Žemaičiai minkštai kloja lovas ir amerikiečiams – įsuko spyruoklių čiužiniams verslą

2019 m. birželio 25 d. 18:47
Tik 2016-aisiais įkurta ir dar vėliau gamybą pradėjusi plungiškių spyruoklinės vielos ir čiužinių spyruoklių gamybos įmonė jau spėjo tapti matoma ne tik Baltijos bei Skandinavijos šalyse, bet ir Amerikoje.
Daugiau nuotraukų (33)
Lovų čiužiniai yra tokios prekės, kurių dažnam žmogui per visą gyvenimą prireikia vos keleto. Tačiau gyventojų planetoje vis gausėja, todėl pasaulio rinkose įsitvirtinę vokiečiai ir danai jų gamybą nuolat plečia, eksportuodami čiužinius į Indiją, Kiniją ir JAV.
Vis dėlto ir lietuviai, būdami kad ir dešimtkart mažesni, sugebėjo įsiterpti tarp jų. „Gegužę išsiuntėme pirmąjį spyruoklinės vielos prikrautą konteinerį į Ameriką – užsakovą ten surado mūsų įmonės vadybininkai.
Amerikiečiai gamina tokius pat spyruoklių blokus čiužiniams kaip ir mes, bet jiems reikia žaliavos.
Vienas mūsų produktų yra spyruoklinė viela. Pasiūlėme jiems, kaina amerikiečiams buvo priimtina, tad pirmiausia jie parsiskraidino lėktuvu dvi tonas vielos pabandyti.
O dabar nusipirko visą jos konteinerį“, – džiaugėsi Plungėje veikiančios įmonės „Litspringas“ vadovas ir bendraturtis 47 metų Egidijus Rapalis.
Gamyba – po pusmečio
Šie žemaičiai nenustoja stebinę. 2016 metais plungiškiai E.Rapalis ir Mindaugas Bondauskis pasirašė įmonės „Litspringas“ steigimo dokumentus net neturėdami gamybai reikalingos įrangos ir patalpų.
Bet vos po pusmečio, 2017-ųjų liepą, Plungės pramoniniame rajone buvo pradėti gaminanti vadinamieji „Eco pocket“, „Pocket“ (kišeninių) ir „Bonnell“ (klasikinių, kurios sujungtos tarpusavyje) spyruoklių blokai čiužiniams ir minkštiesiems baldams.
Dabar įmonė jau yra sukūrusi apie 60 darbo vietų.
Šiemet gegužę iš Kelne (Vokietija) vykusios pasaulinės baldų produkcijos ir interjero parodos „Litspringo“ atstovai grįžo nešini naujais kontaktais.
„Susidomėjimas mūsų gaminiais buvo didelis. Joje kartu dalyvavo ir mūsų verslo partneriai kinai, iš kurių perkame neaustinę medžiagą spyruoklėms įvilkti. Jie tikrai buvo patenkinti“, – neslėpė E.Rapalis.
Šiuo metu bendrovė taip įsukusi eksportą, kad net pusę produkcijos parduoda svetur. Įmonės užsakovų yra Anglijoje, Estijoje, Latvijoje, Skandinavijos šalyse.
Kadangi gaminių paklausa didėja, o asortimentas nuolat plečiamas, šįmet užsimota pastatyti naują didelį sandėlį ir 4 tūkst. kvadratinių metrų dydžio gamybos cechą, kuriame ketinama imtis ir mažesnių kišeninių – vadinamųjų „Multipocket“ – spyruoklių gamybos.
Nežinojo, kur dės įrangą
„Esu šimtaprocentis žemaitis. Užsispyręs“, – paklaustas, kaip taip greitai pavyko įgyvendinti sumanymą, šyptelėjo E.Rapalis.
Pirmiausia šio verslo idėją padiktavo baldininkų poreikis. Antai Panevėžio rajone nuo 2010 metų veikianti čiužinių bei minkštųjų baldų gamybos įmonė yra pagrindinė „Litspringo“ produkcijos pirkėja ir bendrovės dalininkė.
Antra, E.Rapalis yra bendrovės akcininkas, todėl pats yra suinteresuotas, kad ji nepriekaištingai veiktų.
„Kone metus važinėjau po spyruoklių gamybos įmones Krasnojarsko krašte Rusijoje, Kinijoje, Šveicarijoje, Danijoje. Turėjau savo akimis pamatyti, kaip jos veikia. Gamybai reikalingą įrangą supirkome netgi nežinodami, kur ją sustatysime, nes tiesiog neturėjome patalpų.
Bet mums pasisekė – per varžytynes įsigijome buvusią gelžbetonio gamyklą. Joje buvo inžinerinės komunikacijos, tiktai reikėjo viską sutvarkyti. Mums pavyko – per keturis mėnesius pasiruošėme gamybai“, – trumpą įmonės istoriją nusakė pašnekovas.
Nori atgaivinti geležinkelį
Pastaruoju metu E.Rapalio vadovaujama Plungės rajono pramonininkų sąjunga derasi su „Lietuvos geležinkeliais“, kad būtų atkurta geležinkelio atšaka, vedanti nuo miesto geležinkelio stoties į miesto pramoninį rajoną.
Tai padarius gerokai sumažėtų jame esančių pramonės įmonių logistikai tenkančios sąnaudos.
„Pramonės rajone yra statybos kompanijų, kurioms reikia geležinkeliu gabenamų birių produktų. Yra ir metalo apdirbimo įmonė, kuriai tai irgi svarbu.
Mūsų įmonei ši atšaka taip pat labai reikalinga, nes ja naudojantis bus galima parsivežti žaliavą ir išvežti gaminius. Juk kai kroviniai perkraunami pačioje stotyje, pakyla jų savikaina“, – aiškino E.Rapalis.
Metalo ruošinius vielai ir spyruoklėms gaminti „Litspringas“ perka Rusijoje ir Baltarusijoje.
Pastaruoju metu atsirado dar vienas jų tiekėjas – partneris Turkijoje.
Konkuruoja, bet prekiauja
Čiužinių gamintojų Lietuvoje – ne vienas. Tuo užsiima „Padvaiskas ir Ko“, įsikūręs Vilniaus rajone esančiose Glitiškėse, klesti „Lono“ čiužinius gaminančios Kazimiero Jakučio šeimos verslas.
„Su šiomis įmonėmis esame konkurentai, nes jos pačios gamina čiužinių spyruokles.
Tačiau mes vieninteliai Baltijos šalyse iš metalo ruošinių ištempiame vadinamąją aukštaangę vielą spyruoklėms gaminti. Tos įmonės iš mūsų perka ją kaip žaliavą“, – sakė E.Rapalis.
Viela ištempiama iki tokio skersmens, kokio reikia užsakovams, ir suvejama į blokus.
„Gamindami spyruokles – ir klasikines, ir kišenines – jų kietumą ir atsparumą tikriname laboratorijoje specialiu įrenginiu. Jis matuoja nusidėvėjimą, pavyzdžiui, vertinama, kaip keičiasi spyruoklių atsparumas po 10, po 20 ar po 30 tūkst. suspaudimų“, – paaiškino E.Rapalis.
Patirties įgauna darbe
Per dvejus veiklos metus „Litspringe“ buvo sukurta per 60 darbo vietų.
Kadangi gamyba netrukus bus plečiama, ar pavyks surinkti tiek darbuotojų, kiek jų reikės?
„Tai nebus paprasta, – neslėpė E.Rapalis. – Tada, kai pradėjome veiklą, darbuotojai dažnokai migravo. Dabar kaitos beveik nebeliko.
Įsidarbinti norinčio žmogus visada klausiu, kokie jo ateities planai. Ar galvoja ilgai dirbti? Ar planuoja išvažiuoti kitur?
Jei žmogus rengiasi neužsibūti, jo negaliu priimti. Juk mūsų įranga – sudėtinga, operatoriaus darbui išmokti reikia mažiausiai pusmečio.
Nėra tokių darbo vietų, kurioms pakaktų nekvalifikuotos darbo jėgos, todėl investuojame į dirbančius žmones.
Mūsų gamyba yra specifinė, nėra tokio profesinio mokymo centro, kuris rengtų mums tinkančius specialistus.“
Daug lemia sezoniškumas
Ar įmonė, kurios gaminių pardavimas yra susijęs su statybų sektoriumi, junta būsto paklausos svyravimus?
„Baldų gamybos sektoriuje tie svyravimai yra sezoniniai. Pavasarį gamyba smunka visur. Vasarį dar visiems baldininkams reikia mūsų produktų, o kovą–gegužę viskas sustoja. Baldininkai išsivalo sandėlius, atlieka reviziją ir ieško naujų klientų. O tada, birželį, vėl viskas įsivažiuoja.
Mums šiek tiek paprasčiau. Juk savo gaminius susukame į ritinius, suspausti jie gali būti 2–3 metus. Klientai jų nusiperka, kad turėtų naujo sezono pradžiai, todėl mums dar neteko stabdyti gamybos“, – paaiškino E.Rapalis.
Vis dėlto čiužiniai – patvarūs, ilgalaikiai gaminiai. Kas ir kur jų tiek sunaudoja, kad poreikis neatslūgsta?
Anot pašnekovo, tai susiję ir su gyventojų gausėjimu įvairiose valstybėse – Indijoje, Amerikoje, Kinijoje ir kitur.
Be to, skiriasi ir pirkėjų poreikiai – vieniems reikia ekonominės klasės čiužinių, kitiems – modernių.
Žemaitijos metai
Prieš 800 metų pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Žemaitijos (Samogitia) vardas, todėl 2019-aisius nuspręsta paskelbti Žemaitijos metais. Portalas lrytas.lt kviečia iš arti susipažinti su šiuo savitu kraštu, atrasti stulbinančias Žemaitijos vietoves, pažinti žymiausius žemaičius ir net ėšmuokt žemaitėškā rokoutėis. Pasinerkite į vasaros nuotykius, istorijas ir pramogas interaktyviame Žemaitijos žemėlapyje kartu su lrytas.lt!
čiužiniaiPlungė^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.