„Apie onkologiją daug kalbama. Visi supranta šios ligos rimtumą ir brangų gydymą. O žmonės, kurie linkę tarnauti ne vien sau, mus remdami spartina tų sričių, kurios jiems svarbios, vystymąsi“, - sako Vilniaus universiteto (VU) Onkologijos instituto vadovas profesorius Narimantas Samalavičius.
Jo vadovaujamai įstaigai verslo parama – ne naujiena. O šiais metais ji susirado, ar, tiksliau būtų sakyti – ją susirado, dar vienas draugas įmonė „Plasta“.
Nauji ir seni geradariai
Viena didžiausių Europoje polietileno atliekų perdirbimo ir plastiko produkcijos gamybos įmonė „Plasta“ VU Onkologijos instituto naujam endoskopijos kabinetui nupirko brangų plaučių ventiliacijos aparatą. Jis leidžia tyrimus pacientams atlikti pritaikius nejautrą. Tad nuo šiol dalyvaujantiesiems storosios žarnos vėžio ankstyvosios stadijos diagnostikos programoje nebereiks kęsti nežmoniškų skausmų.
„Tikriausiai šiandien kiekvienas mūsų esame susidūręs su vėžiu – arba ši liga užklupo šeimos narį, arba giminaitį, arba pažįstamąjį. Tačiau vis tobulėjančios medicinos technologijos suteikia vilties, kad ateityje vėžys bus lengviau bei greičiau diagnozuojamas.
O kuo anksčiau diagnozuojamas, tuo daugiau galimybių ligą įveikti ar bent pristabdyti, - sakė „Plastos“ projektų vadovė Lina Balčiūnaitė.
Sužinojusi, kad daug žmonių vengia tikrintis tik dėl nemalonių ar skausmingų tyrimų, ši įmonė nusprendė prisidėti prie onkologinės ligos diagnostikos palengvinimo.
Lėšos kovai su krūties vėžiu
Dar viena įranga – 35 tūkst. litų kainuojanti įranga biopsijai atlikti – institutą pasieks iš kompanijos „Avon“, paramą kreipiančią į kovą su krūties vėžiu. Tokią sumą „Avon“ moterų labdaros fondui šiemet pavyko surinkti pardavinėjant specialius rožinio kaspino gaminius: seges, krepšius ir kita.
„Kadangi į fondą patenka pinigai, gauti už specialius produktus, mūsų tikslas – populiarinti šias prekes ir žinią, kad žmonės patys gali prisidėti prie kovos su vėžiu. Per sunkmetį fondo pajamos, sumenkus produktų pirkimui, smuko pusiau. Tuomet ir lėšų kovai su krūties vėžiu galėjome skirti mažiau. Tačiau dabar fondas atsigauna“, - džiaugėsi „Avon“ viešųjų ryšių atstovė Vytautė Žalytė.
Pirmąsias fondo aukas „Avon“ skyrė būtent VU onkologijos institutui. Per visą fondo veiklą šiai įstaigai, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto „Kauno klinikoms“, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos onkologinėms ligoninėms surinkta 930 tūkst. litų.
Kaip pasakojo V.Žalytė, fondo lėšos kreipiamos į pagrindinius onkologijos centrus, kad įranga pasinaudotų kiek galima daugiau žmonių.
„Avon“ fondas veikia ir Skandinavijoje, tačiau jiems įrangos jau nebereikia. Todėl ten fondo pinigai skiriami tyrimams ar vaistams nuo vėžio kurti. Lietuvoje įrangos vis dar trūksta, be to, ji pasensta. Tai daug kainuoja, o valstybė ne visada gali skirti reikiamų lėšų.
„Onkologija – labai brangi sritis. Įranga, vaistai, radioterapijos aparatai – viskas nepaprastai brangiai kainuoja. Niekada negalėsi pasakyti, kad viską turi“, - lrytas.lt sakė VU Onkologijos instituto vadovas.
Remia, bet savo pavardžių neskelbia
Viena netikėčiausių pagalbų, kurios sulaukė Onkologijos institutas, buvo drabužių tinklo „Lindex“ siūlymas padėti. Aštuonerius metus iš jo gaunantis paramą VU Onkologijos institutas iki šiol gautus pinigus skirdavo laikraščiui „Onkologo puslapiai“ leisti. Šiais metais už spalį parduotus „Lindex“ produktus surinktas lėšas bus perkama multidisciplininės komandos telekomunikacijų įranga.
Ji leis, pavyzdžiui, Panevėžyje esančiam specialistui ar ligoniui susisiekti su medikų komanda ir su jais bendrauti.
Kompanijos „Barclays“ darbuotojai pirko bilietus į savo naujametį vakarėlį. Surinko 6 tūkst. litų, kuriuos padovanos institutui. O koncernas „Achema“ instituto koplyčiai nupirko vargonus.
„Yra ir tokių, kurie perveda tūkstantines sumas, tačiau mūsų finansų skyrius taip ir nežino, kas jie. Tačiau ne tik pinigai yra svarbu.
Pavyzdžiui, kaunietė Dalia Beata Kasmauskaitė kovo 8 dieną atvažiavo su glėbiu rožių, aplankė moterų ligų skyrius. Prieš Kalėdas ji atvažiuoja su sausainiais“, - pasakojo VU Onkologijos instituto atstovė spaudai Juventa Sartatavičienė.
Nepamiršta ir mažiausių ligonių
Verslo parama nukeliauja ir į mažesnius miestus.
Pavyzdžiui, Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinika sulaukia paramos iš greitojo restoranų tinklo „McDonald‘s“. Šiais metais, jis, bendradarbiaudamas su Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondu, 12 kartą Lietuvoje surengė labdaros iniciatyvą „McHappy Day“.
Šie metai – šeštieji, kai visą lapkritį trukusios iniciatyvos metu „McDonald‘s“ lankytojai aukojo lėšas minėtai Šiaulių ligoninei ir surinko 85 tūkst. litų. Už surinktas lėšas klinika įsigys naują hemodinamokos monitorių vaikų kraujotakos sutrikimų diagnostikai ir gydymui.
Moters ir vaiko klinikos direktoriaus pavaduotoja Margarita Valūnienė sako, jog įrenginys leis ypač anksti įvertinti taikomo gydymo efektyvumą, esant sunkios būklės kraujotakos sistemos sutrikimams, ką sunku padaryti įprastos elektrokardiogramos metu.
Per visą bendradarbiavimo laikotarpį, Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinika už surinktą 20 tūkst. litų paramą įsigijo širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, akių ligų diagnostikos ir gydymo įrangos, taip pat mažųjų pacientų slaugai reikalingos inventoriaus.
Praėjusiais metais prie Vaikų dienos „McHappy Day“ labdaros iniciatyvos prisidėjo 21 tūkst. „McDonald‘s“ lankytojų visoje Lietuvoje, jie paaukojo apie 70,5 tūkst. litų.
„McHappy Day“ labdaros iniciatyvos metu lėšos renkamos dviem būdais: visą mėnesį „McDonald‘s“ lankytojai gali įsigyti specialios akcijos atributikos – šiemet ir pernai tai buvo specialios apyrankės, o pats restoranų tinklas prie surinktos sumos prideda pajamas, gautas už baigiamojo renginio dieną visuose restoranuose parduotas skrudintas bulvytes – populiariausią savo patiekalą.
Mažiesiems pacientams VU ligoninės Santariškių klinikoje mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ prieš metus vaikų širdžių diagnostikai, gydymui ir stebėjimui nupirko echoskopą, pagalbinio kvėpavimo aparatą ir bevielę nuotolinio stebėjimo įrangą – telemonitoringą. Pastarojo reikia pacientams po sudėtingų operacijų - jie turi būti stebimi visą parą.
Telekomunikacijų bendrovė įrangą nupirko už 350 tūkst. Litų. 2008-aisiais už 300 tūkst. litų jie nupirko mažiesiems ligoniams gydyti skirtą reanimacijos įrangą.