Savomis rankomis kuria grožį, kurio kainos siekia tūkstančius eurų

2018 m. gegužės 6 d. 23:02
Jei ne jų ūgis, auksarankės lėlininkės, save vadinančios Viola, lėles būtų nesunku sumaišyti su mažomis mergaitėmis. Rankų darbo megztos suknelės, rankinės, įvairiaspalvės skrybelės ir net strazdanos bei nulakuoti lėlių nagai – viskas priklauso nuo to, kokios nuotaikos būdama menininkė jas kuria.
Daugiau nuotraukų (19)
Viola lėles įsimylėjo prieš septynerius metus, o šiandien nebeištveria nė dienos be šio užsiėmimo.
Meilė iš pirmo žvilgsnio
Didžioji lėlių meilė prieš septynerius metus moterį ištiko visai netikėtai lankantis Kaziuko mugėje.
„Jos mane tiesiog užbūrė“, – atsiminusi pasakojo Viola.
Tada nusipirkusi gana brangią lėlę ir parsinešusi namo, ji ją pasodino ant televizoriaus ir net davė vardą – pavadino Audrute, o laikui bėgant moteris taip su ja susigyveno, kad pati nejusdama kaskart praeidama pro šalį net pradėjo sveikintis.
„Tada ir nusprendžiau, kad noriu tokias daryti“, – šypsodamasi pasakojo ji.
Tiesa, norint padaryti tokią lėlę reikia didelio kruopštumo ir kantrybės, o ir to turintys ne kiekvienas tai sugebės – reikia specialių mokymų.
„Netrukus pradėjau ieškoti kursų. Vėliau mano draugė suorganizavo man dar vienus mokymus pas labai gerą meistrę, o vėliau pabaigiau ir „aukštąjį mokslą“ pas labai gerą lėlininkę“, – apie savo kelią link to, ką veikia šiandien, pasakojo Viola.
Veikia kaip terapija
Po penkerių metų veiklos ir sudėtingų mokslų dabar Viola kursus veda pati ir sako mokanti žmones to, ką moka. Į jos vedamas edukacijas susirenka net suaugę vyrai ar sunkiai sergančios moterys.
„Neseniai turėjau keturias mokines, o dvi iš jų sirgo onkologinėmis ligomis. Kai jos pas mane atvyksta, mano sodyboje „Prie Labanoro“ gyvena 2 savaites. Tai tarsi edukacinė menų terapija“, – teigė ji ir užsiminė, kad moterys, norinčios išmokti gaminti lėles, atvyksta visokios: ir piktos, ir liūdnos, o kartais ir paliktos vyrų.
Lėlės, kurios kuriamos užsiėmimų metu, – visokios. Ir šypsosi, ir liūdi, kaip ir patys žmonės.
„Visos jos dažniausiai būna panašios į pačius jų kūrėjus“, – sakė Viola. Ji su autorėmis nevengia pasidaryti nuotraukų, kad būtų galima palyginti kūrėją ir kūrinį. Pasakyti, kiek lėlių sukūrė ji pati, – moteriai sunku, tačiau būtų šimtai.
Pakloja keturženkles sumas
Kol lietuviai dėl didelės kainos į tokias lėles seilę varvina iš tolo, kaip sakė moteris, iš užsienio atvykę svečiai nesivaržo – lėles griebte griebia. Pasirodo nemažai lėlių išvažiuoja į Izraelį, Ameriką, Rusijos sostinę Maskvą, mat ten jų kaina kur kas didesnė nei čia.
Norintys namie turėti tokią puošmeną dažnai į lėlininkę kreipiasi jau turėdami viziją, kaip lėlė turėtų atrodyti, kuo vilkėti, tačiau Viola sako tokių klientų nelabai mėgstanti.
„Būna, kad klientai lėles užsisako tiksliai nurodydami, kaip ji turi atrodyti, atsiunčia ir nuotraukas, o paskui bamba, kad padaryta ne taip, kaip žmogus įsivaizdavo.
Aš labai nemėgstu konkrečių užsakymų. Būna, kad žmonės, tarkim, nori lėlės prancūzaitės, tačiau mūsų įsivaizdavimas skiriasi“, – apie klientus pasakojo ji.
Lėlių kainos – įvairios. Mažiausia lėlė kainuoja 17 eurų, tačiau už didesnę gali tekti pakloti ir 1,5 tūkst. eurų.
„Esu pardavusi lėlę ir Dainai Bilevičiūtei. Tada patį pirmą kartą padariau stambią lėlę, nes eksperimentavau.
Pasistačiau ją Kaziuke, o Daina po pusdienio atlėkė pas mane ir sako: „Parodyk man tą lėlę, tą Bilevičiūtę, kurią padarei. Jau pusė miesto man skambina ir sako, kad ateičiau nusipirkti“, – juokdamasi prisiminė Viola.
Gaminimas užtrunka mėnesius
Vieną dieną vienos lėlės plaukai garbanoti ir šviesūs, o kitą – jau tiesūs ir juodi. Viena – su šypsena, o kita – nuliūdusi. Lėlėms didžiausią įtaką turi kūrėjo nuotaika, sako lėlininkė.
„Esu vieną kartą dariusi lėlę kai sirgau, tai ir išėjo lėlė ligonė. Negalima daryti, kai pykstame, reikia daryti tik tada, kai esame laimingos, nes paskui jos nesišypso, viskas atsispindi lėlėje“, – patarė Viola.
Padaryti vieną lėlę kartais moteriai užtrunka ir visą vasarą. Kaip vardino, yra priešiamas eskizas, renkamos medžiagos, drabužiai, aksesuarai.
Viola sakė pati lėles dažniausiai kurianti naktį: „Aš sau leidžiu pradėti dirbti popiet ir darau lėles iki 2 val. nakties. Jokių išeiginių neturiu. Būna, kad vyras klausia: „Ką tu galvoji?“. Sakau, kad sprendžiu, kaip aprengti lėlytę“, – juokėsi Viola.
Moters darbus visi smalsieji gali pamatyti socialiniame tinkle „Facebook" - Violos Violinos Kils paskyroje. 
Taip pat gegužės 11-13 dienomis Lietuvoje bus vykdoma kasmetinė akcija „Atviros dienos kaime“. Jos metu visi norintys Violos sodyboje turės galimybę dalyvauti edukacinėje lėlių gamybos pamokoje ir susikurti savo lėlę, apsilankyti lėlių galerijoje bei įsigyti vienetinių lėlių paveikslų.
lėlėsViola^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.