„Vienybės“ vardą labiausiai išgarsino jos gaminami vožtuvai ir stūmokliniai kompresorių žiedai.
Ukmergiškiai šiais gaminiais kelis dešimtmečius aprūpindavo visą buvusią Sovietų Sąjungą – jos didžiąsias naftos bei dujų kompanijas, atominės energetikos įmones, chemijos kombinatus.
Vėliau apie šią produkciją, nenusileidžiančią geriausiems pasaulio analogams, sužinojo ir kitų Europos šalių kompresorių gamintojai.
Sakoma, jog vožtuvas kompresoriui reikalingas panašiai kaip žmogui širdis.
Buvo nagingi
Savo gyvavimo istoriją „Vienybė“ pradėjo 1919 metais, kai Ukmergės miesto pakraštyje buvo įkurtos nedidelės dirbtuvės, skirtos žemės ūkio technikai remontuoti.
Dirbtuvių savininkai ir meistrai buvo nagingi bei sumanūs – po penkerių metų pastatė papildomų naujų statinių ir ėmė gaminti žemės ūkio mašinas bei įvairius metalo liejinius.
Ši veikla truko kelis dešimtmečius, kol 1965 metais buvo pradėta visiškai kitokios paskirties produkcijos – vožtuvų ir stūmoklinių žiedų kompresoriams gamyba, atvėrusi kelius į platųjį pasaulį.
Šie gaminiai iš „Vienybės“ cechų ir dabar niekur nedingo – ir toliau taip pat sėkmingai gaminami ir parduodami, tačiau tai jau nebėra pagrindinė produkcija.
Įtiko pasaulyje žinomoms įmonėms
Kur slypi „Vienybės“ ilgaamžiškumo paslaptis, kas lėmė, kad šios gamyklos, skirtingai nei daugelio kitų, neištiko liūdnas likimas – niekas jos neišvogė, neišgrobstė, neprivedė prie bankroto?
„To reikėtų paklausti buvusių vadovų tačiau, esu įsitikinęs, jog įmonės sėkmę lėmė laiku ir daugiau ar mažiau priimti geri sprendimai.
Kiekvienos įmonės vadovas tiesiog privalo turėti vadinamąjį verslo geną, nes vadovas daro didelę įtaką įmonės veiklai ir rezultatams, niekas kitas, o tik jis formuoja įmonės kultūrą ir charakterį – šiandieninei konkurencinei aplinkai yra būtinas veržlumas ir nuolatinis tobulėjimas.
Be abejonės, ir darbuotojų lojalumas ir pastangos buvo ir yra viena kertinių įmonės sėkmės priežasčių“, – sakė bendrovės „Umega“ generalinis direktorius 35 metų Tomas Džiugas.
Nusipirko uteniškiai
Prieš šešerius metus Utenos bendrovė „Umega“ įsigijo kontrolinį bendrovės „Vienybė“ akcijų paketą ir prisijungusi šią įmonę tapo viena didžiausių šalyje metalo gaminių ir mašinų gamybos bendrovių.
„Vienybė“ tapo bendrovės „Umega“ padaliniu – Vienybės departamentu, čia gaminama produkcija žymima ženklu „Vienybė“ ir sudaro apie 40 procentų visų gaminių.
Rinkoje vis labiau populiarėja su „Vienybės“ prekės ženklu pagaminta aukščiausios kokybės šildymo technika: įvairių modifikacijų židiniai, pirties krosnelės, buičiai ir pramonei skirti kietojo kuro katilai, taip pat katilai – viryklės, židiniai – krosnelės.
„Vienybės“ darbuotojai patys nuolat tobulina ir kuria naujus šildymo technikos modelius. Šiais metais ši įranga buvo pripažinta atitinkanti visus Europos Sąjungos keliamus reikalavimus ir gavo tai patvirtinančius sertifikatus.
„Vienybės“ šildymo techniką įvertino ir Lietuvos pramonininkų konfederacija. Atskiri gaminiai yra apdovanoti keturiais aukso ir dviem sidabro medaliais.
„Vienybė“ kasmet gamina ir kelis tūkstančius skirtingų detalių pagal konkrečius užsakymus, kuriuos pateikia įvairios šalies ir užsienio įmonės.
Kontraktinė produkcija sudaro apie 60 procentų, didžioji jos dalis iškeliauja į Švediją, Vokietiją, Daniją, Prancūziją, Ispaniją, Angliją, Airiją ir kt.
Pavyzdžiui, Ukmergėje gaminamos rankinių stabdžių mechanizmo dalys automobiliams „Mercedes-Benz“, pasaulinei biuro įrangos gamintojai „Steelcase“ – sudėtingų, reguliuojamų baldų metalinis pagrindas, atskiros baldų detalės kompanijai „Ikea“, kabelinės televizijos instaliacijai reikalingą įrangą kompanijai „Nexans“, o statybos ir naftos pramonės liftų gamintojai „Alimak Hek“ – liftų mazgus.
Naujai įrangai – 10 milijonų litų
Su kai kuriais šiais pagrindiniais užsakovais „Vienybė“ bendradarbiauja jau du dešimtmečius.
„Be abejo, mūsų klientės žinomos pasaulio įmonės kelia aukštus reikalavimus.
Pagrindinis dėmesys kreipiamas į įmonės procesų, kokybės valdymą, gamybos ir pristatymo terminų vykdymą, taip pat į darbų saugos užtikrinimą, darbo sąlygas ir socialinius įsipareigojimus.
Visi užsakovai be išimties atlieka periodinius auditus, kurių metu tikrinama, ar „Vienybė“ atitinka visų jų reikalavimus.
Derybų kelias ir bendradarbiavimas su kiekvienu užsakovu užtrunka. Nuo pirmų pokalbių iki pirmų užsakymų kartais praeina ir pusantrų metų.
Pirmieji užsakymai dažnai būna gana maži ir norint, kad būtų užsakytas didelis jų kiekis užtrunka dar keletą metų“, – sakė T.Džiugas.
Norėdama išlaikyti esamus ir pritraukti naujus užsakovus, „Vienybė“ vien šiais metais planuoja įsigyti naujos įrangos, kurios vertė 10 milijonų litų.
Jau nupirktas ir sumontuotas trečias lazerinio pjovimo įrenginys, kompiuteriu valdomos štampavimo staklės, hidraulinis presas, netrukus atsiras ir du suvirinimo robotai, kiti įrenginiai.
Kiekvienas toks modernus įrenginys atstoja 2–3 senuosius ir leidžia pagreitinti gamybą net iki dviejų kartų.
Kad atitiktų visų užsakovų lūkesčius, „Vienybėje“ prieš pusantrų metų buvo įdiegta šiuo metu visame pasaulyje labai populiari, „Lean“ gamybos valdymo sistema.
„Pokyčiai akivaizdūs, tačiau iki siekiamo rezultato dar reikia padirbėti, tai – nenutrūkstamas tobulėjimas“, – sakė neseniai iš Japonijos sugrįžęs T.Džiugas. Jis savaitę tvirtino žinias ir sėmėsi patirties „Toyota“, „Mitsubishi“, „Omron“ gamyklose, kurios vienos pirmųjų įdiegė „Lean“ sistemą.
Bendrovei pranašauja geriausius metus
Praėjusiais metais bendrovės „Umega“ apyvarta siekė 87 milijonus litų, iš jų Vienybės departamento – 46 milijonai litų.
„Šiais metais planuojame augimą ir greičiausiai tai bus patys geriausi metai bendrovei, nors mūsų pardavimui stipriai įtakos turi padėtis Ukrainoje ir Rusijoje“, – teigė T.Džiugas
Palyginti, pernai bendrovės „Umega“ eksportas į NVS šalis sudarė apie 30 procentų apyvartos, o šiemet jis krito apie 15–20 procentų.
Pasak T.Džiugo, dėl to jokių drastiškų sprendimų nepriimta – nei bendradarbiavimas su tų šalių esamais klientais, nei antrinių įmonių veikla nebuvo sustabdyta, be to, stengiamasi aktyviai ieškoti naujų klientų.
Apie tai kalbėdamas T.Džiugas prisimena 2008 metų ekonominę krizę, parklupdžiusią ne vieną šalies įmonę.
„Vienybei“ tai buvo skausmingas ir iššūkių kupinas laikotarpis – apyvarta krito beveik perpus, teko optimizuoti veiklos struktūrą, trumpinti darbo laiką, atleisti nemažai darbuotojų.
Įmonės vadovybė nenuleido rankų, tuo pačiu metu dėjo daug pastangų ir daug investavo į naujų rinkų ir klientų paiešką.
Pasiekti prieš krizę buvusį lygį „Vienybei“ pavyko jau 2012 metais.
„Dabartiniai metalo apdirbimo ir gaminių rinkai Europos Sąjungoje taikomi tikrai labai dideli reikalavimai.
Be to, jie ir keičiasi – vis daugiau pridėtinės vertės užsakovai nori sukurti pas konkrečius gamintojus ir gauti kuo labiau išbaigtus gaminius.
Dėl to susiduriame su naujais iššūkiais – tenka ieškoti partnerių Lietuvoje ir su jais kooperuotis, dėl to dažnai susiduriame su problemomis“, – kalbėjo T.Džiugas.
Kitos problemos, kaip ir daugumos kitų įmonių, – specialistų trūkumas. Bendrovė „Umega“ šiuo metu galėtų įdarbinti 20–30 darbuotojų.
T.Džiugas pasidžiaugė, kad per pastaruosius metus bendrovėje įsidarbino daug puikių specialistų ir jaunų žmonių, tačiau norėtųsi dar daugiau.
„Žmonės pagaliau pradeda suprasti, kad tokią įmonę, kokia yra, kuriame mes visi kartu.
Darbuotojai nori naujų žinių ir iššūkių, nebijo keistis, supranta, kad visi turime bėgti į priekį – tobulinti savo gaminius, kurti naujus, ieškoti užsakovų, užkariauti naujas rinkas“, – teigė trečius metus bendrovei „Umega“ vadovaujantis T.Džiugas.
Savo darbo karjerą „Vienybėje“ jis pradėjo 2001 metais, dirbo įvairiuose skyriuose: pardavimo, pirkimų, gamybos.
Faktai:
Bendrovė „Umega“ be Vienybės departamento dar turi du gamybos padalinius Utenoje. Viename jų gaminama žemės ūkio technika – priekabos ir puspriekabės, o kitame – SNOL laboratorinės elektros krosnelės.
Šiuo metu bendrovėje „Umega“ dirba 705 darbuotojai, iš jų – 452 Vienybės departamente.