10 nepaprastų istorijų, susijusių su neseniai Lietuvoje viešėjusiu turtingiausiu kinu

2019 m. rugsėjo 18 d. 06:47
Lrytas.lt
Milijardierius Jackas Ma, vienas turtingiausių pasaulio žmonių, rugsėjo 10 d. atsistatydino iš interneto milžinės „Alibaba“ valdybos pirmininko posto.
Daugiau nuotraukų (9)
Atsisveikinti su verslo imperijos, kurią jis sukūrė prieš 20 metų, vadovo postu J.Ma pasirinko simbolinę datą: rugsėjo 10-oji – ne tik jo 55-asis gimtadienis, bet ir Mokytojo diena Kinijoje. O juk tai pirmoji verslininko profesija, prie kurios jis ketina dar sugrįžti.
Apie tai, su kokiais iššūkiais teko susidurti J.Ma pakeliui į „Forbes“ milijardierių kinų sąrašo pirmąsias pozicijas, rašoma portale forbes.ru.
1. Vaikystėje nemokamai dirbo gidu, kad patobulintų anglų kalbos žinias.
Mokykloje J.Ma sunkiai sekėsi spręsti matematikos uždavinius, bet jam patiko anglų kalba. Nuo 12 metų vaikinukas kiekvieną ankstų rytą šokdavo iš lovos ir, nepriklausomai nuo oro sąlygų, važiuodavo dviračiu į vieną iš viešbučių gimtajame Hangdžou, kur nemokamai dirbo užsieniečių turistų gidu.
Jis norėjo pasipraktikuoti ir įgyti bendravimo anglų kalba įgūdžių. Ir taip – aštuonerius metus. Kartą J.Ma prisipažino, kad šis laikotarpis jį labai pakeitė.
„Aš tapau atviresnis pasauliui nei dauguma kinų. Tai, ko išmokau iš mokytojų ir knygų, skyrėsi nuo to, ką mums pasakodavo užsieniečiai“, – dalijosi savo patirtimi J.Ma.
2. Jaunystėje aplankė Australiją ir atrado sau naują pasaulį.
Kitas įvykis, stipriai paveikęs J.Ma, buvo pažintis su viena du vaikus turinčia australų šeima 1979 metais (jam tada buvo 15 metų).
Jis pasakojo, kad „jie praleido tris dienas kartu ir žaidė su skraidančiu disku „frisbiu“, o vėliau bendravo toliau susirašinėdami.
1985 m. šeima pakvietė 21-erių J.Ma į Australiją. Pas juos svečiuose praleistas mėnuo „pakeitė jo gyvenimą“. J.Ma prisiminė, kad prieš tai jį „mokė, jog Kinija yra turtingiausia ir laimingiausia šalis pasaulyje“. „Tokiu būdu, kai aš atskridau į Australiją, pagalvojau: „Dieve mano, viskas skiriasi nuo to, ką man pasakojo. Aš pradėjau galvoti kitaip“, – pasakojo milijardierius 2008 metais.
3. Patyrė daug nesėkmių kelyje į sėkmę.
J.Ma du kartus neišlaikė stojamųjų egzaminų į Kinijos valstybinį universitetą ir tik vėliau įstojo į Hangdžou pedagoginį universitetą, kuris, pasak jo, buvo laikomas „blogiausiu mieste“. Ten jis įgijo anglų kalbos mokytojo specialybę ir pradėjo dėstyti universitete už 100–120 juanių (12–15 JAV dolerių) per mėnesį.
J.Ma pamėgino užsiimti verslu ir įsidarbinti sekretoriumi vietiniame tarptautinio amerikiečių greito maisto restoranų tinklo „Kentucky Fried Chicken“ (KFC) biure, tačiau jo nepriėmė. Maža to, jis buvo vienintelis iš 24 kandidatų, kuris tada negavo darbo pasiūlymo.
Po daugelio metų, 2015 m. vykusiame Pasaulio ekonomikos forume, J.Ma papasakojo, kad jis bandė įstoti į Harvardo universitetą 10 kartų, ir 10 kartų jį lydėjo nesėkmė.
Pirmoji J. Ma įkurta interneto kompanija – žinynas „China Yellow Pages“ nenusisekė. Pirmą dieną po svetainės paleidimo prireikė trijų su puse valandos, kol pasikrovė pusė puslapio. J.Ma juokavo, kad laukdami žmonės gali sužaisti keletą pokerio partijų. Jis nesugalvojo, kaip užsidirbti iš svetainės, kurią įsijungti „trunka amžinybę“, netrukus jam pritrūko pinigų.
„Niekas nesakė, kad aš – labai gabus žmogus, kuris ateityje pasieks ką nors reikšmingo ar esminio“, – prisiminė jis sakydamas kalbą Stanforde po daugelio metų. Tačiau vėliau „Financial Times“ pavadins jį „Kinijos verslumo dvasios krikštatėviu“.
4. Nelabai nusimano apie technologijas
1995 metais 31-erių J.Ма pirmą kartą nuvyko į JAV kaip kinų delegacijos vertėjas derybose prekybos klausimais (būsimasis milijardierius dirbo Užsienio prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo ministerijoje). Ten svečiuodamasis pas draugą jis pirmą kartą pamatė kompiuterį ir pateko į internetą (kaip rašo „Financial Times“, tuo metu Kinijos valstybinė žiniasklaida negalėjo net užsiminti apie jo egzistavimą). J.Ма pasakojo, kad iš pradžių jie su draugu surinko paieškos sistemoje „Yahoo“ žodį „alus“, ir šis pateikė jiems paieškos rezultatų sąrašą. Po to jie surinko „alus“ ir „Kinija“, bet „Yahoo“ nieko nerado.
J.Ma pamatė, kad čia yra didelės galimybės – jis patikėjo, kad „šis interneto daikčiukas“ pakeis pasaulį. Grįžęs į tėvynę, būsimasis milijardierius pasiskolino iš draugų ir artimųjų 2000 dolerių ir sukūrė savo pirmąjį internetinį projektą – žinyną „China Yellow Pages“, kuris laikomas pirmąja komercine interneto svetaine Kinijoje. 
Tuo pat metu jis prisipažino, kad tada nieko nežinojęs apie kompiuterius ar el. paštą. „Todėl aš save vadinu „aklu, jojančiu ant aklo tigro nugaros“, – sakė Ma. 
J.Ма ir dabar nelabai teišmano kompiuterines technologijas. „Viskas, ką aš galiu padaryti, tai nusiųsti ar perskaityti pranešimą ir ko nors paieškoti naršyklėje“, – sakė jis viename interviu. 
5. Sugalvoti pavadinimą „Alibaba“ padėjo padavėja
Nusprendęs pradėti naują verslą –  paleisti prekybos platformą, J.Ma norėjo sugalvoti tokį pavadinimą, kurį lengvai galėtų ištarti viso pasaulio žmonės.
„Norėjau sukurti pasaulinę kompaniją, todėl pasirinkau pasaulinį pavadinimą, – sakė jis. – Žodį „Alibaba“ lengva ištarti, o viso pasaulio žmonėms jis asocijuojasi su fraze „Sezamai, atsidaryk!“, kuri pasakoje „Tūkstantis ir viena naktis“ atverdavo duris su paslėptais lobiais“.
Jis pasakojo, kaip kartą sėdėjo kavinėje San Franciske ir paklausė padavėjos, ar jai ką nors sako žodis „Ali Baba“, o ši atsakė: „Sezamai, atsidaryk!“ „Aš pasakiau: „Taip, būtent taip!“ O tada išėjau lauk ir paklausiau to paties dar 30-ies žmonių. Žmonės iš Indijos, Vokietijos, Tokijo ar Kinijos – visi žinojo Ali Babą.“
Žodis „Alibaba“ turėjo priminti būtent frazę „Sezamai, atsidaryk!“, simbolizuojančią patekimą į tarptautines rinkas. Bendrovė nenorėjo būti siejama su keturiasdešimčia plėšikų. Ji siekė įtikinti vartotojus, kad internetas yra saugus kanalas verslui.
6. Paprašė žmoną tapti namų šeimininke.
Su savo būsima žmona Zhang Ying J. Ma susipažino universitete, o susituokė jie netrukus po universiteto baigimo. Z.Ying dirbo mokytoja, kol J.Ma kūrė „China Yellow Pages“, tačiau kai buvo įkurta „Alibaba“, ji metė mokytojos darbą ir prisijungė prie startuolio komandos. Iš pradžių Zhang ruošė maistą klientams ir partneriams bei vykdė įvairius pavedimus, tačiau galiausiai tapo „Alibaba China“ generaline vadybininke.
„Ma Yunas (tikrasis Jacko Ma vardas ir pavardė) nėra gražuolis, bet aš jį įsimylėjau, nes jis sugeba padaryti daugybę dalykų, kurių negali padaryti gražuoliai“, – sakė Z.Ying.
Sutuoktiniai turi tris vaikus. Duodamas interviu J.Ма prisipažino, kad dėl kompanijos faktiškai „paaukojo“ savo sūnų, kuris gimė 1992 metais. Jie su žmona atidavė vaiką į savaitinį vaikų darželį, kur šis praleisdavo penkias dienas, o matydavo jį tik savaitgaliais. Galiausiai Jackas paprašė žmoną palikti darbą kompanijoje „Alibaba“ ir visas jėgas paskirti vaikų auklėjimui. Zhang iš pradžių buvo prieš, bet vis dėlto paaukojo karjerą dėl šeimos.
„Ji labai padeda man ir darant karjerą, ir šeimyniniame gyvenime“, – sako J.Ma.
7. Jį pagrobė lankantis JAV.
1995 metais J.Ma pirmą kartą nuvyko į JAV ir jį ten pagrobė. Jis nuvyko į Malibu miestą Los Andželo apygardoje, kur susitiko su vietiniu verslininku norėdamas savo draugo vardu atgauti skolą. Bet tas atsisakė grąžinti pinigus, užrakino J.Ma savo name ir pamėgino priversti jį sudaryti sandorį.
„Vienu metu jis ėmė žaisti su pistoletu. Tai buvo aiškus grasinimas“, – pasakojo J.Ma.
Po kelių dienų verslininkas nusivežė J.Ma į Las Vegasą, ir jam už paskutinius pinigus pasisekė išlošti 600 dolerių sėdint prie lošimo automatų. Už šiuos pinigus jis nusipirko bilietą į Sietlą ir pabėgo palikęs pagrobėjui visus savo daiktus.
„Tai buvo siaubinga patirtis“, – sakė jis.
8. Mėgsta šokti, dainuoti ir tai chi.
J.Ма – didelis kovos menų gerbėjas ir nuo 1988 m. praktikuoja tai chi. Jis netgi vaidino filme „Gong Shou Dao“ („Puolimo ir gynybos menas“) kartu su Jetu Li ir Donnie Yenu, kur pademonstravo savo įgūdžius. Tai chi filosofiją jis taikė ir valdydamas kompaniją.
„Daoizme būti lyderiu – anaiptol ne svarbiausias dalykas. Nė vienas mokytojas nenori, kad jo mokiniai patirtų nesėkmę. Todėl aš niekada nesistengiu patraukti viso naujai pasamdytų jaunuolių dėmesio. Jeigu kas nors mane perspėja apie darbuotoją, kuris bando perlipti per mane, atsakau, kad aš – mokytojas, ir taip ir turi būti“, – sakė jis.
J.Ма taip pat labai mėgsta dainuoti ir šokti, jis dažnai pasirodo neįprastuose vaidmenyse. Kompanijos įkūrimo 10 metų jubiliejaus proga jis pasirodė prieš tūkstančius darbuotojų, apsivilkęs odinę striukę, užsidėjęs baltą peruką su didžiuliu „irokėzu“ (čia: gaidžio skiauterės pavidalo ketera, vadinama pagal Šiaurės Amerikos indėnų – irokėzų – pavadinimą. – Red.), juodu kosmetiniu tepalu išteptomis lūpomis ir padainavo Eltono Johno dainą „Can You Feel the Love Tonight?“ iš „Liūto karaliaus“.
Prieš dvejus metus „Alibaba“ vakarėlio metu surengtame koncerte jis pasirodė scenoje su žėrinčia kauke, apžergęs motociklą, o tada pašoko skambant Michaelo Jacksono dainai „Dangerous“. Artistiškumą J.Ma paveldėjo iš tėvų – jie buvo muzikantai.
9. Jo mėgstamiausias filmas – „Forestas Gampas“.
Viename iš interviu J.Ma sakė, kad jo mėgstamiausias kino herojus yra Forestas Gampas. „Man labai patinka šis vaikinas. Aš žiūrėjau filmą apie 10 kartų. Žiūriu jį visada, kai būnu blogai nusiteikęs“, – sakė J.Ma.
Priminsime, kad filmą sukūrė lietuvių kilmės režisierius Robertas Zemeckis. 1994 m. už šį filmą jis laimėjo režisieriams skiriamą Oskarą. 
Kaip ir Forestas Gampas, kurio vaidmenį atliko Tomas Hanksas, J.Ma, prieš tapdamas sėkmingai dirbančiu verslininku ir investuotoju, jaunystėje patyrė daug nesėkmių.
Pasak milijardieriaus, filmas moko: „Nesvarbu, kas pasikeitė, tu esi tu. O aš – vis dar tas pats vaikinas, kuris prieš 15 metų uždirbdavo vos 20 JAV dolerių per mėnesį.“ 
10. Jis sako, kad turtas – tai didelė atsakomybė.
J.Ma turtingiausiu Kinijos verslininku pirmą kartą tapo 2014 metais, po to, kai „Alibaba“ surengė didžiausią istorijoje vadinamąjį PVAP – pradinį viešą akcijų platinimą. 
Tiesa, tai buvo „Forbes“ realaus laiko reitingo duomenys (jie atnaujinami realaus laiko režimu, atsižvelgiant į kotiruotes). O pagrindiniame turtingiausių Kinijos verslininkų reitinge pagal „Forbes“ versiją 2015 ir 2016 metais J.Ma buvo tik antras po nekilnojamojo turto vystytojo Wang Jianlino.
2017 m. „Alibaba“ įkūrėjas vėl atsidūrė realaus laiko reitingo pirmoje pozicijoje, nes „Alibaba“ akcijų vertė išaugo. Tačiau pagrindiniame tų metų reitinge jis užėmė tik trečią vietą, praleisdamas į priekį nekilnojamojo turto vystytoją Xu Jiayinį ir „Tencent“ vadovą Ma Huatengą.
Galų gale 2018 m. J.Ma atsidūrė „Forbes“ sudaryto Kinijos milijardierių sąrašo viršutinėje eilutėje.
Kovo mėn. „Forbes“ paskelbtame pasaulio turtingiausių žmonių sąraše J.Ma užėmė antrą vietą Kinijoje (ir 21 vietą pasaulyje) po Ma Huatengo. J. Ma turtas buvo įvertintas 37,3 mlrd. dolerių, „Tencent“ įkūrėjo – 38,8 mlrd. dolerių.
Pagal „Forbes“ realaus laiko reitingą rugsėjo 10 dieną J. Ma vis dėlto pavyko įsitvirtinti pirmoje vietoje, aplenkus savo pagrindinį konkurentą tik 200 mln. dolerių (38,6 mlrd. dolerių, palyginti su 38,4 mlrd. dolerių).
Pats J.Ma tvirtino, kad turtai jo nepadaro laimingo. Jis sakė: jei tu turi 1 mln. dolerių, tai tau pasisekė; jei turi 10 mln. dolerių, tai tau kyla problemų, nes teks pasirūpinti, kaip investuoti šiuos pinigus; bet jei turi 1 mlrd. dolerių, tada atsakai prieš žmones, kaip savo pinigus išleisi.
„Kai turi 1 mlrd. dolerių, tai šitie pinigai jau nebe tavo. Šie pinigai yra atsakomybė. Tai žmonių pasitikėjimas“, – sakė jis prasidėjus PVAP procesui. 
Parengė Leonas Grybauskas
Jackas MaAlibabaKinija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.