Beje, garsusis šefas – labai simpatiškas žmogus ir dar visiškai nesužvaigždėjęs.
Laive „Athena Seaways“, paragavę įvairiausių D. Praspaliausko patiekalų, juokavome, kad, ko gero, jau vien dėl tokios vakarienės verta plaukti DFDS laivu į Vokietiją ar Švediją ir nuo jos pradėti savo atostogas. Po didžiojo karantino – tai tokia atgaiva!
Plaukiant maisto skonis kitoks
Suprantama, D. Praspaliausko laivuose visą laiką nebūna ir pats jis negamina patiekalų. Virtuvės šefas sudarė valgiaraštį, kuris stebina netikėtais deriniais, apmokė laivų komandas, kaip reikia maistą gaminti, kaip jį patiekti.
„Tai labai didelis kolektyvas ir tam labai daug žmonių turėjo pasiruošti, ir produktus reikėjo atgabenti į laivą, ir t. t., – kalbėjo Deivydas. – Nors galiu pasakyti, kad laivo komandos yra puikiai nusiteikusios ir nori savo darbą padaryti gerai. Jeigu pradedu projektą ir matau, kad žmonėms nėra jokio didelio poreikio keistis, tobulėti, tai neapsiimu dirbti su jais. Bet kai čia atėjau ir užėjau į laivo virtuvę, pasijaučiau lyg būčiau savo darbo vietoje Vilniuje eilinę darbo dieną.
Retai sutinku dvidešimtmečių, kurie taip norėtų daryti tokius dalykus, kaip čia vyresnio amžiaus žmonės. Dėl to labai smagu. Tikiuosi, kad mes su komandomis reguliariai bendradarbiausime ir šitas meniu tobulės. Nes skoniai tų žmonių, kurie valgo pas mane restorane Vilniuje, yra vienoki, o tų, kurie plaukia laive, kitokie. Žinoma, kad maisto skonis plaukiant yra šiek tiek kitoks.“
Deivydas žada dar kurį laiką pabūti tuo slaptu klientu, kuris viską ragauja ir stebi, kaip kas vyksta. Taigi jis ketina vis pasirodyti laivuose ir pažiūrėti, kad viskas būtų taip, kaip jo sumanyta, jog laivo virėjai netyčia nesugadintų jo patiekalų.
Stebina netikėtais deriniais
D. Praspaliauskas sako norintis pasiekti tokį laivų virtuvės lygį, kad skandinavai lygiuotųsi į mus, lietuvius. Jis savo klientus stebina netikėtais deriniais. Patiekalams naudojami vietiniai produktai.
Deivydo meniu laivuose nėra labai platus, nes kompanija to nenorėjo. Beje, ant staliukų būna padėta, pasak paties šefo, jo dovana, komplimentas valgantiesiems – duona su burokėliais, lengvai rūkyto šamo užtepėlė ir žolelių padažas.
„Duona, žinoma, laivuose nekepama. Turėtum keturiems laivams iškepti duonos kiekvienai mielai dienai. Rankutėmis to nepadarysi. Reikėtų rimtų įrenginių, automatizuotos sistemos. Todėl ją kepuosi pas save“, – sakė Deivydas.
Pasak jo, restoranai retai samdo konditerius, o jis mano, kad desertas neturi sugadinti geros vakarienės arba ištaisyti blogą vakarienę. Laivuose siūloma ragauti morkų ir šokoladinį pyragą. Pastarasis daromas be miltų. Jis atsirado rengiant vaišes, kuriose dalyvavo teatro ir operos režisierė Dalia Ibelhauptaitė, kuri negali valgyti gliuteno. Šokoladinis pyragas turi 5 ingredientus, o kokius, šefas taip ir neatskleidė.
„Laivas – neišsipildžiusi svajonė“
D. Praspaliauskas kilęs iš Utenos rajono, pastaruoju metu gyvena Vilniuje, sostinėje turi savo restoraną. „Laivas – neišsipildžiusi svajonė. Kažkada, kai dar buvau kokių 20 metų studentas, mes visi norėjome išvykti į kruizą padirbėti, ir aš turėjau tokią mintį, bet tai neįvyko.
Esu gyvenęs Skandinavijoje. O šitas laivas („Athena Seaways“. – Autor. past.) yra su ja susijęs. Pasiūlymas padaryti laivui meniu man tikrai buvo labai įdomus. Ir turėjau jį padaryti tokį, kad skandinavai galėtų į mus lygiuotis.
Mano tikslas – kad būtų labai smagu ragauti: ir įdomu, ir pažįstama. Naudoju vietinius ingredientus. Nežinau, ar Danijoje surastumėte tokį ingredientą kaip rūkytas šamas, bet keliaudami žmonės galės jo paragauti. Tą vietinį Baltijos regiono ingredientų sąrašą mes šiek tiek praturtinome„, – „Savaitės ekspresui“ sakė D. Praspaliauskas.
Susikalbėjo
Pasak Arlando Gibėžos, DFDS pardavimų laivuose vadovo, poreikis atnaujinti restoranus atsirado prieš porą metų. Prasidėjo pandemija, jie buvo uždaryti, tad buvo laiko pamąstyti, kaip juos patobulinti.
Tikslas atnaujintuose restoranuose – jau visai kitoks. Norima keleivius ne tik pamaitinti, bet kad jie valgydami mėgautųsi maistu, gražiais vaizdais ir maloniai leistų laiką, nes kelionė į Švediją trunka 13 valandų, o į Vokietiją – daugiau kaip 20 valandų. Anot A. Gibėžos, galbūt todėl kompanija ir pasirinko vieną įdomiausių virtuvės šefų Lietuvoje.
A. Gibėža pasakojo, kad kalbėta buvo su įvairiais virtuvių šefais, bet su Deivydu bendra kalba rasta greičiausiai, jis labai greitai suprato, ko nori kompanija. „Su Deivydu dirbti labai lengva“, – patikino Arlandas.
Patį Arlandą labiausiai nustebino garnyras prie žuvies, išskirtiniai Deivydo ryžiai. O garsusis D. Praspaliauskas juokauja, kad Arlandas užsisako pagrindinį patiekalą be žuvies, bet su dvigubu garnyru.
Besidomintiems kainomis, galime išduoti, kad už jautienos kepsnį („rib-eye“) kelte prašoma 25 eurų, kepta sterko filė su žolelių padažu kainuoja 16 eurų, kepta dorada su žolelių padažu – 15 eurų, antienos kulšelės („confit“) – 14 eurų.