Finansų valdymo specialybę mūsų šalyje įgijusi pabėgėlė iš Afrikos E.Tilahun ją sėkmingai pritaikė praktiškai – du mažamečius vaikus auginanti etiopė motinystę derina su moteriškų drabužių prekybos verslu.
Prieš pusantrų metų buvusios gamyklos pastate Vilniuje moteriškų drabužių parduotuvę „Matihana“ atidariusi etiopė nestokoja pirkėjų, rašo „Lietuvos ryto" priedas „Gyvenimo būdas".
Klientės varsto parduotuvės duris ne tik dėl moteriško pomėgio apsipirkti, bet ir dėl to, kad jas maloniai sutinka ir aptarnauja egzotiškos išvaizdos savininkė, kalbanti lietuviškai.
Lietuviškąją savo gyvenimo istoriją E.Tilahun rašo nuo 2007-ųjų.
Kai Eskedar mokėsi vienoje kaimo mokyklų, esančių maždaug 125 kilometrai nuo Etiopijos sostinės Adis Abebos, per istorijos pamokas buvo girdėjusi apie Lietuvą tik tiek, kad ji – viena Baltijos valstybių, buvusi Sovietų Sąjungos kolonija.
Tačiau tuomet aštuntos klasės moksleivė net nesusimąstė, kad šioje šalyje jai kada nors teks gyventi.
„Gimiau vienoje seniausių valstybių pasaulyje. Juk Etiopijoje aptikti seniausi žmonijos pėdsakai. Be to, mano tėvynė – kavos šalis, joje pirmąkart pasaulyje buvo surastos kavos pupelės.
Aš netgi dabar laikausi etiopiškos kavos ruošimo tradicijos – skrudinu šviežias pupeles keptuvėje, jas malu, gėrimą verdu juodos keramikos inde.
Man labai smagu pačiai ruošti kavą ir vaišinti lietuvius draugus“, – apie ritualą, paskatinusį imtis naujos verslo idėjos, užsiminė E.Tilahun.
Šios vasaros pabaigoje etiopė savo parduotuvėje ruošiasi prekiauti tuo, kas jai primintų tėvynę ir sužavėtų lietuvius, – iš Etiopijos atkeliaus ne tik margaraščių audinių, bet ir kavos pupelių, kosmetikos iš taukmedžių aliejaus siuntos.
„Pirkėjai klausdavo, iš kur esu kilusi, kuo garsėja Etiopija, kas kuria šios šalies gerovę?“ – sakė E.Tilahun, savo verslui plėsti idėjų prisirankiojusi iš lietuvių klausimų.
Atidariusi parduotuvę E.Tilahun prekiavo itališkais natūralių audinių drabužiais, tačiau bendraudama su pirkėjomis išgirdo jų pageidavimą pasiūlyti ir tradicinių afrikietiškų drabužių, papuošalų ir kosmetikos.
„Užsisakiau afrikietiškų audinių, su siuvėja sukūrėme kolekciją ir stebėjome, kaip į tai reaguoja lietuviai. Kaipmat atsirado pirkėjų.
Vieni spalvingų drabužių įsigijo dėl to, kad mokosi afrikietiškų šokių. Kiti mėgsta ryškiai rengtis, nori atrodyti originaliai“, – apie patogius iš medvilnės pasiūtus vasariškus apdarus pasakojo E.Tilahun.
Etiopės parduotuvėje dažniau lankosi ir didelių dydžių drabužių pageidaujančios moterys, nes iš afrikietiškų audinių siuvamos netgi labai plačios ir ilgos suknelės.
Prieš šešerius metus į Vilnių dėl meilės lietuvei iš Vokietijos miesto Kelno, kuriame gyveno su nauja tėvo šeima, atvykęs J.C.Edorhas net po išsiskyrimo su mylimąja nepaliko Lietuvos.
Profesionalus bėgikas, su Vokietijos rinktine 1996 metais dalyvavęs Atlantos olimpinėse žaidynėse, net ir senokai baigęs sportinę karjerą siekė užsibrėžto tikslo – nesiskirti su sportu.
„Visada žinojau, ką noriu dirbti. Kadangi buvau profesionalus atletas, turėjau patirties ir ja pasinaudojau.
Noriu, kad sportas būtų prieinamas kiekvienam, todėl ir ėmiausi trenerio darbo“, – pasakojo keletą metų galiūnui Žydrūnui Savickui priklausančiame sporto klube dirbęs, o dabar savąjį „JC Sport“ įkūręs J.C.Edorhas.
Mados renginiuose modeliu dirbęs ir televizijos projekte su merginų grupe „69 danguje“ dalyvavęs J.C.Edorhas pramogų pasaulyje pasinaudojo galimybe užmegzti pažintis su žinomais žmonėmis. Vėliau jie tapo J.C.Edorho treniruočių lankytojais.
Kai kurias garsenybes, tarp jų modelį ir stilistę Astą Valentaitę, popmuzikos kompozitorių Deivydą Zvonkų, verslininkus Rasą Martens ir Renatą bei Jurgį Polujanskus, atletas treniravo asmeniškai.
Kai klientų gerokai padaugėjo, J.C.Edorhas nutarė dirbti tik sau ir Vilniaus senamiestyje atidarė savo sporto klubą.
„Žinomas vardas man padėjo pritraukti lankytojų, vis dėlto jie vertina ne vardą, o mano darbą.
Kokybiškas darbas visada duoda gerų rezultatų“, – įsitikinęs treneriu dirbantis buvęs sportininkas.
J.C.Edorhas džiaugiasi einąs teisingu keliu – daro tai, ką moka geriausiai, nes jo vedamas treniruotes lankantys sporto mėgėjai ir jaučiasi žvalesni, ir susigrąžina dailias kūno linijas.
„Svarbu, kaip pateiksi paslaugas, nes tai labai susiję su trenerio darbu. Žmonės pasirenka, kas jiems geriausia. Sportuoja nemažai besilaukiančių moterų, todėl joms sudarėme specialią programą.
Be to, nuolatinių lankytojų laukiame ne tik treniruotėse, kviečiame juos kartu praleisti laiką – sekmadieniais susitinkame pusryčiauti, einame į pirtį ar koncertus“, – apie draugišką bendravimą su sporto mėgėjais pasakojo J.C.Edorhas.
Tarp savo treniruočių lankytojų jis sutiko ir dabartinę savo širdies draugę Ingą, su kuria prieš pusantrų metų susilaukė dukters.