Net 63 ežerų supama Agluona yra išskirtinė vieta, į kurią traukia piligrimai iš Lietuvos, Lenkijos, kitų katalikiškų kraštų.
Bazilika garsėja XVII a. sukurtu šventu paveikslu „Agluonos Stebukladarė Dievo Motina“ – prie jo savo kančias ir maldavimus suneša tikintieji. Daugiausia jų suplūsta per Švč.Mergelės Marijos ėmimo į dangų atlaidus – Žolinę, švenčiamą rugpjūčio 15-ąją.
Tai vieta, kurioje 1993 metais lankėsi popiežius Jonas Paulius II. Jis dar 1980-aisiais bažnyčiai suteikė mažosios bazilikos – Basilica minor – titulą.
Laukia svarbaus vizito
Šiuo metu latgaliai jau rengiasi popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėms: čia jis atkeliaus rugsėjo 24-ąją, po viešnagės Lietuvoje.
Pasak Agluonos turizmo konsultantės Lienės Baškatovos-Jokstės, iki Antrojo pasaulinio karo šioje vietoje stovėjo dominikonų XVII a. statyta medinė bažnytėlė.
Per karą ji buvo sudeginta, o atstatant iškilo aukšta vėlyvojo baroko stiliaus bažnyčia. Prieš trejus metus bažnyčios šventoriuje buvo atidengtas paminklas karaliui Mindaugui ir latgalių kilmės karalienei Mortai, žymintis Lietuvos karaliaus mirties 1253-iaisiais vietą.
Paminklas ir jo kūrėjai
„Nors karalius Mindaugas daugiau žinomas Lietuvoje, galima sakyti, kad jis buvo valdovas, mėginęs suvienyti baltų gentis.
Tarptautinė bendruomenė Lietuvą mato kaip Baltijos šalių trijulės dalį, tačiau manau, kad mes, lietuviai ir latviai, turėtume dažniau prisiminti bendrą dviejų tautų istoriją ir tapatybę“, – tuomet, 2015 metais, atidengiant paminklą, sakė Lietuvos ambasadorius Latvijoje Ričardas Degutis.
Nors metraščiuose tiksliai nerašoma, manoma, kad Agluonoje buvo nužudytas karalius Mindaugas. Tai byloja vietovardžiai – Mindaugo sala, karaliaus kapo kalnas.
Trijų šimtmečių senumo raštuose minima, kad 1618 m. Agluonoje šalinant seno bokšto griuvėsius rasta juodo marmuro antkapinė plokštė.
Išliko jos teksto nuorašas: „Šioje žemėje ilsisi Mindaugas, kunigaikštis lietuvis, kuriam gyventi ir mirti buvo garbė... Karaliumi iš kunigaikščių... tapęs pirmuoju... Stabų garbintojas dvilypis... Ir nebūdamas saugus klasta žiauriai... nužudytas išganymo metais 1263 rugsėjo 12“.
Po Agluonos bazilikos altoriumi dominikonai buvo pritvirtinę atminimo lentą su užrašu „Didžiajam Lietuvos valdovui Mindaugui“. Dabar bazilikos šventoriuje stovi karaliaus Mindaugo ir jo šeimos skulptūra.
„Yra susidaręs stereotipas, kad valdovas mene turi būti pakylėtas, išaukštintas, joti ant žirgo ar stovėti ant didelio pjedestalo. Tačiau aš pasirinkau kitaip pavaizduoti Mindaugą. Agluonoje stovės ne karo žygyje kovojantis valdovas, o šeimos žmogus. Jis čia – namie, su besilaukiančia Morta ir jųdviejų sūnumi Rukliu. Mindaugas čia – beveik žmogaus ūgio, nedaug išdidintas. Kaip tautų vienytojas, jis turėjo būti ne tik kilnus, bet ir žmogiškas bei atviras – stengiausi perteikti ir šias savybes“, – yra sakęs skulptorius Vidmantas Gylikis, kūręs paminklą su architektais Jonu Anuškevičiumi ir Vyteniu Izokaičiu.
www.en.aglona.travel