Šios moters kieme kasmet dera šimtai skirtingų pomidorų veislių – pasakė, kaip išauginti pomidorą-milžiną

2021 m. rugsėjo 21 d. 21:13
Lingėniškių kaime (Jiezno sen.) gyvenančios Vilijos Juškevičienės karalija – 400 kv. metrų pomidorų šiltnamis. „Galėtų būti didesnis. Bent jau dar antras toks“, – šypsosi aistringa pomidorų augintoja.
Daugiau nuotraukų (14)
Šiemet čia dera 300 pomidorų veislių, tačiau būna metų, kai jų skaičius siekia ir pusę tūkstančio. Ir nė viena nesikartoja. „Turiu tokią svajonę – kada nors auginti tai, kas patiko. Aš kasmet vis po kelis šimtus naujų veislių auginu, pasižymiu, kas patiko“, – sakė Vilija, feisbuke susikūrusi ištisą pomidorų veislių katalogą, pavadintą „Pomidorų karalystė (Ryto rasa)“.
Ten aprašyta kiekviena jos auginta veislė: pomidoras nufotografuotas ant krūmo, nufotografuotas nuskintas, perpjautas, nupasakota, koks Vilijai pasirodė jo skonis.
Nors užaugina galybę pomidorų, V.Juškevičienė jų neparduoda: kadangi renka sėklas, daug vaisių sugadina. O iš to, kas lieka, spaudžia sultis, konservuoja, marinuoja, kepa, išdalina vaikams, vaikų draugams ir bendradarbiams.
Nors pačiais pomidorais neprekiauja, Vilija iš pomidorų uždirba, mat pardavinėja jų daigus. „Retas atvejis, kai hobis sutampa su pragyvenimo šaltiniu, – sako ji. – Turiu kažkiek parduoti ir vaisių, vis planuoju tą daryti, bet nesuspėju. O su daigais važinėju jau daugiau nei 20 metų – pirma buvo gėlės, po to atsirado pomidorai“.
Anot moters, kas nebandę kitokių, prašo įprastų raudonų pomidorų daigų – to, ką mato parduotuvėse. „Tokių neturiu nė vieno. Man jie neįdomūs“, – kalba V.Juškevičienė.
Prekybą baigusi birželio viduryje ji puola sodinti savo pomidorų. Pati juokdamasi sako: kai visi normalūs žmonės sodina, jos pomidorai tebevargsta vazonėliuose.
Išpardavus gėles ištuštėjęs šiltnamis ir buvo viena tų paskatų, dėl kurios šiandien V.Juškevičienė visa galva paniro į pomidorų auginimą.
„Mano šeimyna nevalgo hibridinių pomidorų. Sako, šituos vištos tegul lesa. Už tai pradėjau ieškoti įdomesnių, kas būtų skanu mano šeimai. Kai pradėjau ieškoti, pamačiau, kad jų labai daug yra, o aš labai daug noriu.
Baigdavau prekybą gėlėmis, o šitas šiltnamis stovėdavo tuščias. Sugalvojau, kad jame galima daug pomidorų pasodinti ir daug paragauti. Kuo toliau, tuo labiau klimpau į tą liūną“, – pasakojo Vilija.
Pomidorai pomidorais, tačiau moteris svarsto – gal kada ir agurkus pradėsianti auginti.
„Aš agronomė, galiu bet ką sugalvoti“, – juokiasi ji. Tačiau čia pat priduria: agurkai vienodesni – ne taip įdomu. O pomidorų tokia didelė įvairovė, kad jų neįmanoma visų išragauti, be to, kasmet atsiranda naujų veislių.
Gal kirba mintis pačiai išvesti naują pomidoro veislę?
„Kol kas mėgaujuosi šituo darbu, kurį darau. Norint sukurti veislę, kad ją stabilizuotum, reikia ne mažiau aštuonerių metų“, – kalbėjo V.Juškevičienė.
Neturi ji ir siekio išauginti pomidorą-milžiną, tačiau norintiems gali patarti, kaip tą padaryti.
Pusės kilogramo pomidoras – visai ne naujiena. O kad išaugintum gigantą rekordininką, reikėtų auginti vieną stiebą ir nuo kekės nuskabyti kitus pomidorus.
„Aš pati auginu daugiau stiebų, tačiau turiu pasakyti, kad dėl to vaisiai nesmulkėja – jei badu pomidoro nemarinsite, vaisių kiekis dėl stiebų skaičiaus nenukentės“, – patarė pomidorų augintoja.
Davė ji ir daugiau patarimų: auginant daigus labai reikia apšvietimo. Kai išneša juos į šiltnamį, atrodo, ir dienos apsiniaukę, ir saulės trūksta, bet augalai visai kitaip pasijaučia.
Stebėkite augalą: jei jam kažko trūksta, vadinasi, reikia maistinių medžiagų. „Nesuprantu, kai išskina augalams lapus, nes per juos jie maitinasi, kvėpuoja, kaupia maisto medžiagas, per lapus vyksta fotosintezė. Išskynus lapus vaisiai sunoksta daugiau mechaniškai – tai tas pats, kas nuskintus pomidorus nokinti ant palangės“, – teigė Vilija.
Vėliausią pomidorų derlių ji nuima lapkritį. Rudenį ir pradeda medžioti sėklas kitam sezonui: keičiasi su bendraminčiais, siunčiasi iš užsienio.
Turime daug bendraminčių, siunčiuosi ir iš užsienio, ir Lietuvoje jau ką gauname naujesnę įdomesnę – žiūrėk žiūrėk turiu, gal įdomu. Arba kas perskaito, atranda naują – norim naujos, ieškome naujos. Taip ir atsiranda. Siunčiuosi iš Baltarusijos, Ukrainos, Lietuvos, ir ES.
„Būna, ateina laiškas – o ten vienui viena sėklytė. Kai viena, žinot, kokia ji vertinga! Sėju po vieną, kartais po dvi sėklas, ir jei neišdygsta, jau taip norisi būtent tos, kuri neišdygo! Smalsumas, matyt, veja“, – vis šypsodamasi svarstė pašnekovė.
pomidoraidaigai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.