Lietuva turi tik vienintelę bėdą: čia per mažai gyventojų

2014 m. gegužės 14 d. 18:17
Nerijus Povilaitis
Lietuvių bendrovės "Eldes" inžinieriai įrodė sugebantys kurti pasaulinį pripažinimą pelnančius produktus. Vilniuje projektuojama, o Kaune gaminama GSM ryšio technologija pagrįsta apsaugos, nuotolinio valdymo ir stebėjimo įranga keliauja į daugybę pasaulio šalių.
Daugiau nuotraukų (1)
Kauniečių gaminiai pasiekia ne tik Europos sąjungą, bet ir Lotynų Ameriką, Turkiją, arabų šalis. Pastaraisiais metais bendrovės metinė apyvarta vietinėje rinkoje siekė apie 1 mln. litų, o užsienyje – apie 10 mln. litų. „Eldes“ nusprendė papildomai investuoti 4 mln. litų, bendrą apyvartą tikimasi padidinti iki 20 mln. litų.
„Gaila, kad Lietuvoje gyvena tik 3 milijonai žmonių. Todėl vidaus rinkoje lieka mažiau nei 10 procentų mūsų gaminamos produkcijos. Visa kita eksportuojama. Šiuo metu orientuojamės į sparčiai augančias užsienio šalių rinkas“, - lrytas.lt pasakojo šiuo metu Brazilijoje vykstančioje parodoje dalyvaujantis bendrovės „Eldes“ verslo plėtros direktorius Artūras Taicas.
Pradžioje buvo tik idėja
2005 metais registruota bendrovė veiklą ėmė vykdyti tik po ekonominės krizės, 2009-aisiais.
„Įmonės ištakose buvo trys inžinieriai, o pradžia buvo klasikinė. Tai studentų eksperimentavimas namuose, įvairių projektų kūrimas ir svajonės apie ateitį. Iki krizės pabaigos įmonė veiklos nevykdė, tiesiog nebuvo pinigų. Plėtra prasidėjo tada, kai mūsų produkcijos prireikė Lietuvai ir visam pasauliui“, - pasakojo A.Taicas.
Pradžioje tik Lietuvoje dirbę specialistai orientavosi į siaurą rinkos dalį – mobiliojo ryšio informacinius sprendimus. Pirmaisiais produktais tapo GSM ryšiu veikiančios apsaugos bei nuotolinio valdymo sistemos.
„Kurį laiką veikę tik Baltijos šalyse žengėme į Skandinavijos rinką, jiems pasiūlėme GSM signalizacijas. Džiugu, kad skandinavai mumis patikėjo, su jais dirbame iki šiol“, - sakė A.Taicas.
Konkuruoja su didžiaisiais gamintojais
Nors rinkoje, kurioje veikia bendrovė „Eldes“, esama pakankamai daug stiprių kompanijų, lietuviai atrado būdą kaip sėkmingai su jomis konkuruoti.
„Tam tikrą lygį pasiekęs stambus žaidėjas tiesiog pradeda „spausdinti“ produktus, negalvodamas apie tolimesnį jų vystymą. Priežastis, kodėl skandinavai patikėjo mumis ir iki šiol tiki yra tai, kad nuolatos tobuliname savo gaminius, reguliariai atnaujiname programinę įrangą, įdiegdami papildomų funkcijų“, - pasakojo A.Taicas.
Pasak verslininko, aparatinę produktų dalį kuriantys inžinieriai mažiausiai 5 metams į priekį numato potencialios plėtros galimybes.
Įsigytą sistemą vėliau pasitobulinti gali pats vartotojas, tereikia įdiegti kelis kartus per metus sukuriamus programinės įrangos atnaujinimus, leidžiančius naudotis papildomomis galimybėmis.
Poreikį diktuoja klientai
Pasaulio mastu nedidelė lietuvių bendrovė su milžinais konkuruoja betarpiškai bendraudama tiek su visame pasaulyje esančiais vartotojais, tiek su produkcijos platintojais.
„Iš jų mes susirenkame labai svarbią informaciją, sužinome, kokių funkcijų pageidauja įvairių šalių vartotojai. Nes Vokietijos vartotojo poreikiai skiriasi nuo Afrikos ar Malaizijos. Surinkę informaciją sukuriame supaprastintą sprendimą, kuris tinka visoms rinkoms“, - sakė vienas „Eldes“ vadovų.
Dar vienas Lietuvos inžinierių raktas į sėkmę – nuolatinis klientų konsultavimas ir vartotojui draugiškos sąsajos kūrimas.
Skirtingai nei didieji gamintojai, lietuviai užsibrėžė tikslą, kad jų prietaisų valdymas išmaniaisiais telefonais būtų kuo paprastesnis. Vartotojo sąsajos kūrimui skiriamas ypač didelis dėmesys.
Siekdami kuo patraukliau pristatyti produkciją lietuviai savo tinklapyje pateikia ne tik kiekvieno produkto aprašymus, bet ir pritaikymo galimybes iliustruojantį vaizdo klipą.
Produkcija – išskirtinai lietuviška
Konkuruoti su Azijos šalių gamintojais lietuviams padeda ne tik glaudus kontaktas su klientais. Didelis dėmesys kreipiamas į kainos ir kokybės santykį.
Gaminant didelius kiekius, galima gauti elektronikos komponentus už itin patrauklią kainą. Mažinant kaštus sukurta sistema, leidžianti vienam darbuotojui testuoti iki šimto gaminių.
„Lietuvos gyventojai – labai darbštūs žmonės. Esame imlesni, greičiau adaptuojamės, todėl atlikti įvairius procesus galime greičiau nei vakariečiai. Mums užtenka poros žodžių ir žinome ko klientas nori, o bendraujant su klientais gimsta idėjos ir gaminiai“,- pasakojo A.Taicas.
„Eldes“ gaminamų GSM apsaugos, telemetrijos ir nuotolinio valdymo sistemų kilmė – išskirtinai lietuviška.
Sistemos kuriamos Lietuvoje, čia pat vyksta komponentų surinkimas, programinės įrangos diegimas, paleidimas ir produkcijos testavimas.
Pardavėjais dirba ir užsieniečiai
Bendrovėje dirba ne tik lietuviai, bet ir kitų tautybių žmonės. Pardavimais Arabų šalyse rūpinasi puikiai lietuviškai kalbantis palestinietis, taip pat darbuojasi du turkai, australas ir brazilas.
„Darbas šiose šalių rinkose labai specifinis. Norint efektyviai parduoti produktus, būtina žinoti ne tik vietos gyventojų mentalitetą, bet ir labai specifines verslo taisykles“, - pasakojo šią savaitę Brazilijoje vykstančioje apsaugos sistemų parodoje viešintis verslininkas.
„Eldes“ atstovai minėjo, jog kiekvienas jų gaminys turi savo istoriją. Dirbami su partneriai Indijoje lietuviai atsižvelgdami į rinkos poreikius sukūrė baterijomis maitinamą GSM apsaugos modulį, prie kurio bevieliu ryšiu prisijungia autonomiškai maitinami judesio davikliai.
Indijos arbatos plantacijose esančiuose sandėliuose nėra elektros, brangią arbatą vietiniai dažnai vagia, o įrengti apsaugos sistemą – itin komplikuota užduotis. Todėl lietuvių pasiūlytas sprendimas tolimoje šalyje netruko išpopuliarėti.
Ateities planuose – nuotolinis sveikatos būklės stebėjimas
„Eldes“ vadovai dar šiais metais žada padvigubinti apyvartą iki 20 mln litų, įdarbinti daugiau nei 40 žmonių ir rinkai pasiūlyti revoliucinį sprendimą.
„Šiuo metu kuriama įranga, leisianti nuotoliniu būdu stebėti žmogaus gyvybinių funkcijų parametrus. Užfiksavus sutrikimus, perspėjimas artimiesiems bei medikams bus siunčiamas GSM tinklu. Tai ypač svarbu gelbstint sunkiai sergančių žmonių gyvybes, kai kiekviena minutė ypač svarbi“,- sakė A.Taicas.
Lietuvos inžinieriai pasiūlyti ketina ir paprastų, kasdieniniame gyvenime puikiai pritaikomų sprendimų. Vienas jų – GSM ryšiu valdoma elektros rozetė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.