Iš Alytaus kilusi, tačiau jau Vilniuje įsitvirtinusi „Jauku-ku“ studijos įkūrėja sako, kad per pandemiją žmonių susidomėjimas mažais nameliais gerokai išaugo. Per pastaruosius metus atsirado nemažai įdomių nakvynės vietų gamtoje, vis daugiau žmonių ieško ramybės natūralumo.
Pradėjo nesitikėdama sėkmės
Architektė pusiau juokais sakė: jei ne Paukščių namelio medyje pastatymas, nebūtų nei interneto svetainės, nei įkurto mažų namelių projektavimo ir populiarinimo verslo. „Pagalvojau, jei mano namelis įdomus, tai galbūt bus įdomus ir kitų žmonių“, – atviravo pašnekovė.
Verslo pradžią I.Benetei pažymėjo įkurta studija „Jauku-ku“ svetainė internete, kurioje ji su kolege dalijasi Lietuvoje išdygusių namelių teikiamomis trumpalaikės nuomos paslaugomis ir taip populiarina šį verslą. Be abejo, toje pačioje vietoje pati projektuotoja dalijasi jau įgyvendintais arba ruošiamais pastatyti mažais nameliais medžiuose ar gamtoje.
„Studija įkurta iš idėjos ir net negalvojome, kad bus verslas ar pelnas: pradėjome pasakoti apie namelius, nes tiesiog mums labai patiko“, – pasakojo studijos įkūrėja.
Pasak verslininkės, po architektūros studijų Vilniuje ir Vokietijoje atliktos mažų namelių projektavimo praktikos pas žymų architektą Andreas Wenningą, susidomėjimą šia sritimi tik dar labiau išaugo.
Drauge su fotografe dirbanti verslininkė teigė: šio verslo idėją lipdė palaipsniui – viskas išėjo labai natūraliai. Studijos įkūrėja dėstė, kad iki šios studijos įkūrimo ji jau dirbo samdoma gyvenamųjų namų projektuotoja, su bendraminčiais buvo įkūrusi įmonę, kurioje taip pat projektavo mažesnius statinius.
Vis tik iki šiol I.Benetė priima užsakymus ir gyvenamųjų namų ir kitokio tipo projektų sudarymui.
Verslininkė pasidalijo ir patirtimi – jau buvo nudegusi su verslo partneriais, tad išmoko pamoką dar ilgam laikui versle dirbti su tais žmonėmis, kurių vertybės sutampa.
Pandemija išėjo net į naudą
„Pandemija turėjo netgi tokią įtaką, kad mažų namelių savininkai sakė, kad va – per pandemiją atradau laiko ir galėjau išpildyti savo seną svajonę“, – mintimis dalijosi I.Benetė.
Kaip sakė pašnekovė, šių statinių populiarumas per pandemiją išaugo ir dėl to, kad suaktyvėjo vietinis turizmas – lietuviai suprato, kad nori daugiau laiko praleisti gamtoje, o kad tai padarytų, jiems reikia vietos pernakvoti.
Visgi verslą I.Benetė įkūrusi vos prieš pandemijos pradžią, patikino, jog nuo pandemijos pradžios iki pat dabar užsakymų sukurti mobilių, namelių medžiuose ar gamtoje projektų vis daugėja: daug kas domisi galimybėmis, tačiau statybos užtrunka.
Tai rodo ir kitas rodiklis – pašnekovės įkurtoje internetinėje svetainėje populiariausia skiltis, į kurią užsuka daugiausiai lankytojų – Lietuvos mažų namelių katalogas, su kuriais gali tiesiog susipažinti arba ir užsisakyti išsinuomoti.
I.Benetė per ne vienerių metų darbą su projektavimu tiek samdomo darbo forma, tiek savo versle sakė pastebinti, kad įprastai būna tam tikros užsakymų padaugėjimo ir klientų suaktyvėjimo bangos: didžiausi norinčiųjų srautai pavasarį ir rudenį.
Vasara šiam verslui nėra pats dėkingiausias laikas – atostogaujantiems naujos statybos nerūpi, o patys projektuotojai taip pat linkę pasiimti atostogas.
Mažų namelių projektuotoja patikino, kad jei užsakovas nori nameliu naudotis ar jį pradėti nuomoti jau pavasarį, visą projektavimo, reikalingų leidimų statyboms ir įrengimui procesą turėtų pradėti rudens pradžioje – jei nėra kliūčių, projektą galima įgyvendinti per pusmetį arba per vos kelis mėnesius, jei nereikalingas leidimas.
Jei nereikalingas statybos leidimas ir statomas nedidelės kvadratūros, negyvenamosios paskirties pastatas, projektą galima paruošti ir per mėnesį.
Taip pat projektui įtaką daro ir vieta, jei sklypas yra saugomose teritorijose pvz. Regioninio parko teritorijoje, kultūros paveldo teritorijoje, projektui bus keliama daugiau apribojimų, bei jį reikės derinti su atitinkamomis institucijomis. Projekto sėkmę ir greitį gali neretai lemia ir pačio užsakovo finansinės galimybės.
Vis dėlto tokių statinių projektuotoja atskleidė, kad nors užsakymų netrūksta, ši verslo rinka yra neužpildyta dėl to, jog tai nėra itin pelninga sritis patiems projektuotojams ir architektams – dėl to tiek mažai specialistų projektuoja tokius namelius.
„Už mažą kvadratūrą juk nepaprašysi kaip už didelį namą, bet turi išpildyti idėją, padaryti brėžinius ir viską apgalvoti“, – aiškino I.Benetė.
Vis tik atsiranda būdų, kaip architektai gali uždirbti daugiau – pastarieji pradeda kurti vienodus, tipinius projektus. Tai reiškia, kad projektas jau paruoštas pagal architekto viziją – jei sprendimas tinka klientui, šis gali sutaupyti dėl mažesnės kainos, tačiau toks projektas jau nebus individualus ar išskirtinis.
Toks sprendimas klientams patrauklus dėl to, nes yra sąlyginai pigesnis, o perkamas produktas matomas iš karto.
Tokio sprendimo klientams prireikia todėl, kad pasistatyti mažą namelį yra gan brangus malonumas: vieno kvadratinio metro kaina gaunasi didesnė lyginant su didesniais namais. Tai lemia keletas aspektų, prima išorinių sienų konstrukcijų santykis su vidaus plotu yra didesnis, taip pat mažas namelis turi mažiau pigių kvadratų tokių kaip koridoriai, sandėliukai. Antra, tiek mažas tiek didelis namas turi visas tas pačias sritis, statybininkai, skardintojai, elektrikai, santechnikai, apdailos specialistai, visų šių specialistų reikia statant ir mažą ir didelį namą.
Investicijos atsipirko vos per kelis sezonus
„Šiuo metu mažų namelių atsiperkamumas yra tikrai aukštas“, – apie užsakovų projektų įgyvendinimą sakė pašnekovė.
Štai prieš kelerius metus I.Benetė su kolegomis iš buvusios darbovietės pradėtas kurti paukščių namelis medyje tikras to pavyzdys. Nors jo kūrimas prasidėjo nuo interneto platformoje palaikančių žmonių paramos, kurio metu buvo surinkta apie 1,5 tūkst. eurų, bendrai pačios architektės perimtas projektas be darbo, tik su medžiagomis, galėjo kainuoti apie 7 tūkst. eurų.
Tik po šio užbaigto projekto, verslininkė šį namelį medyje pradėjo nuomoti trumpalaikės nuomos principu. Ji skaičiavo, jog šiemet jis jau turėtų atsipirkti. Visgi paramą davusios įmonės palengvino finansinę naštą, pavyzdžiui – nemokamai nameliui parūpino langus.
Maži nameliai dažnai tampa trumpalaikės nuomos verslu, kurio atsiperkamumas, kaip teigė pati architektė, yra gan didelis ir neužtrunka. Tiesa, kuriant tokią vietą labai svarbu, kad ji būtų įrengta, tvarkingai ir jaukiai, o svečiams užtikrinimas privatumas ir turininga patirtis.
Anot verslininkės, prieš ruošiant tokį projektą svarbu pagalvoti, ar pasirinkta lokacija bus patogi: ar nereiks klientams ir darbuotojams, prižiūrintiems namelį važiuoti ilgo atstumo nuo didesnio miesto ar miestelio.
Visgi projektuotoja atkreipė dėmesį, kad daug dėmesio reikia skirti kokybiškoms medžiagoms, kurios per pandemiją ne tik pabrango, bet dėl žaliavų grandinių trūkių pasaulyje, tapo sunkiau prieinamos.
„Statant namelį daugiausia visko suvalgo medžiagos“, – pasakojo verslininkė. Anot jos, pirmoje vietoje pagal išleidžiamus finansinius išteklius būtų medžiagos, antroje – statybininkų darbas, o trečioje projektavimas.
Vis tik ji atkreipė dėmesį, kad išskirtinė nakvynė vieta be idėjos neturi prasmės.
„Per visą pandemiją buvo tikrai sunkus laikas statyboms, nors tų projektų ir netrūko. Žmonės su labai didele nežinomybe eina į statybas: medžiagos ne tai, kad brangsta, bet kainos kas savaitę svyruoja“, – pastebėjimais pasidalijo I.Benetė.
Architektė teigė, kad klientams teiraujantis dėl kainų, yra sunku pasakyti, nes nieko nežino nei patys statybinių medžiagų tiekėjai, nei patys architektai.
Kaip dėstė „Jauku-ku“ studijos įkūrėja, poilsio nameliams daugiausiai naudojamos lengvos medžiagos – karkasinė konstrukcija, medžio apdaila. Taip pat pradeda populiarėti ir gamykloje pagaminti ruošiniai – sienų skydai ar pilnai įrengtas namelio modulis atvežamas tiesiai į statybvietę ir montuojamas ant jau paruošto pagrindo.
Vis tik tokių projektų ir tokių modulinių namelių kaina gali svyruoti nuo keliolikos iki šimtų tūkstančių. Tuo tarpu įprasto namelio gamtoje ar statinio medyje kaina kinta nuo užsakovo pageidavimų, tačiau išleidžiamos sumos gan panašios.
Šis verslas yra „Kiekvienas gali“ smulkaus verslo stiprinimo bendruomenės narys. Tapkite ir jūs „Kiekvienas gali“ bendruomenės nariu: www.swedbank.lt/kiekvienasgali.