Kodėl viena turtingiausių Rusijos moterų apsigyveno Vilniuje?

2016 m. rugsėjo 19 d. 17:14
Naujausiame „Forbes“ žurnalo skelbiamame turtingiausių Rusijos moterų reitinge Alisa Čiumačenko užima 22 vietą. Įdomu tai, kad ši moteris (Lietuvoje ji pasivadinusi Matsaniuk pavarde) jau ne vienus metus gyvena Vilniuje, bet ir kuria savo verslą.
Daugiau nuotraukų (4)
Daugiau kaip prieš metus vienas populiariausių technologijų industrijos portalų „Techcrunch“ įvardijo 30 pasaulio moterų, kurios užkariavo technologijų rinką. Jų būryje – mobiliųjų žaidimų kompanijos „Game Insight“ įkūrėja ir Vilniuje duris atvėrusių technologijų dirbtuvių „Green Garage“ sumanytoja A.Matsaniuk.
A.Matsaniuk Lietuvoje vykdomas projektas „Green Garage“ yra pirmoji profesionali kūrėjų erdvė Baltijos šalyse, į kurią investuota 300 tūkst. eurų. Čia taip pat įsikūrusi elektronikos laboratorija ir mokymosi centras.
2012 m. A. Matsanyuk gavo prestižinį „Ernst & Young“ „Metų verslininko“ apdovanojimą sparčiausiai augančių verslų kategorijoje ir tais pačiais metais „Forbes“ ją išrinko Metų vadove.
„Forbes“ publikuotame interviu, kuriame ji vadinama ankstesne A.Čiumačenko pavarde, pasakojama apie jos būtį ir verslą šiandieniniame Vilniuje.
Mėgsta rinkas, kur netrukus kažkas nutiks
Rusiškame „Forbes“ leidinyje publikuotame straipsnyje A.Čiumačenko pasakoja, kaip ji stengiasi susipažinti su visais savo dirbtuvių „Green Garage“ Vilniuje nuolatiniais lankytojais. Beveik iš karto po atidarymo į „garažą“ vis ateina pagyvenęs vyras, jis kažką projektavo ir litavo.
„Pasirodė, kad tai vietinės gana stambios IT kompanijos direktorius“, – prisimena A.Čiumačenko. Jis kūrė elektros pavarą ekologiškiems langų rėmams, kuriuos užsisakė iš Švedijos. Paskui klientas netikėtai dingo.
„Tikriausiai, išvažiavo parduoti prototipą langų gamintojui“, – juokaudama spėja A.Čiumačenko. Bet toks scenarijus visiškai tikėtinas.
Nors „Green Garage“ ir orientuotas į išradėjus, kurių projektai neretai susiję su elektronika, pati A.Čiumačenko neturi patirties techninės įrangos pramonėje. Visa jos verslo patirtis susijusi su kompiuteriniais žaidimais: iš pradžių žaidimų kūrimas kompanijoje „IT Territory“,o po to, kai ji tapo „Mail.ru Group“ dalimi, Alisa su partneriais įkūrė „Game Insight“.
„Aš mėgstu naujas rinkas, kai aišku, kad po 3–5 metų ten kažkas bus, – aiškina A.Čiumačenko. – Taip buvo su mobiliosiomis žaidimų platformomis. Aš iki šiol esu įsitikinusi, kad mano ankstesnės kompanijos „Game Insight“ sėkmės didsnė dalis susijusi su tuo, kad mes pradėjome viską teisingu laiku daryti“.
A.Čiumačenko lūkesčiai, susiję su naujuoju projektu, kuris pradėtas vykdyti 2015 metų rugpjūtį, pradeda pildytis. Pasak jos, „Green Garage“ dar pavasarį išėjo ant finansinio nulio.
„Forbes“ aiškinosi, kaip moteris verslininkė uždirba iš to, kad moko žmones išrasti.
Garažas apmokėjus iš anksto
„Pasaulyje vyksta ketvirtoji technologinė revoliucija. Ji susijusi su barjerų išnykimu prototipų gamybai“ – aiškina A.Čiumačenko.
Anksčiau kokio nors įrenginio prototipui sukurti reikėdavo parengti sudėtingą projektą, o po to pagaminti bandomuosius modelius gamykloje. Tokių prototipų kaina buvo nepaprastai aukšta. Kas pasikeitė? Pirma, stipriai nukrito elektronikos kainos, antra – prieinamų 3D spausdintuvų atsiradimas pavertė vienetinių įrenginių kūrimo procesą greitu ir santykinai nebrangiu.
„Aš suprantu, kad pasauliui reikia daugiau išradėjų. O žmonėms, kurie nori tapti išradėjais, reikia gauti naujų žinių“, – sako Alisa. Dėl to ji ir atidarė „Green Garage“.
Išradėjus Rusijoje priimta vadinti pagal anglišką madą „meikeriais“, o dirbtuves – „meikerspeisais“, rašo autorius.
Tokių projektų daug JAV ir Europoje – jau yra du dideli tinklai „TechShop“ ir „FabLab“. Prieš atidarydama „Green Garage“ A.Čiumačenko surengė turnė po Vakarų technologijų dirbtuves, norėjo gerai susipažinti su verslo modeliais.
Pasirodė, kad vieningo formato nėra, o iš esamų nė vienas jai nepatiko. Pavyzdžiui, Londone didžioji „meikerspeisų“ dalis yra santykinai uždari elektronikos mėgėjų klubai. Mokymo dedamosios daugumoje iš jų nebuvo.
„Mokymo tema spindi virš mūsų istorijos labai stipriai. Visi, kurie ateina, arba nori mokytis, arba jiems trūksta žinių konkrečiam projektui“, – sako A.Čiumačenko. Savo dirbtuvėms verslininkė išsinuomojo Vilniaus centre 250 kv. metrų ploto pastatą su stiklinėmis sienomis: praeiviai mato, kas vyksta viduje.
Projektui paleisti, nuomai, įrenginių pirkimui ji išleido apie 300 tūkst. eurų.
Kaip uždirba technologijų dirbtuvės? Pirma, iš abonementų pardavimo. Pats pigiausias atsieina 29 eurus per mėnesį, bet darbui su tobulesniais įrenginiais tenka nusipirkti abonementą už 79 eurus.
Profesionaliems „meikeriams“ abonementas jau kainuoja 199 eurus. Antra, uždirbti pavyksta iš mokymo kursų.
Kas yra potencialus „Green Garage“ klientas? Pasak A.Čiumačenko, ji nusprendė aprėpti maksimalią auditoriją – nuo startuolių steigėjų iki vaikų. „Dabar paaugliai daro „Lego Robotics“, o po penkerių metų jie bus startuolių steigėjai. Vaikai – tai mūsų šimtaprocentinė auditorija“, – aiškina verslininkė. Tiesa, prasitaria, kad darbui su vaikais reikia specialių metodikų.
Eilė prie staklių
A.Čiumačenko lygina technologijų dirbtuvių verslo modelį su treniruoklių salėmis. „Iš pradžių sporto klubai buvo siaubingi, o dabar viskas iščiustyta ir tave pasitinka nuolat besišypsantis administratorius“, – sako verslininkė.
Ir ji nori padaryti „meikerystę“ tokiu pačiu masiniu reiškiniu, kaip ir fitnesas.
Išbandžiusi verslo modelį Vilniuje ji planuoja paleisti projektus Europoje, Izraelyje ir Rusijoje.
„Vilnius – mažas miestas. Ir aš sau nusprendžiau, kad jeigu čia projektas judės į priekį, tai ir kituose miestuose pasiseks“, – aiškina verslininkė. Šiuo metu ji ieško partnerių.
Ketina steigti inkubatorių
A.Čiumačenko planuose taip pat yra nuosavo inkubatoriaus atidarymas.
„Iš „Green Garage“ pagalbos dabar laukti neverta. Bet aš turiu keletą pažįstamų privačių investuotojų, kurie suinteresuoti techninės įrangos startuoliais“, – sako verslininkė.
Ateityje ji nori įkurti „vieno lango tarnybą“, kad „meikeriai“ per „Green Garage“ galės turėti prieigą prie investuotojų pinigų banko. Bet startuolių steigėjai – tik ledkalnio viršūnė. Daugeliui lankytojų „meikerystė“ – tiesiog mėgstamas užsiėmimas, iš kurio jie nesirengia uždirbti.
Ir tokių išradėjų mėgėjų yra įvairiose kartose. Kartą A.Čiumačenko nusprendė padovanoti dovaną savo sūnui – paskutinę atostogų dieną jis galėjo daryti viską, ką panorės.
„Jis galėjo eiti į kiną arba žaisti. Bet jis visą dieną praleido mūsų dirbtuvėje. Sako, ten jam labiau patinka“, – prisimena ji.
Parengė Leonas Grybauskas 
ForbesturtasAlisa Matsaniuk
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.