Lietuvoje kol kas dar nelabai žinoma dizainerė ispanų širdis pakerėjo, kai prieš ketverius metus tarptautiniame flamenko mados festivalyje „Simof“, vykusiame Sevilijoje, pristatė pirmąją savo flamenko suknelių kolekciją.
Nuo tada siuvėjos gyvenimas pasikeitė, šiandien jos flamenko mados pristatymų sulaikę kvapą laukia mados pasaulio kūrėjai ir kone visa Ispanija.
Išvijo liga
R.Pocevičienė, anksčiau gyvenusi Šiauliuose, Lietuvą su šeima paliko prieš 17 metų, tačiau jau tada rimtai siuvo ir net turėjo nemažą siuvimo verslą.
„Siūdavome įvairiausius drabužius, mini kolekcijas ir juos veždavome parduoti į Rusiją. Verslas išties ėjosi neblogai, vienu metu turėjome net 13-os siuvėjų komandą, tačiau viskas baigėsi tada, kai užsidarė šalių sienos“, – apie verslą Lietuvoje pasakojo R.Pocevičienė.
Pasak moters, vis prasčiau besisukantį verslą šeima dar bandė gelbėti veždama pasiūtus drabužius parduoti į Lenkiją bei į kitas kaimynes, tačiau niekas nepasikeitė: „Tada pradėjau dirbti su individualiais užsakymais“, – apie rastą išeitį pasakojo dizainerė. Moteris siūdavo vakarines sukneles bei viską, ko tik užsigeisdavo klientai.
R.Pocevičienės gyvenimas pasikeitė tada, kai nuvyko su dukra pas gydytojus. Šie pasakė, kad norint išgydyti esamas sveikatos problemas, geriausia būtų pakeisti klimatą, mat tai labai padėtų nuolatos bronchitu sergančiai dukrai.
Išvyko atostogų
Tądien priimtas sprendimas išvykti pakeitė visą siuvėjos šeimos gyvenimą. Pirmąjį kartą šeima į Ispaniją išvyko atostogoms, mat ten gyveno siuvėjos sesuo ir brolis.
„Mums čia labai patiko. Kaip tik mieste vyko didžiulė šventė, spektaklis su flamenko suknelėmis. Labai įsimylėjau čia viską. Po atostogų grįžome atgal į Lietuvą, tačiau mano širdis jau pasiliko Ispanijoje“, – pasakojo dizainerė.
Netrukus šeimos laukė dar vienos atostogos, tačiau šios jau buvo ilgesnės – išvyko metams.
„Man labai knietėjo ten grįžti, kad pabandyčiau pasiūti flamenko sukneles. Mačiau, kad ten bus labai daug darbo, bet man visada knietėjo padaryti kažką daugiau, sunkiau“, – sakė siuvėja.
Netrukus šeima suprato, kad jų ateitis – tik toje šalyje, o ir vaikai pradėjo ten mokytis, po truputį suprasti ispanų kalbą, pažinti šalies kultūrą.
Pasiuvo pirmąją suknelę
Ispanai lietuvių šeimą priėmė labai draugiškai. „Mums visos durys tada buvo atviros. Dabar jau laikai nebe tie, niekas taip nebepadeda kitiems“, – sakė R.Pocevičienė.
Moteris čia greitai rado savo vietą ir svetimoje šalyje įsidarbino vertėja, mat pradėję į šalį vienas po kito vykti rusakalbiai jai padarė didžiulę paslaugą. Dizainerė vertėja dirbo trejetą metų.
Per tą laiką moteris siuvimo nepamiršo, o sugalvojusi pabandyti pasiūti flamenko suknelę taip ir padarė: „O kaipgi galėjau nepabandyti pasiūti flamenko suknelės? Pasiuvau ją draugei, kuri davė savo siuvimo mašiną. Ji buvo labai patenkinta, dar dabar nešioja“, – kalbėjo siuvėja.
Pasak jos, suknelę siūti nebuvo labai sunku: „Turėjau pavyzdį“, – išsidavė moteris, tačiau suknelės siuvimas draugei buvo lemtingas – netrukus moteris įsidarbino siuvyklėlėje pas bepradedančią dizainerę.
Siuvėja ten dirbo penketą metų, tačiau noras atidaryti savo įmonę buvo stipresnis.
Pradėjo savo verslą
„Kai Ispanijoje prasidėjo krizė, pamaniau, kad tai puiki proga pradėti savo verslą. Juoba žinojau, kad visą gyvenimą ten nedirbsiu, todėl nieko nelaukusi taip ir padariau“, – apie įkurtą „Atelier Rima“ įmonę pasakojo R.Pocevičienė.
Moteriai verslas įsisuko greitai, išeidama iš jaunutės siuvėjos siuvyklos dizainerė su savimi išsinešė ir beveik visus siuvyklos klientus.
Šiandien dvi parduotuves turinti dizainerė siuva viską – net vestuvines sukneles: „Ruošiuosi dalyvauti dar vienoje parodoje, tik šįkart – vestuvinių suknelių.“
Sužavėjo publiką
Visgi apie R.Pocevičienę Ispanija sužinojo po to, kai moteris sudalyvavo tarptautiniame flamenko mados festivalyje „Simof“, kur pristatė pirmąją savo flamenko suknelių kolekciją.
„Pagalvojau, kad siūti paprastus rūbus man neįdomu ir užsibrėžiau tikslą – dalyvauti parodoje. Užsirašiau į parodą – mane priėmė labai greitai, nors ten tikrai ne visiems leidžia dalyvauti. Gavau ten 30 minučių laiko pristatyti savo kolekciją“, – pasakojo ji.
Žmonėms dizainerės suknelės labai patiko, tačiau pagyrimais niekas nesišvaistė. Į ją buvo žiūrima pro pirštus, kaip į užsienietę.
„Dabar jau viskas kitaip, žmonės rašo man, sveikina, palaiko“, – sakė R.Pocevičienė.
Atskleidė kainą
Paklausta, kur galima eiti su tokiomis dailiomis suknelėmis, siuvėja paaiškino, kad jomis apsirengiama per specialią šventę.
„Tai niekaip nesusiję su flamenko šokiu, nes tos suknelės ten daug pigesnės. Dauguma flamenko suknelių yra skirtos eiti į vieną renginį – balandžio mugę. Tai religinė senų laikų šventė. Ji vyksta visą savaitę ir visos moterys į tą šventę ateina su flamenko suknelėmis. Ispanijoje – tai didelė šventė. Visos nori pasipuikuoti savo suknelėmis, jos nori būti viena už kitą gražesnės ir kiekvienais metais perka suknelę, o kita, dar būna, perka ir po dvi naujas sukneles“, – apie siuvamas sukneles kalbėjo menininkė.
Pasak jos, iš pradžių moteris už flamenko suknelę prašydavo kiek mažiau pinigų, tačiau kaip sako pati, šiandien kainos kyla. Šiuo metu suknelės pardavinėjamos nuo 800 iki 1800 eurų, o viena suknelė siuvama apie savaitę laiko.
Įterpia liną
Išskirtinis ir Ispanijoje dar nematytas R.Pocevičienės kūrinių braižas – lino įterpimas į suknelę, jo panaudojimas vienai ar kitai detalei.
„Patį liną pabandžiau įterpti pirmaisiais metais. Pagalvojau, kad turiu pristatyti kažką naujo, kažką originalaus, juk negaliu ateiti ten su tuo, ką visi daro, todėl sumaniau įterpti liną. Tada nuvažiavau į Lietuvą, nusipirkau daug medžiagos ir panaudojau ją, viską suderinau suknelėje. Linas ispanams buvo naujiena, jie atkreipė į tai dėmesį. Ruošdama kolekcijas visada ieškau to, ko nėra Ispanijoje“, – apie išskirtines sukneles sakė kūrėja.
Menininkė prasitaria, kad ir šiandien dar kartais paprašoma vieną ar kitą suknelę pasiūti su linu, tačiau klienčių norai, kaip ir jos pačios, labai skirtingi.
„Mano klientės įvairios, būna visokių. Yra tokių, kurios pas mane siuvasi viską – net vaikus atsiveda ir ateina kiekvienais metais. Pagal profesiją jos būna ir teisininkės, ir modeliai, ir paprastos moterys“, – atviravo R.Pocevičienė.
Populiariausios suknelės – keisčiausios
Paklausta apie šiuo metu populiariausius flamenko suknelių modelius, kūrėja pasakojo, tai dar nematytos, keistos suknelės su visokiausiais vaizdiniais.
„Ir peizažai būna ant suknelių, ir kopijos iš paveikslų, pavyzdžiui, Vincento Van Gogho akis ir panašiai“, – apie populiariausius modelius pasakojo kūrėja.
Kaip apie tokias išskirtines sukneles kuriančią R.Pocevičienę Lietuva dar neišgirdo?
„Ką aš čia girsiuosi, ateis laikas ir surasite mane, lietuviai. Man ne tai svarbiausia. Esu kukli, dirbu savo malonumui ir šlovės neieškau. Niekada nesistengiau reklamuotis, o labai populiari nenoriu būti – bijau, kad nebespėsiu dirbti“, – lyg juokais, lyg rimtai teisinosi viena garsiausių flamenko suknelių siuvėjų.
Straipsnis yra projekto „Verslo genas“ dalis, kuris vykdomas kartu su didžiausia aviacijos įmonių grupe Rytų Europoje – „Avia Solutions Group“.