Lietuvių sukurta vabzdžių fermos stebėjimo ir valdymo programa – pirmoji pasaulyje

2020 m. spalio 16 d. 09:23
Mantei Šidlauskaitei, dirbusiai IT srityje, išties nereikėjo sukti galvos nei dėl atlyginimo, nei dėl ateities perspektyvų. Vis dėlto prieš pusantrų metų ji nusprendė kurti savo verslą. Mantės vadovaujamas startuolis padeda valgomųjų vabzdžių augintojams visame pasaulyje skaitmeninti duomenų rinkimą ir analizuoti fermoje vykstančius procesus.
Daugiau nuotraukų (4)
Šiandien UAB „Cogastro“ komandą sudaro penki nariai ir nemažai konsultantų, įskaitant ir žinomus žmones iš vabzdžių industrijos. Įmonė auga toliau ir ieško įvairių sričių specialistų, norinčių prisidėti prie produkto kūrimo inovatyvioje rinkoje.
Tikslas – prisidėti prie draugiškos aplinkai industrijos vystymosi
Startuolio vadovė įsitikinusi: jei verslą pradedi tik siekdamas trumpalaikės naudos sau, sėkmės tikėtis neverta. „Kuo didesnės ambicijos, kuo didesnė verslo teigiama įtaka mus supančiai aplinkai, tuo, manau, yra didesnis ir šansas, kad verslas bus sėkmingas“, – įsitikinusi Mantė.
„Aišku, paliekant samdomą darbą buvo dvejonių dėl saugumo ir stabilumo, bet žemės resursų išnaudojimo ir taršos problema pasaulyje tokia didelė, kad sprendimą priėmiau gana lengvai. Mano tikslas nebuvo sau susikurti darbo vietą. Mes turime didesnius tikslus, viziją ir misiją, norime prisidėti prie draugiškos aplinkai industrijos spartaus vystymosi, atrasti ir panaudoti technologijos, kurios padėtų jai augti ir tokiu būdu mažinti išmetamo anglies dioksido kiekį“, – pabrėžė UAB „Cogastro“ direktorė.
Pirmiausia įkūrė milčių fermą
Tad kurgi M. Šidlauskaitė pasuko, atsisveikinusi su darbdaviu? Pirmiausia ji mokymosi, eksperimentavimo ir tyrimo tikslams Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Miškų instituto patalpose įkūrė didžiųjų milčių fermą. Šių valgomų vabzdžių augimo ciklas gana greitas, jie nėra lepūs, o maistinė vertė – labai didelė. Be to, didieji milčiai gali būti puikus pašaras. Mantė svarstė įvairias verslo galimybes – vabzdžių veisimas, produktų iš vabzdžių gamyba. Vis dėlto ūkiui plečiantis, ji įžvelgė technologinį poreikį duomenų rinkimui ir analizei. Taip gimė idėja sukurti kompiuterinę programą, skirtą fermos efektyvumui didinti. Kadangi pirmieji klientai prisijungė gana anksti, pilotinė programos versija buvo išbandyta jų aplinkose su kur kas didesniais auginamų vabzdžių kiekiais, o eksperimentinė ferma Lietuvoje uždaryta.
Gyvulininkystės fermose panašiomis programomis naudojamasi jau seniai, o lietuvių sukurta vabzdžių fermos stebėjimo ir valdymo programa – pirmoji pasaulyje. „Įgyvendinti idėją be stiprios ir profesionalios komandos būtų neįmanoma. Verslo bendrasavininkas Artur Bartkevič turi didelę patirtį. Jo dėka mes lengvai susitvarkome su kylančiais iššūkiais, judame greitai ir išvengiame technologinių klaidų“, – teigė Mantė.
Programa vabzdžių augintojams leidžia stebėti, valdyti ir priimti duomenų analize pagrįstus sprendimus, kurie padidina vabzdžių fermų našumą. „Matydami visus duomenis ir informaciją vienoje vietoje, vabzdžių augintojai gali daryti duomenimis pagrįstus sprendimus, o ne vien pasikliauti savo intuicija. Šiuolaikinėse fermose yra daug automatizuotų ir skaitmenizuotų procesų, informacijos kiekiai didžiuliai, ją rankiniu būdu labai sunku užfiksuoti ir struktūrizuotai, sistemiškai surinkti. Pačiam suvedant duomenis, nebelieka laiko jiems analizuoti, taip pat nėra galimybių suskaičiuoti verslo ekonominę vertę. Taigi programa sutaupo nemažai vabzdžių augintojų laiko“, – patikino viena iš programos kūrėjų.
Nors programa pradėta platinti tik 2020 metų kovą, ja jau naudojasi vabzdžių augintojai Australijoje, Belgijoje, Izraelyje, Švedijoje ir Nigerijoje, o potencialių klientų sąrašas sparčiai plečiasi. „Manau, kad mūsų rodikliai yra pakankamai geri, o susidomėjimas iš rinkos ir industrijos – tikrai didelis. Produkto tikrai reikia, mes sprendžiam realią problemą, esančią rinkoje, dėl to ir domimasi mūsų sukurta programa. Žinoma, reikia įdėti nemažai darbo vystant pardavimus, rinkotyrą ir rinkodarą, bet tai yra bet kokio verslo dalis“, – sakė M. Šidlauskaitė.
Gera idėja – dar ne viskas
Bendrovės „Cogastro“ vadovė pripažįsta – gera idėja versle dar ne viskas, jai įgyvendinti reikalingos lėšos. Verslui vystyti M. Šidlauskaitės vadovaujamas startuolis du kartus pasinaudojo rizikos kapitalo fondų, į kuriuos investavo ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos („Invega“), investicijomis. „Šios investicijos – stiprus pagrindas, kurio pagalba galime toliau vystyti ir palaikyti šią idėją, užsibrėžtu laikotarpiu padaryti tam tikrus suplanuotus veiksmus, įgyvendinant planą, kuris mums vėliau padėtų vystytis toliau“, – sakė M. Šidlauskaitė.
Pirmoji „70Ventures“ akceleratoriaus ir užsienio verslo angelų investicija, iš dalies finansuota ir Europos regioninės plėtros fondo lėšomis pagal 2014-2020 metų ES fondų investicijų veiksmų programą Lietuvoje, leido sėkmingai išvystyti prototipą. Mantė pabrėžė: „70Ventures“ akceleravimo programos dėka pavyko pritraukti pirmuosius klientus ir validuoti produktą, sustiprinti pardavimų procesą, pasiruošti tarptautinei plėtrai ir tapo rimtu pagrindu gauti dar vieną investiciją – iš Koinvesticinio fondo. Ši investicija, startuolio vadovės žodžiais, bus skiriama klientų paieškai ir komandos plėtrai.
Neabejoja sėkme
Startuolio vadovė tiki inovatyvaus verslo sėkme. „Vabzdžiai yra auginami dėl baltymų, kurie išgaunami tvaresniu būdu, nes jiems užauginti reikia mažiau žemės, vandens resursų, vabzdžiai išskiria gerokai mažiau anglies dvideginio. Visame pasaulyje vabzdžių fermų daugėja ir į jas investuojama šimtai milijonų eurų. Tai nauja, auganti rinka ir tik laiko klausimas, ar auginimas taps standartine žemės ūkio rūšimi“, – įsitikinusi M. Šidlauskaitė.
Prancūzijos žemės ūkio ministerijos, kuri 2019 m. pasiūlė patvirtinti nacionalinę apsirūpinimo baltymais ir vabzdžių strategiją, duomenimis, iki 2025 m. pasaulio naminių augintinių rinkoje baltymų paklausa išaugs iki 600 tūkst. tonų. Prognozuojama, kad iš vabzdžių išgaunamų baltymų rinka 2030 m. sieks beveik 9 milijardus eurų.
„Cogastro įkūrėjų aistra vabzdžių auginimui, struktūrizuotas verslo požiūris ir pramonės žinios gali padėti patenkinti greitai augančius valgomųjų vabzdžių auginimo rinkos poreikius, todėl tai gali būti pelninga investavimo galimybė“,- neabejoja Gytenis Galkis, vienas iš „70Ventures“ partnerių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.