„Planetariume naudojama projekcinė sistema bei sferiniai veidrodžiai, kurių pagalba vaizdas yra išgaunamas 360 laipsnių kampu. Tai leidžia žmogui pasijusti lyg jis pats būtų tam tikrose vietose. Visi filmai yra pažintiniai, turi kažkokią informaciją“, – pasakojo jis.
Suteikia dalyvavimo efektą
Iš išorės kupolą primenantį planetariumą viduje gaubia visiška tamsa. Jame apgraibomis susiradę kėdes, kurios suteikia pusiau gulėjimo būseną, žmonės pasineria į kosmoso platybes, kuriose, atrodo, vien stebint juntama nesvarumo būsena, galima plaukti drauge su žuvytėmis arba jausti tiesiai į save atskrendančius lėktuvus.
Šią technologiją į Lietuvą atsivežė vyro uošvis, su kuriuo K.Sakalčikas pradėjo vystyti mobilių planetariumų verslą. Jo teigimu, šioje srityje šiuo metu jie yra lyderiai ne tik Lietuvoje, bet ir Čekijoje, Slovakijoje bei Lenkijoje.
O šis planetariumas, esantis Palangoje, yra stacionarus ir gali būti naudojamas ir lauko sąlygomis.
„Kaip kažkada klientai sakė, kad čia yra naujasis 3D. Labai didelis projekcinis ekranas perduoda žymiai efektyvesnį vaizdą. Turime filmą, kuriame pasakojama, kaip vyksta fotosintezė.
Paskaičius per biologijos pamoką, kažką sužinome ir tiek. O čia mus grynai nukelia į tą lapą, matome, kaip medžio kamienu kyla vanduo, kaip jis maitinasi – viską pamatome iš vidaus“, – aiškino jis.
Tematika įvairi
Filmų tematika išties įvairi. Ir nors visi jie yra animuoti ir pritaikyti taip, kad net ir sunkiausias temas suprastų vaikai, jie skirti bet kokio amžiaus žmonėms.
„Pavyzdžiui, per filmą „Astronautas“ rodoma, kaip jie treniruojasi, nardo po nesvarumo būseną, kaip keičiasi jų organizmas. Yra filmas apie žmogaus organizmą, galima suprasti, kaip jis dirba, kaip gauna signalus, kodėl vaikai turi plauti rankas, kodėl turi sportuoti. Yra apie lėktuvus, apie Antrąjį pasaulinį karą… Jie skirti ne tik vaikams, bet įvairiai auditorijai“, – sakė K.Sakalčikas.
Iš viso jis yra į Lietuvą atsivežęs 17 skirtingų tematikų filmų, pritaikytų būtent planetariumui. Tai nėra paprasti filmai, kuriuos būtų galima išvysti kino ekranuose ar per televizorių.
Anot verslininko, patys geriausi filmai yra kuriami Vokietijoje. Vienas jų – pasakojimas apie Albertą Einšteiną ir gravitaciją.
„Kiti žmonių mėgstamiausi – „Svajonė skirsti“, kuriame pasakojama apie lėktuvus nuo Leonardo da Vinčio laikų, kaip žmonės stebėjo gamtą, sukūrė oro balionus, kaip lėktuvai buvo naudojami karo tikslais.
Taip pat „Astronautas“ – kaip jie treniruojasi Žemėje, kokie pavojai jiems gresia kosmose, kaip ten keičiasi organizmas. Ir apie žuvytes, nes filmuke labai ryškios spalvos, su juo vykstame į mokymo įstaigas pas vaikus, kurie serga autizmu. Tai jiems kaip meditacija“, – teigė pašnekovas.
Pagrindinė idėja – švietimas
Visgi toks darbas nėra sezoninis, nes su turimais mobiliais planetariumais, kuriuos galima tiesiog pastatyti per valandą, K.Sakalčikas keliauja į mokymo įstaigas, darželius, viešąsias bibliotekas, miesto renginius ir pan.
„Mes esame visiškai orientuoti į švietimą. Žinoma, kiekviena įmonė nori ir užsidirbti pinigų, bet mes norime, kad žmogui tai būtų ir vertinga.
Pats iš praktikos galiu pasakyti, kad vieną kartą prie manęs priėjo vaikas ir pasakė: „Dėde, čia buvo geriausia mano diena gyvenime“. Labai malonus jausmas, kai įvertina, ką tu darai“, – džiaugėsi jis.
Tokio filmo seansas trunka nuo 30-45 minučių. Bilietas vienam žmogui atsieina 5 eurus.