Kanoją jaunasis verslininkas iškeitė į keistų formų žvakių gamybą

2013 m. vasario 23 d. 22:59
Reda Cibulskytė
Pirštais perbraukusi per verslininko Lauryno Gerikos sukurtą rankų darbo žvakę suprantu, kad naudoti pagal paskirtį jos nenorėčiau. Tiksliai perteiktos žmogaus rankų raukšlės, gestai ir forma tarsi nenusipelno būti sudeginti. Tačiau pats verslininkas dėl savo kūrinio laikinumo neišgyvena ir juokiasi, kad toks jo žvakių likimas – lėtai ištirpti nuo degtuko žybsnio.
Daugiau nuotraukų (1)
22 metų studentas L. Gerika kasdienybėje ieško įkvepiančių idėjų. O viena paskutiniųjų – rankų darbo įvairių formų bei spalvų žvakės. Vienus Lauryno sukurtų žvakių forma piktina, kitiems – tai pokštas ir puiki dovana draugams.
Laurynas džiaugiasi, kad jo ir partnerio Justo sukurtos žvakės jau dabar, dar nepradėjus jų aktyviai pardavinėti, sulaukia ir kritikos, ir pagyrų. Būtent kritika jaunam verslininkui padėjo išgryninti idėją ir sukurti nestandartines žvakes, kurios neturi analogų pasaulyje.
Kanoją iškeitė į verslą
22 metų vaikinas pats užsidirbti pinigus pradėjo dar būdamas moksleiviu. Nors aktyviai sportavo, atstovavo Lietuvai baidarių ir kanojų irklavimo čempionatuose, tačiau mintyse nuolat kirbėjo įdomios verslo idėjos. Būtent dėl jų Laurynas ant kranto paliko savo kanoją ir ėmė leistis į jam dar nepažįstamą verslo pasaulį. Ir, rodos, nesuklydo.
Susitaupęs tūkstantį litų, moksleivis, vietoje išsvajotos kelionės nusprendė pinigus investuoti – tokie buvo pirmieji Lauryno žingsniai versle. 17 metų vaikinas iš pradžių verslo ėmėsi dėl to, kad norėjo finansiškai apsirūpinti pats, vėliau suprato, kad įgyvendinti sunkias ir keistas idėjas jam tiesiog labai patinka.
„Iš pradžių man trūkdavo pinigų laisvalaikio sumanymams įgyvendinti, todėl nusprendžiau, kad reikia užsidirbti. Norą uždirbti ir verslauti manyje įskiepyjo tėvai. Jie nenorėjo, kad visą laiką būčiau komforto būsenoje. Tėvai aprūpindavo viskuo ko reikdavo, tačiau visada palikdavo nedidelį trūkumą, kad turėčiau ko siekti ir dėl ko stengtis “, - pasakoja L. Gerika.
Verslo ryšius užmezgė su Azija
Verslo pradžia buvo gana įprasta – už tūkstantį litų Laurynas iš Tailando parsisiuntė dėžę vaikiškų drabužėlių ir ėmė jais prekiauti. Vėliau jis įkūrė internetinę vaikiškų drabužių parduotuvę, tačiau pirmus mėnesius nesulaukė nei vieno užsakymo. Visgi, vėliau prekyba pajudėjo iš mirties taško ir ėmė nešti pelną.
Užsidirbęs šiek tiek daugiau pinigų vaikinas pasijautė drąsiau ir ėmė ieškoti sričių, kur galėtų gautas pajamas investuoti. Ilgainiui, susiradęs partnerių ir patikimų žmonių JAV, Azijoje ir kitose Europos šalyse, jaunas verslininkas pradėjo tiekti prekes kitoms įmonėms. Šiandien Laurynas kartu su partneriais yra įkūręs įmonę Anglijoje - jie ketina išmėginti mažmeninę prekybą, pardavinėjant keistus, nestandartinius, akį traukiančius produktus.
Tai ne vienintelis Lauryno verslas. Prieš kelias savaites jis su kolega Daugilu Kakaru įkūrė įmonę MB „Lux Optimal“ ir jau šį mėnesį pasiūlys daugiabučių gyventojams laiptinių apšvietimo optimizavimo sprendimą, kuris padės sutaupyti iki 90% elektros suvartojimo.
Laurynas sako, kad būtent bendradarbiavimas su kinais jį išmokė verslo subtilybių ir šiek tiek atgrasė nuo masinės gamybos, todėl vaikinas ėmė ieškoti neatrastų, įdomių sričių. Tačiau verslininkas juokiasi, kad kinams jis nežada mesti iššūkio, tik ieško savo vietos verslo pasaulyje.
„Niekada nenorėjau konkuruoti su kinais, kai imame kalbėti apie masinę gamybą. Galvodamas apie savo verslą ėmiau ieškoti idėjų, kurias būtų sunku nukopijuoti net kinams. Visuomet norėjau, kad mano kuriamas produktas išsiskirtų kitokiomis ypatybėmis“, - sako Laurynas.
Žvakes nukopijuoti – sunku
Rankos formos žvakės, kurias internetu pradeda pardavinėti Laurynas, būtent tokios, kokių siekė – išskirtinės ir pasižyminčios sudėtinga gamybos technologija. Gaminant tokias žvakes mašinomis, stipriai nukentėtų kokybė. Būtent rankų darbas ir savo technologija suteikia pranašumą prieš kinus ir masinę žvakių gamybą.
Laurynas pasakoja, kad mintis gaminti nestandartines žvakes kilo sekant kasdienybę. Vaikino draugo tėtis prieš daugelį metų gamino paprastas žvakes. Pasekęs rinką jis pamatė, kad daugiausia žvakių gamintojai rinkai siūlydavo neįdomias, nuobodžias žvakes, ant kurių kažkas buvo pavaizduota. Laurynas nusprendė eiti kitu keliu.
„Kadangi iš draugo tėvo gavome įrangą nemokamai, nusprendėme eksperimentuoti. Pastebėjome, kad visos gaminamos žvakės yra panašios: dažniausiai ant jų kažkas nupiešta, pavaizduota, tačiau niekas nežaidžia su formomis. O mes sugalvojome pažaisti. Kodėl būtent rankos formos žvakės? Todėl, kad šią idėją atrodė sunkiausia įgyvendinti, tačiau kartu buvo labai įdomu pabandyti tiksliai atkartoti žmogaus rankos formą“, - sako Laurynas.
Vaikinas ėmė domėtis, kaip galima būtų pagaminti žvakę, kuri tiksliai atkartotų ir rankos linkius, ir netgi pirštų nagus. Internete jis pamatė nesėkmingų bandymų: vieni parafiną pylė į pirštinę – tačiau gaminys susiraukšlėdavo ir net nebūdavo panašus į ranką, kitų matytų bandymų rezultatai taip pat nebuvo sėkmingi.
Konsultavosi su stomatologais
Laurynas su partneriu nusprendė kreiptis į stomatologus, kad jie paaiškintų, kaip gaminamos dantų kopijos. Vienas odontologas susidomėjo vaikinų idėja, pakvietė į savo kabinetą ir parodė, kaip jis ruošia medžiagą.
„Minėtas stomatologas pardavė mums medžiagos. Nuo tos dienos ėmėme eksperimentuoti savo fabrikėlyje. Gražią rankos formą pavyko išgauti tik po daugelio bandymų. Visgi procesas buvo labai linksmas, daug klydome, tačiau savo technologiją atradome“, - pasakoja Laurynas.
Stomatologinė medžiaga, iš kurios Laurynas gamina rankos formas – specialūs milteliai. Juos vaikinas maišo su vandeniu. Kadangi ši medžiaga turi savybę greitai stingti, rankos formą reikia išgauti kuo greičiau. Tačiau Laurynas tai suvokė tik po daugelio bandymų.
„Buvo atvejų, kai bijojau, kad eksperimentuodamas rankos iš tos medžiagos nebeištrauksiu. Ranka taip įstrigdavo, kad tekdavo kviestis pagalbą. Bandydami išgauti tikslią rankos formą sugadinome gana daug medžiagų. Kita vertus, tokie bandymai privertė suvokti, kad reikia technologiškai apskaičiuoti, kaip tiksliai pagaminti rankos formą“, - pasakoja jaunasis verslininkas.
Galiausiai Laurynas ir jo partneris po visų bandymų suprato, kaip reikia pagaminti tikslią žmogaus rankos kopiją. Kiti žingsniai buvo paprasti – iš išgautos formos reikėjo pagaminti žvakę ir merkti ją į silikoną.
Vieni stebisi, kiti – gūžčioja pečiais
Jaunasis verslininkas sako, kad jo sukurtos žvakės sulaukia įvairių reakcijų. Vieniems šis produktas – labai patinka, kiti – žiūri atsargiau. Visgi, pasak Lauryno, abejingų nebūna.
„Įspūdžiai, pamačius žvakes – dvilypiai: arba žmonės susižavi, arba galvoja, kad toks verslas yra laiko švaistymas. Kai kurie atvirai pasako – tai nesąmonė“,- sako vaikinas.
Kita vertus, būtent žmonių klausimai ir nuomonė apie žvakes jam padėjo patikrinti šią verslo idėją. Laurynas, vos gavęs signalą, kad žvakė patinka, siūlydavo ją čia pat nusipirkti, nes giriančiųjų atsirasdavo daugybė. Taip jis tikrindavo, ar žvakės iš tiesų vertos įkainotos sumos.
Vis dėlto, artimiausi žmonės neslėpė savo nuostabos dėl tokio jauno vaikino verslo ir žvelgė atsargiai.
„Kai tarėmės su mano draugo tėvu dėl žvakių gamybos ir parodėme, ką esame sumanę, šis nusistebėjo ir mums pasakė: „suprantu, kai dega bokštai, bet kai rankos ima liepsnoti...“, - juokiasi Laurynas.
Lietuvoje didelių pardavimų nesitiki
Jaunasis verslininkas mano, kad jo pagamintas žvakes gerokai aktyviau pirks užsieniečiai, nei lietuviai.
„Lietuvoje, ko gero, ši prekė nebus labai paklausi. Įsivaizduoju, kad šį mano gaminį pirks užsieniečiai. Į tai ir orientuojamės - sukūrėme tinklalapį, skirtą užsienyje gyvenantiems žmonėms. Daugiausia tikimės iš amerikiečių, kadangi jie mėgsta įdomius, juokingus interjero elementus. Lietuvoje nesitikime didelių pardavimų“, - sako Laurynas.
Vaikinas sako, kad šiuo pavyzdžiu jis siekė ne užsidirbti, o parodyti, kad gali padaryti bet ką.
„Galime padaryti įvairiausius dalykus, nesustojame - tai svarbiausia. Mažai kas žaidžia su formomis, o mes pabandėme. Daugelis perka jau sukurtas formas ir tada dekoruoja jas. Žinoma, yra žmonių, kurie namuose daro įdomias žvakes, bet tai dažniausia nėra išskirtinių formų gaminiai. Mes tokių žvakių gamintojų neradome. Atradome siaurą nišą ir nusprendėme pasiūlyti rinkai inovatyvų sprendimą“, - sako vaikinas.
Laurynas sako, kad jo svajonė - padaryti žymaus sportininko ranką. Taip jis tarsi susieja kadaise mestą sportą su nauju pomėgiu, tapusiu pragyvenimo šaltiniu.
„Norime padaryti žymaus sportininko ranką, pavyzdžiui olimpiečių Jevgenijaus Šuklino ar Evaldo Petrausko. Dar nežinome ar sportininkai sutiks, bet jau pradėjome kalbėtis“, - šypsosi jaunasis žvakių gamintojas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.