Tokių pokyčių nė nesapnavo – dėl pandemijos kaip ant mielių kyla neįprastų statinių paklausa

2020 m. gegužės 24 d. 18:58
Lrytas.lt
Slėptuves statančios kompanijos teigia, jog jų paslaugos pastaruoju metu tapo itin paklausios. Tarp tų, kurie pasiryžę už bunkerį pakloti 150 tūkst. JAV dolerių – ir klientai iš Rusijos.
Daugiau nuotraukų (5)
2010 m. vasarą Rusijos sostinės regioną alino neįprasta kaitra, o Pamaskvėje degę durpynai sukėlė smogą. Tuomet verslininkas Dmitrijus, kuris, kalbėdamas su „Forbes“, pageidavo neatskleisti savo pavardės, kreipėsi į vieną rusų kompanijų, kurios verčiasi slėptuvių statyba.
Už saugų 200 kv. m ploto kambarį, įrengtą jo namo rūsyje, verslininkas atseikėjo 150 tūkst. JAV dolerių. Statybos truko panašiai mėnesį. Kurį laiką, kol degė durpynai, Dmitrijus su šeima gyveno slėptuvėje, o dabar joje saugo paveikslus ir vertingus daiktus.
Situacijos, kai žmonės sumano kreiptis į bunkerių statytojus, kaip taisyklė – labai neįprastos, todėl ši rinka gana kompaktiška.
Danila Andrejevas, šioje srityje veikiančios kompanijos „Specgeoprojekt“ vadovas, rinką įvertino 200 mln. rublių (25,6 mln. eurų): per metus pastatoma apie 30 saugių kambarių ir 10 bunkerių. Beje, šie skaičiai būdingi taikiam, nepavojingam ikivirusiniam laikotarpiui. Koronaviruso pandemija ir baimė to, kas dėsis jai pasibaigus, kai pasaulis susidurs su ekonomikos smukimu ir gyvenimo lygio susitraukimu, visame pasaulyje padidino tokio būsto paklausą, rašo forbes.ru.
Paklausa auga tūkstančiais procentų
JAV bunkerių ir saugiam prieglobsčiui skitų patalpų rinka kur kas labiau išplėtota, o stambūs žaidėjai nurodė, kad stebi paklausos padidėjimą. Užklausos ateina ir iš Rusijos. Jau šiemet rusams parduotos dvi ypatingo saugumo patalpos.
Kaip nurodė vyriausiasis vadybininkas Gary Lynchas iš stambaus bunkerių gamintojo JAV „Rising S Company“, kiekvienas objektų buvo 46 kv. m ploto, jie buvo visiškai įrengti ir turėjo galimybę filtruoti radioaktyvias daleles.
Toks statinys kainuoja 150 tūkst. JAV dolerių.
Pašnekovas nurodė, kad per tris pirmuosius šių metų mėnesius ypatingos saugos patalpų paklausa, palyginti su tuo pačiu pernai metų laikotarpiu, pašoko netgi 2000 proc.
Kalifornijoje įsikūrusi kompanija „Vivos“ žurnalui „Forbes“ taip pat patvirtino, kad sulaukia klientų iš Rusijos užklausų. Skaičiuojant bendrai, šioje įmonėje bunkerių gamybos užsakymų padaugėjo 1000 proc., pardavimai – 400 proc. ir toliau auga geometrine progresija.
Naujo „Vivos“ bunkerių komplekso statybos gali trukti nuo trijų iki dvylikos mėnesių, priklausomai nuo užsakymo dydžio, vietos, kur bunkeris stovės, medžiagų.
Visuose itin saugiuose būstuose įrengtos oro sistemos, šalinančios visus patogeninius mikroorganizmus ir radioaktyvias daleles iki jos patenka į požeminę erdvę.
Beje, ši kompanija siūlo ir galimybę bunkerius nuomotis. „Neretai užsieniečiai perka juos JAV turėdami omeny planus, kad, prireikus, čia atvyks“, – paaiškino kompanijos atstovai.
Bunkeriai ne tokie populiarūs
Kad stipriai kyla tokių objektų paklausa, su amerikiečiais sutinka ir D.Andrejevas iš „Specgeoprojet“: jei įprastai kompanija jų per mėnesį pagamindavo po vieną, tai dabar – tris, o balandį sulaukta net penkių užsakymų. Daugiausia jų – iš Maskvos ir Sankt Peterburgo bei gretimų teritorijų. Vis dėlto, D.Andrejevo teigimu, Rusijoje populiaresni ne bunkeriai, o vadinamieji saugūs kambariai, kai jau pastatytame name įrengiama patalpa su hermetinėmis durimis ir langais, aprūpinta ryšio priemonėmis bei energijos ištekliais.
Tokie kambariai apsaugos ne tik nuo užteršto oro, dujų, bet ir leis šeimininkams jausti saugiai per neramumus. Čia yra generatoriai, kurie prireikus pagamins elektrą, ventiliacija, maisto ir vandens atsargos. Patalpose įrengti davikliai, rodantys kenksmingų dalelių, užterštumo ar radiacijos kiekį, stebėjimo sistemos bei oro valymo sistemos, dėl kurių keletą dienų saugu būti tokiame kambaryje net ir gaisro atveju. Kitomis aplinkybėmis šioje patalpoje galima be didesnių nepatogumų išgyventi mėnesį.
Tokio kambario kaina prasideda 3 mln. rublių (38,5 tūkst. eurų), požeminio bunkerio – nuo 10 mln. rublių (128,2 tūkst. eurų). Pats brangiausias objektas, kurį teko įgyvendinti „Specgeoprojekt“ – 400 kv. m ploto bunkeris, kurio vertė – 2 mln. JAV dolerių.
Kitos bunkerių statytojos – „Bunkerstoj“ – bazinis bunkerio variantas prasideda nuo 890 tūkst. rublių (11,4 tūkst. eurų). Į šią kainą neįtrauktos montavimo ir pristatymo paslaugos. Tiek kainuos 15 kv. m patalpa su sėdimomis vietomis, praustuvas ir oro dulkių filtrai. 7,6 mln. rublių (97,4 tūkst. eurų) pasiryžęs mokėti klientas gaus 60 kv. m kambarį su apsauga nuo radioaktyvių dulkių, kenksmingų dalelių, su sanitariniu mazgu ir kanalizacija, ryšio sistemomis ir šildymu.
Taikos metu „Bunkerstoj“ siūlo bunkerį panaudoti kaip sporto salę, vyno rūsį ar kino teatrą.
Nepaisant į paklausos šuolį, D.Andrejevas mano, kad tarp jo klientų tik mažuma tų, kurie ryžosi įsirengti slėptuvę dėl kilusios pandemijos. „Jie suvokia, kad pasaulis pasikeitė, viskas ne taip stabilu ir puiku, kaip buvo anksčiau. Šiandien – pandemija, rytoj – dar kas nors“, – svarstė verslininkas.
bunkeriaislėptuvės^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.