Naujienų portalo lrytas.lt verslo skyriaus žurnalistai kartu su „Lietuvos ryto“ televizijos žinių komanda vysto puikią idėją – rašo apie jaunus žmones, kurie Lietuvoje drąsiai įgyvendina savo sumanymus.
Jų sėkmės istorijas, apie kurias žurnalistai pasakoja jau trejetą metų, galima pavadinti lietuviškąja DNR, kitaip – lietuviškuoju verslo genu.
Per šiuos metus žurnalistai prakalbino arti šimto jaunųjų verslininkų ir kuo įvairiausias, spalvingiausias jų sėkmės istorijas paskelbė portalo lrytas.lt ir „Lietuvos ryto“ televizijos „Verslo geno“ rubrikoje.
Tai ir startuoliai, ir tradicinio verslo atstovai. Vieni paskleidė sveikos mitybos virusą, kiti ant kojų pastatė sukrypusius tvartus ir pavertė juos užburiančia svečių buveine.
Vieni iškeitė miestą į kaimą ir pavertė dirvonuojančius laukus spalvinga gėlių oaze, kiti Lietuvą nusėjo nuotykių parkais, o dabar savo žaidimų aikštele pavertė visą pasaulį.
Vieną iš vaikiško lanko paleista strėlė nukreipė į lankų gamybos verslą, kitam, nieko bendro neturinčiam su medicina, pavyko mesti iššūkį farmacijos vilkams.
Nominantų – vis daugiau
Startavus „Verslo geno“ projektui buvo numatytos 5 būsimos nominacijos: „Už mokslo ir žinių įgyvendinimą versle“; „Už drąsą rizikuoti“; „Skaitytojo favoritas“; Vilniaus universiteto Verslo mokyklos nominacija „Versli šeima“ ir pagrindinė nominacija: „Metų atradimas“.
Tačiau „Verslo genas“ pradėjo neišsitekti šiuose rėmuose. Jau trečius metus lrytas.lt iniciatyvą palaiko Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jis teikia apdovanojimus už socialinį verslą ir pilietines iniciatyvas.
Po metų prie lrytas.lt iniciatyvų prisijungė ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Jo nominacija skirta iš emigracijos į Lietuvą grįžusiems ir čia verslą kuriantiems tautiečiams.
Specialiai „Verslo geno“ apdovanojimams menininkas Remigijus Kriukas sukūrė stiklo skulptūras.
Atkreipė dėmesį V.Adamkus
Šiemet „Verslo geno“ projektui ypatingą dėmesį skyrė jo ekscelencija Valdas Adamkus.
„Labai norėjau šį vakarą būti su jumis, bet aplinkybės taip susiklostė, kad mane šį vakarą pavaduos ir mano sveikinimą jums perduos ne kartą mane kalbinusi Daiva Žeimytė.
Tad jos lūpomis sveikinu Jus – turinčius verslo geną, jau atskleidusius šį gebėjimą konkrečiais sumanymais bei darbais arba skatinančius verslumą, padedančius jaunimui drąsiai imtis verslo, puoselėti jį mūsų mylimoje tėvynėje Lietuvoje.“
V.Adamkaus laiške rašoma, kad Lietuva amžių amžiais buvo vadinama darbščių artojų šalimi. O dabar ji – pirmiausia naujų verslo idėjų, kūrybingų sumanymų, startuolių šalis.
„Drąsus, sumanus, idėjų kupinas jaunimas ne žodžiais, o darbais jau šiandien kuriate ir ateityje kursite valstybę, kurioje gera gyventi visiems.
Sakoma, kad reikia svajoti drąsiai ir tada svajonės išsipildo. Linkiu jums aukščiausio lygio svajonių drąsos ir tvirtai tikiu, kad jos taps realybe“, – savo sveikinimo laiške rašė prezidentas V.Adamkus.
V.Sinkevičius pasidžiaugė pirmuoju vienaragiu
Pasveikinti jaunųjų verslininkų taip pat atvyko naujasis eurokomisaras, o ketvirtadienį dar ir Ekonomikos bei inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.
Jis pasidžiaugė, kad kaip tik šią dieną paaiškėjo, kad didžiausia Europos internetinė naudotų drabužių mainų ir prekybos platforma „Vinted“ per paskutinį investicijų raundą pritraukė 128 mln. eurų, savo rinkos vertę padidino daugiau nei iki 1 mlrd. eurų ir tapo pirmuoju vienaragiu iš Lietuvos.
Naujasis eurokomisaras teigė tikintis,kad tokiais pasiekimais galės pasigirti dar ne viena, lituvių sukurta įmonė.
Kviečia senjorus pietų
Seimo pirmininko V.Pranckiečio iniciatyva atsiradęs apdovanojimas „Už socialinį verslą ir pilietines iniciatyvas“ atiteko ypatingą paslaugą siūlantiems Kauno kavinės „Kibi čibi“ įkūrėjams Karolinai ir Daliui Barišauskams.
Jei ne mama, užkandinės „Kibi Čibi“ Kaune galėjo ir nebūti. Dalius Barišauskas darbo vietą puikiai gaminančiai mamai sukūrė palikęs darbą ekonominėje policijoje ir porą metų važinėjęs į užsienį užsidirbti.
Tarp nuolatinių užkandinės klientų ypač gausu senjorų. Jie, galima sakyti, tapo „Kibi Čibi“ vizitine kortele, kai verslininkai sumanė pakviesti klientus nupirkti pietus garbaus amžiaus žmonėms. Pervedus ar kasoje sumokėjus tris eurus, išspausdinamas lapelis, jis prisegamas lentoje. Užsukęs senjoras jį nusikabina ir iškeičia į pietus.
Į Latviją oficialaus vizito išvykęs Seimo pirmininkas nugalėtojus pasveikino virtualiai. Jis pažadėjo netrukus aplankyti kauniečių kavinę ir prisidėti prie senjorų pietų.
Seimo pirmininko prizą „Kibi Čibi“ savininkams – Karolinai ir Daliui Barišauskams – įteikė „Verslo geno“ komisijos narys, Verslo angelų fondo įkūrėjas Algimantas Variakojis.
Po emigracijos – verslas Utenoje
Jau antrus metus tarp „Verslo geno“ partnerių yra Vilniaus universiteto Verslo mokykla. Šeimos verslo idėją itin puoselėjanti mokslo kalvė renka mylimiausią šeimos verslą. Po atrankos į finalą patekę trys nominantai „Verslo geno“ apdovanojimuose šiemet varžėsi dėl „Verslios šeimos“ laimėtojo titulo.
Komisijos sprendimu nugalėtoja tapo Utenoje veikianti kepykla ir kavinė „Vanilinis dangus“.
Ši kavinė Utenoje – išskirtinė. Viena, ji yra pirmtakė. Jai atsidarius 2013-ųjų gruodį, Utenoje viena po kitos pabiro ir kitos kavą bei gardėsius siūlančios užeigėlės.
Antra, tai ne tik kavinė, bet ir gardėsių kepykla, kurią įkūrė iš emigracijos grįžę Vaida ir Povilas Jankauskai. Šeima, kurių su Utena anksčiau niekas nesiejo.
Apdovanojimą laimėtojams įteikė VU Verslo mokyklos profesorė Saulė Mačiukaitė-Žvinienė.
Dzūkai nebijojo rizikuoti
Apdovanojimą „Už drasą rizikuoti versle“ komisija skyrė Dzūkijos bendrovei „Edjusta“.
Edvinas Zelionka ir Justas Sinkevičius – jauni vaikinai, kurių verslo sėkme beveik prieš dešimtmetį netikėjo niekas. O šiandien jų įmonė „Edjusta“, įsikūrusi Senojoje Varėnoje, sparčiu tempu auga ir yra rimtas konkurentas kitiems.
Net 98 proc. jų gaminamos produkcijos eksportuojama į tokias šalis kaip Nyderlandai, Danija, Norvegija, Švedija, Suomija ar Lenkija. Per metus jie iš Lietuvos išveža apie 500 saunų, o per dieną sugeba pagaminti net keturis kubilus.
Apdovanojimą jauniems Dzūkijos verslininkams įteikė komisijos narė, „Verslios Lietuvos“ Verslumo departamento vadovė Inga Juozapavičienė.
Pirma – išradimas, po to – verslas
Apdovanojimas „Už mokslo ir žinių įgyvendinimą versle“ įteiktas trims įmonės „Vilimed“ įkūrėjams ir ypatingo gaminio autoriams: Mantui Venslauskui, Andriui Juknevičiui ir Edvinui Litvinui.
Kauno technologijos universiteto „Santakos“ slėnyje, mokslo ir technologijų centre, įsikūrę jauni mokslininkai pagamino kamuoliuką, kuris išoriškai tarsi niekuo nesiskiria nuo vaikiško žaislo.
Bet jis – stebuklingas. Palaikius jį rankose keletą kartų per dieną, turintiems ligą, kuri liaudiškai vadinama rankų drebėjimu, ima mažiau virpėti rankos, o sergantiems reumatiniu atritu palengvėja ištiesti ir lankstyti sustingusius pirštus.
Laimėtojams apdovanojimą įteikė tiesiai iš Čilės į renginį atskubėjęs „Verslo geno“ komisijos pirmininkas Vladas Lašas.
Skaitytojų balsas atiteko jurbarkietei
Naujieno portalo lrytas.lt publikuojamos sėkmės istorijos buvo perskaitytos ne dešimtimis, bet šimtais tūkstančių kartų. Būtent skaitytojų sprendimu „Skaitytojų favorito“ apdovanojimas atiteko individualios įmonės „Švaru, švaru“ steigėjai jurbarkietei Gretai Grybaitei.
Jei sugalvotumėte Jurbarke valymo paslaugas teikiančią G.Grybaitę ryt pasikviesti sutvarkyti savo namus, jums nepavyktų. Mergina sukasi kaip vijurkas, o užsakymai surikiuoti kelioms savaitėms į priekį. Ją kviečiasi į Tauragę, Šakius, Raseinius.
Pusmetį emigrantės duonos Vokietijoje kandusi jurbarkietė apsisukusi grįžo į gimtinę. Kurį laiką pagal profesiją dirbo socialinį darbą, o vėliau ėmėsi teikti valymo paslaugas. Greta sau kelia aukštus reikalavimus ir didžiuojasi savo atlikto darbo kokybe.
Laimėtojai „Skaitytojų favorito“ apdovanojimą įteikė „Lietuvos ryto“ vyriausiasis redaktorius Gedvydas Vainauskas.
Pasirinko Lietuvą
Naujienų portalo lrytas.lt ir „Lietuvos ryto“ televizijos žurnalistai šiemet papasakojo daug istorijų apie žmones, kurie po kurio laiko, praleisto emigracijoje, grįžo į Lietuvą, gimtinėje sukūrė verslą, naujas darbo vietas.
Būtent tokiems žmonėms portalo ir premjero S.Skvernelio iniciatyva įsteigtas apdovanojimas „Renkuosi Lietuvą“.
Šiemet jis atiteko penketą metų Amerikoje praleidusiai Vilmantės ir Egidijaus Markevičių šeimai ir jų įmonei „Gentle Day“.
Sugrįžusi į akyse gražėjančią Lietuvą „Gentle Day“ prekinio ženklo įkūrėja ir dizainerė V.Markevičienė verslo imtis ryžosi kartu su savo vyru Egidijumi.
Įklotai su anijonų juostele atkeliavo iš Azijos. Lietuviams pavyko surasti produkto išradėją ir dabar jų anijono juostelė, esanti produktuose, netgi turi išradimo patentą.
Nuo 2014 m. „Gentle Day“ yra geriausiai parduodami įklotai vaistinėse – tai populiariausias prekinis ženklas. Šias produktas sėkmingai įsitvirtino Amerikos prekybos tinkluose.
Dabar įmonėje taip pat gaminami įvairūs kūno prausikliai, siuvamas ekologiškas trikotažas.
S.Skvernelis dėl ligos ir nedarbingumo į renginį atvykti negalėjo. „Gentle Day“ prekės ženklo autoriams Vilmantei ir Egidijui Markevičiams apdovanojimą įteikė lrytas.lt portalo verslo skyriaus redaktorė Eugenija Grižibauskienė.
Iki kaulų smegenų lietuviška
Svarbiausias renginio momentas – „Metų atradimo“ nominacija. Šį apdovanojimą komisija skyrė iki kaulų smegenų lietuviškai kompanijai „Axioma metering“, kuri sukūrė mažiausią pasaulyje išmanujį ultragarsinį vandens skaitiklį.
Pasaulį užkariaujančias inovacijas kuriantys lietuviai serijinę tokio skaitiklio gamybą pradėjo šių metų vasarį Kauno LEZ atidarytame naujajame „Axioma Metering“ ultragarsinių vandens ir šilumos apskaitos prietaisų fabrike. Investicijos į statybas bei įrenginius siekė beveik 12 mln. eurų, dar keli milijonai investuoti į tyrimus ir naujų išmaniųjų produktų kūrimą. Ir tai – tik pirmasis iš trijų suplanuotų įmonės plėtros etapų.
Metų atradimo apdovanojimą įteikė pagrindinio projekto rėmėjo– Šiaulių banko Paslaugų vystymo tarnybos vadovas Mindaugas Rudys. Baltijos inovacijų asamblėjoje dalyvaujantį bendrovės „Axioma Metering“ vadovą Igną Vosylių atsiimant pagrindinį verslo geno apdovanojimą pakeitė Komercijos vadovas Mantvydas Vaičius.
„Verslo geno“ renginyje koncertavo Modesto Barkausko diriguojamas šv. Kristoforo orkestras, kylanti operos žvaigždė Edgaras Davidovičius bei unikalaus balso savininkė Giedrė Kilčiauskienė.
Renginį vedė žurnalistė Daiva Žeimytė ir naujienų portalo lrytas.lt redaktorius Tautvydas Mikalajūnas.
Pagrindiniu šio projekto rėmėju jau antrus metus yra Šiaulių bankas.