Apie vieną įtakingiausių pasaulio vadovų žinoma itin mažai – netgi klausia, ar jis tebėra gyvas

2019 m. gegužės 26 d. 17:14
Nuo tada, kai „Apple“ vadovauja Timas Cookas, garsusis prekės ženklas tampa vis nuobodesnis. Trūksta išskirtinių naujų produktų, net „iPhone“ pardavimas nebe toks kaip anksčiau. Bet kompanijai sekasi puikiai.
Daugiau nuotraukų (5)
Prasta kalėdinė prekyba, prarandamos pozicijos Kinijos rinkoje. Pirmojo ketvirčio pelnas – 15,7 proc. mažesnis nei prieš metus. Išmaniųjų telefonų rinkoje – tik trečioji vieta, nes į antrąją anksčiau praleistas Kinijos gamintojas „Huawei“ toliau didina atotrūkį.
Bet „Apple“ akcijų kaina dėl to nekrinta. Pirmiausia, nors ketvirčio pelnas ir sumažėjo, jis siekė net 11,56 mlrd. dolerių (per 10 mlrd. eurų), o daugiausia išmaniųjų telefonų pasaulyje parduodančio „Samsung“ – „tik“ 3,9 mlrd. dolerių (beveik 3,5 mlrd. eurų). Antra, „Apple“ rezultatai kur kas geresni, nei prognozavo daugelis analitikų.
Elgiasi visiškai kitaip
Kai JAV kompanijos vadovas 58-erių T.Cookas skelbia ketvirčio ar metų rezultatus, kai jis pristato naujausius gaminius, nuolat yra lyginamas su „Apple“ įkūrėju Steve’u Jobsu, kuris paliko šį pasaulį daugiau nei prieš septynerius metus.
Pastarasis buvo vadinamas pranašu, o kartais – vos ne Dievu. O kaip galima apibūdinti T.Cooką? Tai labai sudėtinga – „Apple“ atmeta bet kokius pasiūlymus dėl interviu, kaip ir prašymus pabendrauti su kitais aukštas pozicijas užimančiais bendrovės asmenimis.
Akivaizdu, kad T.Cookas nėra vizionierius, koks buvo S.Jobsas. T.Cookas nėra stebukladaris, naujų pasaulių kūrėjas. Jam vadovaujant bendrovė „Apple“ nepakilo į naujus inovatyvius skrydžius.
Jo niekas nevadina Timu „Apple“, nors dar neseniai jį taip apibūdino JAV prezidentas Donaldas Trumpas.
T.Cookas nėra šeimos žmogus, tėvas. Kiek žinoma, neslepiantis homoseksualios orientacijos kompanijos vadovas neturi ir gyvenimo partnerio, nes nelabai turi privataus gyvenimo.
Išvis sunkiai suprantama, kaip iš esmės vadovo savybių stokojantis žmogus gali diriguoti, ko gero, sėkmingiausiai veikiančiai šiuolaikinio kapitalizmo istorijoje kompanijai.
Klausimų – gyva galybė
Kiek mažai žinoma apie vieną įtakingiausių pasaulio vadovų ir koks milžiniškas noras praskleisti paslapties šydą, byloja daugybė klausimų T.Cookui, įkeltų į klausimų ir atsakymų puslapį Quora.com. Kiek valandų miega T.Cookas? Ar sunku su juo dirbti? Kodėl T.Cookas ignoruojamas ir nepakankamai įvertintas? Ar „Apple“ (išvertus iš anglų k. – obuolys), vaizdingai sakant, taps obuoliu krituoliu? Ar T.Cookas mirė?
Į pastarąjį klausimą galima tvirtai atsakyti – T.Cookas gyvas ir sveikas. O visa kita galėtų papasakoti Leanderis Kahney. Jau daugelį dešimtmečių San Fransiske gyvenantis 53-ejų britas apie T.Cooką išleido biografinę 320 puslapių knygą.
„Tvirtinimas, kad T.Cookas patirs nesėkmę, o „Apple“ yra arti žlugimo, niekada neišnyks“, – įsitikinęs L.Kahney.
Anksčiau, kai jis dar buvo technologijų žurnalo „Wired“ redaktorius, kas porą savaičių iš autorių gaudavo rašinius apie „Apple“ žlugimą. „Taip visada buvo rašoma tik apie šią kompaniją. Niekas nenorėjo laidoti „Microsoft“, „Google“ arba IBM“, – sakė L.Kahney.
Kodėl? Užtenka pažvelgti į 2004 metais jo paties išleistos knygos „Mac“ kultas“ nuotraukas: jose matyti tai, ko „Apple“ stinga šiuo metu, – kultas ir garbinimas.
Pateko į kitą lygą
L.Kahney žino „Apple“ brendimo nuo S.Jobso iki T.Cooko laikų formulę.
„S.Jobsas turėjo idėjų, o T.Cookas iš jų darė pinigus. S.Jobsas niekada nebuvo bendrovės vadovas, atsakingas už komercinę, ekonominę, finansinę veiklą. Šias pareigas jau seniai atliko T.Cookas, dar iki tol, kol jos jam buvo patikėtos.
Dabar jo vadovaujama „Apple“ žaidžia visiškai kitoje lygoje nei tuo metu, kai prie jos vairo stovėjo S.Jobsas. Daugelis žmonių to nesupranta“, – sakė L.Kahney.
Iš tiesų tada, kai S.Jobsas sukūrė mitą apie „Apple“, pati kompanija tikrai nebuvo pirmaujanti rinkoje. Tik sukūrus „iPhone“ ir likus visai nedaug laiko iki S.Jobso mirties 2011-aisiais prasidėjo „Apple“ kopimas į pasaulinių žaidėjų gretas.
Jis buvo įspūdingas – pernai rugpjūtį bendrovė biržos istorijoje tapo pirmąja, kurios vertė perkopė trilijoną dolerių (dabartiniu kursu – 888 mlrd. eurų).
Nuo to laiko, kai „Apple“ vadovauja T.Cookas, bendrovės pelnas padidėjo 1000 procentų.
Tačiau gerbėjai iki šiol įsitikinę – jei T.Cookas ir yra genijus, tai vis tiek nuobodus.
Gyvena palyginti kukliai
Už poros gatvių nuo Palo Alto (Kalifornijos valstija) centro stovi nedidelis namas. Prie jo labai kreivai į dangų šauna didelis medis. Sunku įsivaizduoti, kad čia turėtų gyventi tokios visame pasaulyje žinomos bendrovės vadovas.
Nėra aukštos tvoros, mūrinės sienos, ilgo privažiavimo ir jokių asmens sargybinių. Palyginti su privačiuose parkuose paslėptais kitų Silicio slėnio įžymybių prabangiais būstais, T.Cookas gyvena kuklioje trobelėje.
„Apple“ vadovą pažįstantis žurnalo „Fortune“ redaktorius Adamas Lashinsky rašė, jog jis pirmasis ateina į bendrovės biurą ir paskutinis išeina. Įspūdinga, turint galvoje, kad būstinėje dirba 10 tūkst. darbuotojų.
Anot „USA Today“, T.Cookas keliasi tiksliai 3 val. 45 min.
Kai 2015-aisiais pristatė viešumai „Apple Watch“, jis jautėsi ramiau nei paprastai ir miegojo iki pusės penkių. Šį įrašą „Apple“ vadovas paliko savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje.
Atsikėlęs, pasak „Business Insider“, jis perskaito pirmuosius iš 700–800 kasdien gaunamų elektroninių laiškų ir rašo nurodymus pavaldiniams.
„The New York Times“ teigimu, pusryčiams T.Cookas mielai valgo omletą be trynio, kalakutieną, nesaldžius dribsnius, pagardintus nesaldintu migdolų pienu.
Po to apie penktą ryto mankštinasi kūno rengybos centre. Vėliau važiuoja į biurą.
Siūlė net savo kepenis
O kaip toks žmogus keliauja po pasaulį? Palo Alte jam patinka kalnų dviračiu važiuoti per kalveles ar pėsčiomis eiti iki kūno rengybos studijos. Bet skraido jis privačiu reaktyviniu lėktuvu. Skrydžius reisiniais lėktuvais uždraudė bendrovės „Apple“ valdyba dar 2017 metais.
T.Cooko turtas siekia 625 mln. dolerių (555 mln. eurų).
„Apple“ bendrovės vadovo biure kabo JAV politiko Roberto Kennedy ir kovotojo už juodaodžių teises Martino Lutherio Kingo nuotraukos. Garsioji M.L.Kingo citata įkelta ir į T.Cooko profilį socialiniame tinkle: „Svarbiausias ir esminis gyvenimo klausimas – ką darai kitų labui?“
Inžinieriaus specialybę turintis T.Cookas savo karjerą pradėjo IBM. Tik pusę metų pasidarbavęs „Compaq“, tuometį rinkos lyderį paliko 1998-aisiais. Pats S.Jobsas įtikino T.Cooką pereiti į jo „suklupusią“ bendrovę.
Kai S.Jobsas ilsėjosi po kasos vėžio operacijos, T.Cookas atstovavo kaip kompanijos vadovas, todėl pradėjo sklisti gandai, kad jis netrukus tapsiąs įpėdiniu.
Tuomet T.Cookas tvirtino, kad „Apple“ įkūrėjas nepakeičiamas: „Aš matau 70-metį besidarbuojantį žilų plaukų S.Jobsą, kai pats jau seniai būsiu pensininkas.“
Kai 2009-aisiais onkologinė liga sugrįžo, T.Cookas pasiūlė S.Jobsui savo kepenis transplantuoti, tačiau šis atsisakė.
Ėmėsi nuobodaus darbo
„Apple“ bendrovės pirmtakui buvo ir bus priskiriami visų svarbiausi nuopelnai. S.Jobsas pakeitė keturias sritis: kompiuterių – su „Macintosh“, muzikos – su „iTunes Store“ ir „iPod“, kino – su „Pixar“ ir kompiuterizuota animacija, telekomunikacijų – su „iPhone“.
Tačiau koks didžiausias S.Jobso įpėdinio nuopelnas? Atsakymas lyg ir aiškus – tiekimo tinklo optimizavimas, logistinė drausmė, globalūs gamybos procesai. Labai nuobodu, nežmoniškai sunku ir beprotiškai svarbu. Juk kokia nauda iš nuostabiausios naujovės, jei ji nepasiekia vartotojų?
Kai prieš 20 metų T.Cookas pradėjo darbuotis „Apple“, tai buvo patraukli, tačiau nelabai turtinga įmonė. Jis pasistengė ištaisyti šį trūkumą.
Galbūt „Apple“ ir nebėra tokia patraukli, bet neįsivaizduojamai turtinga – ji turi sukaupusi 249 mlrd. dolerių (221 mlrd. eurų). Tai – tris kartus daugiau, nei buvo iki T.Cookui pradedant vadovauti.
Tam tikrais metais bendrovė „Apple“ turėjo daugiau pinigų nei „Amazon“, „Google“ ir „Microsoft“ kartu sudėjus.
Kartais atsako į laiškus
Ar S.Jobsas didžiuotųsi T.Cooku? „Man gaila Timo“, – neslėpė vienas buvusių vadovaujančių „Apple“ asmenų Jeanas Louis Gassee.
75-erių prancūzo nuomone, akivaizdu, jog niekada nesiliaus S.Jobso ir T.Cooko palyginimas. J.L.Gassee žavisi dabartinio „Apple“ vadovo ištverme, kurią jis demonstruoja jau daug metų.
Jo nuomone, tai lemia ir kompanijos vadovo kilmė: „Kai jaunas homoseksualus vyras išauga Alabamoje, jis sminga žemyn arba užsiaugina storą kailį.“
Anot prancūzo, dabar svarbu ne kaip T.Cookas valdo S.Jobso palikimą, o kaip pats S.Jobsas susidorotų su dabartiniu „Apple“ dydžiu.
Pasakojama, kad vienas tinklaraštininkų davęs bendrovės „Apple“ vadovui patarimą, kad jis neturi būti toks kaip S.Jobsas. Jis privalo būti T.Cooku. „Nesirūpinkite. Tai – vienintelis asmuo, kuriuo galiu būti“, – ramiai atsakė „Apple“ vadovas. („Spiegel.de“)
AppleTimas Cookas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.