300 tūkst. augintinių turinti moteris prie neįprastos mėsos įpratino ir kaimo gyventojus
Kristina Ragauskienė
„Lietuvos ryto“ televizija
2020-07-25 11:42Nedidelį Panevėžio rajono Trakiškio kaimą išgarsino sraigės. Viena pirmųjų šalyje sraigių augintoja ėmėsi iš sraigių ir gaminti įvairiausius patiekalus, ruošti sraiges pagal pasaulyje populiarius receptus. O realizuoja produkciją kaimo krautuvėlėje. Sraigininkė juokauja, kad per dešimtmetį kaime atsirado pastovių klientų.
Nedidelio Panevėžio rajono Trakiškio kaimo gyventoja Janina Krikštaponienė prieš dešimtmetį vietinius nustebino savo sodybos kieme įkūrusi sraigių ūkį. Šiuo metu čia auga per 300 tūkst. sraigių. Trakiškietė sako, kad prieš dešimtmetį šalyje buvo sraigių auginimo bumas, o dabar likę tik kantriausi.
„Visi įsivaizdavo, kad tai – dideli pinigai, o pasirodė visai atvirkščiai: maži pinigai ir daug darbo“, – „Lietuvos ryto“ televizijai pasakojo sraigių augintoja J.Krikštaponienė.
Moteris sako – per dešimtmetį pavyko išmokti užauginti kokybiškas sraiges. Tokias, kokiomis restoranuose mėgaujasi prancūzai. „Lygiai tokios pat sraigės – mes jas perdirbinėjam, darom kaip prancūzai“, – tikina pašnekovė.
Trakiškio gyventoja įrengė ir cechą sraigėms perdirbti: čia jos verdamos, ruošiamos pagal specialų receptą.
„Daug kas sako – jos cypia, rėkia. Niekas nerėkia, niekas necypia – jos net nespėja sureaguoti. Sraigę nuplauname, metame į verdantį vandenį, išgriebiame, atidalijame valgomąją dalį, ją šaldome“, – pasakojo J.Krikštaponienė.
Moteris kaimo ceche pagamintas sraiges realizuoja čia pat, parduotuvėje. Ir, kaip juokauja šeimininkė, atsirado ir pastovių pirkėjų. Anot ponios Janinos, sraigės – ne kiauliena ir ne vištiena, ne kiekvienas gali jas valgyti, ne kiekvienas pasiryžta. Bet, kaip tikina J.Krikštaponienė, daugelis, kurie paragauja, valgo.
„Nuolat perka – jau jeigu kokie svečiai atvažiuoja, tai atlekia pas mus: „Janina, ar turi sraigių?“, – kalbėjo pašnekovė.
Vietiniai prisipažino būtent čia sraigių paragavę pirmą kartą.
Tiesa, trakiškietės gaminama produkcija keliauja ne tik į kaimo krautuvėlę, bet ir į restoranus.
Sraigių žinovė sako, kad net iš pievose augančių sraigių galima pasigaminti įvairiausių patiekalų.
„Žmonės paprasčiausiai nežino, kaip tą sraigę paruošti, kaip iš jos pasigaminti produktą. O iš sraigės galima gaminti viską, ką ir iš eilinės mėsos“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė ponia Janina.
Vis daugiau žmonių, anot sraigių augintojos, atranda ir baltaisiais perlais vadinamus sraigių ikrus. Jų kilogramo kaina – 100 eurų.