Aistra virto savitu verslu – kuria tai, ką žmonės paslepia knygose

2017 m. vasario 26 d. 10:52
Vienuose namuose knygų lentynos tuštėja, kituose – pilnėja. Neretai emigruodami žmonės ne vienerius metus kauptą biblioteką pasmerkia žūčiai – knygos atsiduria šiukšlynuose. Bet daugėja ir tokių, kurie brangina leidinius ir juos sumano pažymėti asmeniniu antspaudu.
Daugiau nuotraukų (9)
„Aš neskaitau knygų. Kam man tas antspaudas?“ — kartais dalyvaudamas mugėse išgirsta dekoratyvinių antspaudų kūrėjas Darius Leleika, bet tik ne knygų mugėje.
Joje, anot jo, suplūsta išskirtiniai žmonės: žingeidūs, inteligentiški ir elegantiški — nuo skaityti pradedančių vaikų iki solidžias bibliotekas per gyvenimą sukaupusių senolių.
Jiems antspaudas knygoje – žavi detalė, suteikianti knygai unikalumo. Kartu tai - praktiškas sprendimas, padedantis paskolintai knygai neužsigulėti svetimuose namuose ir sugrįžti pas tikrąjį savininką.
Ši tradicija atsirado viduramžiais, kartu su spausdintinėmis knygomis.
Pomėgį pavertė verslu
Ketvirtus metus iš eilės Vilniaus knygų mugėje dirbantis D. Leleika aistrą kurti asmeninius antspaudus pavertė nuosavu verslu ir tiki jo ateitimi. Vyras pastebi, kad poreikis skaityti ir kaupti vertingų knygų biblioteką vėl didėja. Tuo pačiu stiprėja ir noras susižymėti savo knygas.
Pagal užsakymą kuriamuose asmeniniuose antspauduose knygų entuziastai įamžina ne tik savo vardą pavardę, bet ir pomėgius, asmenines ar šeimos paslaptis.
Mintis imtis dekoratyvinių antspaudų kūrimo ir gamybos D. Leleikai kilo prieš penkerius metus, kai su seserimi tvarkė bažnytines knygas.
„Tuo metu mano dukterėčia ruošėsi pirmajai komunijai ir lankė pamokas bažnyčioje. Jos mama, mano sesuo, ten išsišnekėjo, kad bažnyčios knygos gerokai sudūlėjusios. Ji – knygryšė, pasisiūlė padėti, ir pakvietė mane patalkinti.
Mes knygas sutvirtinome, atnaujinome viršelius, taip pat atkūrėme per keliasdešimt metų išsitrynusias teksto vietas. Tai gana sudėtingas procesas, ieškojau informacijos ir patarimų internete. Beieškant pastebėjau dekoratyvinius antspaudus. Lietuvoje nieko panašaus dar nebuvo, tad, pagalvojau, kad verta pabandyti“, – pasakojo Darius.
Dizaino studijas baigęs vyras tuo metu dirbo vienoje didžiausių šalyje baldų prekybos įmonėje – tvarkė ekspozicijas, kūrė vizualizacijas, atstovaudavo įmonei parodose Lietuvoje bei užsienyje.
Užsirišo ne bet kokią peteliškę
Ketverius metus dekoratyviniams antspaudams skyręs savo laisvalaikį, pernai Darius paliko nuolatinį darbą ir dabar visas jėgas skiria tik šiam savo verslui.
„Jei patinka tai, ką darai, tuomet ir sekasi“, – neabejoja D. Leleika.
Kaip knygai išskirtinumo suteikia antspaudas, taip išskirtiniu ženklu šioje knygų mugėje antspaudų kūrėjui tapo knygą primenanti peteliškė iš Vilniaus senamiestyje įsikūrusios peteliškių krautuvėlės.
„Ji traukia praeivių žvilgsnius lyg magnetas, sulaukiau daugybės komplimentų“, — taikliu pasirinkimu džiaugėsi vyras.
Be įvairioms progoms tinkančių universalių antspaudukų, kainuojančių po 5 eurus, dizaineris mielai imasi individualių užsakymų. Taip gimsta unikalūs asmeniniai antspaudai, skirti žymėti knygoms, šventinei korespondencijai.
„Didžioji dalis mano sukurtų antspaudų naudojami kaip ekslibris — simbolinis knygos savininko ženklas, paliekamas vidinėje viršelio pusėje. Populiarūs yra inicialai, tad nuolat turiu paruošęs visą abėcelę, kad būtų galima išsirinkti. Populiariausios raidės — A ir J. O raidės Q dar niekam neprisireikė.
Taip pat geidžiami yra zodiako ženklai, pomėgius, būdo savybes atspindinys simboliai kaip nata, lapė, sraigė ir panašūs. Vaikus traukia madingi simboliai, gyvūnų, personažų antspaudai“, — pasakojo pašnekovas.
Asmeniniuose antspauduose užkoduojama kur kas daugiau. Šiuo metu, pavyzdžiui, Darius darbuojasi prie antspaudo, kurio savininkų — vyro ir žmonos inicialai — yra vienodi. Greta jų įsipins sutuoktinių profesijas atspindintys simboliai.
O gamtos fotografas Kęstutis Čepėnas, prieš kelerius metus išleidęs knygą „Girių karalius. Briedis“ savo antspaude greta inicialų norėjo matyti briedį ir pelėdą. Jų grafiniai atvaizdai antspaudui buvo sukurti iš autoriaus nuotraukų.
Tokio antspaudo kūrimas gali trukti ir kelis mėnesius, o kaina siekti porą šimtų eurų.
Sau antspaudą susikūrę žmonės vėliau grįžta norėdami tokia dovana pradžiuginti artimuosius, pasakoja, koks malonus jausmas susižymėti savo knygas.
Išmesti knygas – žiauru
Tačiau dekoratyvinių antspaudų kūrėjo atmintyje įstringa ir liūdnos istorijos, kai emigruodami ir neturėdami kam perduoti sukauptų knygų bibliotekų savininkai išmeta knygas ar atiduoda jas į popieriaus supirktuvę.
„Dažnai išgirstu tokių istorijų. Liūdna, kai knygos, kažkada pirktos, skaitytos ir džiuginusios, tampa nereikalingos. Todėl jaučiu didžiulį malonumą pirkdamas iš bukinistų. Atrodo, kad taip išgelbėju knygą“, – sakė antspaudų kūrėjas, šioje knygų mugėje savo biblioteką papildęs dviem naujomis ir viena sena knyga.
Iš Švenčionių rajono kilęs D. Leleika savo žymi atspaudu, kurį prieš dešimtmetį įsigijo Anglijoje, Londone, mažoje antspaudų krautuvėleje Temzės pakrantėje. Tuo metu apie antspaudų kurimą nebuvo nė minčių, o dabar susikurti šį tą išskirtinio sau vyras vis neranda laiko.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.