Iš vaikiško lanko paleista strėlė profesionalų šaulį nukreipė į nuosavą verslą

2019 m. spalio 13 d. 20:14
Profesionalus sportininkas Karolis Girulis užsiiminėti šaudymo sportu pradėjo dar 1998 metais, kai jo močiutė per radiją išgirdo, kad renkamos naujos grupės ir kviečiami moksleiviai, norintys išbandyti akies taiklumą. Tada jis, būdamas ketvirtoje klasėje, pradėjo sportininko karjerą.
Daugiau nuotraukų (17)
Šiandien sportininkas konkuruoja su stipriausiais planetos šauliais, o noras pasiekti sporto aukštumas prisidėjo prie įgimto talento. Karolis dalyvauja dviejų tipų rungtyse – šaudo pneumatiniais (oriniais) ir mažo kalibro šautuvais.
Orinių ginklų šaudymo sezonas trunka visus metus, nes šaudoma uždarose patalpose, o mažo kalibro rungtims didelę įtaką turi oro sąlygos. Karolis teigė, kad tenka dalyvauti ir mišrių komandų rungtyse – komandą turi sudaryti abiejų lyčių atstovai iš vienos valstybės.
Įvairūs laimėjimai, pagerinti Lietuvos rekordai, Europos reitinge 25-oji vieta ir puikavimasis sąrašuose tarp pasaulio geriausiųjų byloja tik vieną – trūksta vien olimpinio kelialapio. Dabar tai – pagrindinis vaikino tikslas.
Sportas Karoliui įplieskė idėją pradėti ir netradicinį verslą. Po studijų Vilniaus universiteto fizikos fakultete sportininkui kilo dilema – tęsti sportininko karjerą ar pradėti eiti kitu keliu. Tada Karolis su žmona nusprendė grįžti į gimtąjį Alytų.
„Ne viskas buvo pasiekta, o kovoti dėl užsibrėžtų tikslų parako dar užteko. Tad grįžom į gimtąjį Alytų, kur buvo visos sąlygos sportuoti ir kurti šeimą. Kadangi sportas nepadeda atsilaikyti prieš mokesčius, teko sukti galvą, kaip įterpti į sudėtingą „keliautojo“ grafiką užsiėmimą, kuris bent kiek generuotų pajamas. Taip iš mano seniai puoselėto hobio atsirado nedidelis verslas“, – pasakojo Karolis.
Taip vyras Alytuje įkūrė įmonę „Arcmedis“ ir pradėjo gaminti medinius lankus. Polinkis gaminti medžio gaminius kilo dar vaikystėje. Lankas nuo mažų dienų jį lydėdavo visur – į miškus ir pievas, kur leisdavo laiką kaime pas senelius.
Gimtasis miestas, sportininko pasakojimu, puiki terpė kurti šeimą ir pradėti nuosavą verslą, mat čia tam sudaromos geros sąlygos. 
„Potraukis rankdarbiams tikriausiai buvo genuose. Vis norėdavosi kažką sumeistrauti. Taip ir tie lankai prasidėjo nuo lazdyno šakos, o laikui bėgant tapo sudėtingais kompoziciniais rankų darbo gaminiais, su egzotiškos medienos rankenomis, anglies ir stiklo pluošto šakomis, suklijuoti epoksidinėmis dervomis. Čia mano studijos taip pat nedūlėjo: fizikiniams procesams, mechanikai, medžiagų mokslams tariu – ačiū!“, – kalbėjo vaikinas.
Pirmieji lankai neprilygsta dabartinams
Paklaustas, kodėl nepradėjo plėtoti puikiai jam pažįstamų šautuvų verslo, Karolis patikino, kad ginklams gaminti reikalingi milžiniški resursai, o konkurencija rinkoje kur kas didesnė, nei šiandien gaminamų lankų.
Prieš užsiimdamas šia veikla Karolis ilgai domėjosi, skaitė literatūrą anglų kalba, diskutavo internetiniuose forumuose, kuriuose sutikdavo profesionalų ir mėgėjų gamintojų. Karolis prisiminė, kad pirmųjų lankų gamyba buvo bandymų ir klaidų periodas, o šiandieniniai lankai smarkiai skiriasi nuo praeityje jo gamintų lankų. Šiandien senieji lankai jam tarnauja tarsi motyvacinė priemonė ir prisiminimas, skatinantis įkvėpimą tobulėti.
„Lankų gamyboje daug rankų darbo, neužtenka prabangių CNC staklių ir kompiuterizuotų procesų. Tačiau čia ir slypi visas šio gamybos proceso grožis“, – pasakojo Karolis.
Įrangą jis įsigijo pamažu bėgant metams, tačiau, siekiant efektyvesnio darbo, reikėjo standartizuoti procesus, o tam kilo poreikis specialiai darbo vietai, įrangai ir investicijoms. Dirbtuves sportininkas įkūrė tėvų namuose, kuriuose ir gyvena, esančiame rūsyje. Šiandien darbas ir namai – po vienu stogu.
Tiesa, verslininkas lankų gamyba neapsiribojo – išbandė save ir kitų medžio dirbinių kūryboje.
„Savo darbo vietą sukūriau pasinaudojęs Užimtumo tarnybos savarankiško užimtumo programa, kuri man suteikė galimybę į subsidiją. Taip ir susilipino tos mažos dirbtuvėlės, kuriose darbuojuosi ne tik gamindamas lankus, tačiau įrankius panaudoju ir kitokiems gaminiams iš medžio. Nestandartiniai baldai yra vienas tų pavyzdžių, kai idėjos tiesiog nori būti įgyvendintos“, – teigė Karolis.
Dideli planaii
Šiandien vyras dirba vienas, nes resursų plėstis kol kas nėra. Visgi jis atviravo, kad dirbtuves planuoja didinti, jei tik pavyks sukurti naujus produktus – išskirtinius rankų darbo baldus su natūralios odos detalėmis.
Pasak Karolio, lankas – siauros nišos prekė. Klientų jis sulaukia net ir iš užsienio, o glaudūs ryšiai su Suomijos rinka padeda išplisti jo kuriamai produkcijai po visą Europą.
Alytiškio pagamintų lankų kainos prasideda nuo 550 eurų, o kainynas priklauso nuo užsakovo norų, mat medžiagos, reikalingos pagaminti lankui, gali kainuoti 10 kartų brangiau, nei kuriant standartinį lanką. Lanko gamybai gali prireikti net mėnesio, o tai taip pat turi įtakos produkto kainai.
„Jei norėsite lanko su ypač prabangia mediena, raižiniais bei brangaus metalo inkrustacijomis, gali tekti sumokėti ir keturženklę sumą. Čia panašiai kaip su juvelyriniais dirbiniais: žiedas su cirkoniu gali kainuoti 50 eurų, o tas pats žiedas su deimantu – 5 tūkst. eurų ir daugiau“, – pasakojo Karolis.
Sėkmė – nesėkmių rezultatas
Pašnekovas teigė, kad sėkmės istorijos neegzistuoja. Jo įsitikinimu, tai daugeliu atvejų tiesiog nesėkmių padariniai, o rezultatas priklauso tik nuo to, kiek bus įdėta pastangų.
„Veikla turi vežti, o tokiu atveju nei laikas, nei jėgos neprapuola veltui. Jei darai tai, kas teikia malonumą, gali sugeneruoti pakankamai minčių, kad iš tos veiklos ir verslą padarytum. Reikia nebijoti kristi, stotis, ir taip tūkstantį kartų, kol pagaliau užkopsite ten, kur visi matys: kažkam tai – sėkmės istorija, o jums – tai gyvenimo kelias“, – sėkmės receptu dalijosi Karolis.
lankairankų darbas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.