Vaitkaus gatvėje turime dar vieną įdomų palikimą – Prienų „popiernią“.
Tai XVIII–XIX amžiuje veikusi Prienų popieriaus dirbtuvė, kurioje buvo gaminamas aukštos kokybės baltas ir spalvotas bei vyniojamasis popierius, kartonas. Dabartinė jo savininkė pastatą prižiūri, kurį laiką rengė edukacijas. Jos šio metu nevyksta, bet tikimės, kad veikla bus atnaujinta.“