Sugalvojo verslą: lietuvišką pušį veža į Norvegijos kalnus

2017 m. gegužės 20 d. 17:31
Ar kada pagalvojote, kad Plungės rajone, Kaušėnų kaime, lietuvių rankomis gali būti gaminami rąstiniai namai, kurie paskui yra eksportuojami ir iškeliauja į  Norvegijos kalnus? 
Daugiau nuotraukų (22)
Šiandien lietuvių gaminamuose namuose ilsisi turtingiausios norvegų šeimos, o vienas iš įmonės „LHM“ bendrasavininkų Laurynas Mitkus sako, kad toks verslas gimė visai atsitiktinai, pasvajojus pačiam pasigaminti rąstinį namą. 
Tapo realybe
„Su žmona svajojome, kokį namą norėtume turėti, o man visada labai patiko gamta. Tada užsiminiau žmonai apie rąstinį namą, o kaip tik jos draugės vyras buvo neseniai pasistatęs tokį namą. Iškart paprašiau numerio ir paskambinau“, – apie verslo pradžią pasakojo L.Mitkus. 
Tada paskambinęs verslininkas klausinėjo daug visokiausių dalykų: kiek vienam namui gali reikėti rąstų ir kaip čia viską daryti: „Paskui susitikome dar kartą ir šiandien tai yra dabartinis mano mano verslo partneris Nerijus Eimutis“, – sakė verslininkas.
Sukirtę rankomis vyrai  pradėjo skambinti į rąstiniais namais besidominčias Norvegijos įmones, o paskui per naktį turėjo sugalvoti ir įmonės pavadinimą. 
„Tada per naktį sugalvojau, kad esame „Log House Masters“ („LHM“) (liet. Rąstinių namų meistrai),“ – teigė L.Mitkus. 
Tiesa, tuomet vyrai dar neturėjo savo fabriko. Kaip pats verslininkas pasakojo, tada tai buvo trys meistrai, statantys namus privatiems žmonėms: „Buvau paprastas žmogelis, gyvenau pas uošvius ir vairavau „Audi 100“, kuri iki pat dabar stovi fabriko kieme, kaip prisiminimas, nes būtent iš jos buvo daromi pirmieji įmonės skambučiai į Norvegiją“, – atsiminė savininkas. 
Po kiek laiko vyrų vargas davė vaisių – jie sulaukė pirmojo skambučio iš Norvegijos. 
„Mums paskambino iš vienos įmonės ir sako: „Mes atvažiuojame pasižiūrėti jūsų fabriko, jūsų įmonės.“ Aš, žinoma, sutikau, bet greit skambinau kolegai ir sakau: „Klausyk, mes turime rimtą problemą.“ Mes dar tą patį vakarą gavome namo užsakymą iš giminaičių, važiavome pirkti rąstų, įsirengėm fabriką ir viską padarėm per 30 dienų“, – sakė L.Mitkus, pridurdamas, kad tada atvykę norvegai sutiko bendradarbiauti, o paskui atsirado ir namų užsakymai.
Tiesa, sau rąstinį svajonių namą verslininkas pasistatė tik po 7 metų įmonės veiklos.
Po namą – į savaitę
Šiandien verslininkai pagal individualius užsakymus gamina ne tik rąstinius namus, o imasi ir baldų, laiptų gamybos. 15-iktus metus skaičiuojančioje įmonėje dirba 135 darbuotojai, iš  kurių užsienyje darbuojasi apie 50. 
Paklaustas apie atlyginimus, L.Mitkus atviras: „Lietuvoje darbuotojų atlyginimų vidurkis kažkur apie 1 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių. Tie, kurie stato namus, jie gauna apie 1,1 tūkst. eurų į rankas“, – daug negalvojęs atsako verslininkas.
Tiesa, įmonė per mėnesį pagamina 3–4 namus: „Tai reiškia, kad pagaminame po namą per savaitę.“
Ir išties, šalia sandėlio galima matyti daug supakuotų namų dalių paketų, kurie vis dar laukia transportavimo į Norvegiją.
„Žiema buvo, žmonės pamatų nespėjo pasidaryti, todėl sandėliuojame“, – paaiškino L.Mitkus. 
 Lietuviška pušis – į Norvegijos kalnus
Įmonės bendrasavininkas pasakojo, kad  daugiausiai rąstiniai namai yra eksportuojami ir parduodami Norvegijoje.
„Bendradarbiaujame su 3 įmonėmis. Parduodame joms, o tada jos jau parduoda galutiniam klientui. Todėl klientas, užsimanęs namo eina į Norvegijos įmonę, o ji suderina brėžinius su mumis, suderiname sąmatą. Tada norvegų įmonė namą perka iš mūsų“, – apie pardavimus kalbėjo verslininkas, užsimindamas, kad buvo minčių plėstis ir į kitas rinkas, pavyzdžiui, Šveicarijos.
Paklaustas, ar tokie rąstiniai namai iš lietuviškos pušies populiarūs ir Lietuvoje – L.Mitkus atviras: „Lietuviai taip pat bando užsisakyti vieną kitą namą, tačiau lietuviams kaina nelabai įkandama.“
„Lietuvoje parduodame gal apie 1 proc. visos produkcijos. Gavome užklausimą aną savaitę iš lietuvio, kad žmogus nori pirtelės, bet aš jau iškart žinau, kad jis neužsisakys. Viskas dėl kainos. Mes tikrai nesame pigūs, bet pas mus viskas tvarkingai atliekama. Klientų mums netrūksta, bet tai daugiausia yra užsieniečiai“, – sakė bendrasavininkas. 
 Dėl užsakymų griauna sienas
Bekalbėdami su L.Mitkumi nukeliaujame ir iki didžiųjų rąstinių namų dirbtuvių. Patalpa didžiulė, o visai šalia ir vienas iš šiuo metu statomų namų. 
„Tai pats didžiausias kada mūsų gamintas namas. Dėl jo mes net turėjome išversti mūsų fabriko sieną. Užsakymas jau slydo iš rankų, aš skambinėjau visoms Plungės įmonėms, klausiau, kas gali man išnuomoti patalpas, bet tinkamų variantų nebuvo. Paskui sakau: „Neškite tą projektą man“. 
Svarstėme, gal pavyks kažkaip vartus atidaryti, duris ir panašiai, tai paskui nusprendėme išversti vieną fabriko sienos dalį ir pastatėme pastogę“, – apie 38 kambarius ir 300  kvadratinių metrų turintį turtingo norvego kalnų namą pasakojo L.Mitkus. Anot jo, transportuoti tokį namą prireiks net 8 vilkikų. 
Verslininkas atskleidė, kad norint nusipirkti tokį namą gali tekti pakloti įspūdingą sumelę: „Mūsų namai pirkėjui paprastai kainuoja nuo 300 tūkst. eurų“, – atskleidė jis. 
 Namas, lyg iš „Lego“ detalių
Kiekvienas rąstas statant namą yra sužymimas tarsi „Lego“ kaladėlė, būtent tokį palyginimą pasako L.Mitkus. 
Paskui visas namas yra išrenkamas ir nupoliruojamas, nušveičiamas ir sudedamas į didelius paketus, o tada paketai kraunami į sunkvežimius ir vežami į Norvegiją. 
„Pristačius klientui, namus mes visada surenkame patys, tai griežta mūsų taisyklė“, – sakė verslininkas.
„Paprastai normalaus dydžio namas Norvegijoje, apie 120 kvadratų,  būtų transportuojamas 2–3 vilkikais. Jis kainuotų rinkoje maždaug apie 300 tūkst. eurų.  Nedidelį namą, iki 80 kvadratinių metrų, esame surinkę maždaug per 4 valandas. Jei labai didelis – surenkame per 3–4 dienas“, – pasakojo L.Mitkus. 
 Straipsnis yra projekto „Verslo genas“ dalis, kuris vykdomas kartu su didžiausia aviacijos įmonių grupe Rytų Europoje – „Avia Solutions Group“.
rąstinis namasLHMVerslas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.