Tačiau praėjusį mėnesį islamistų vadovaujamai koalicijai per žaibišką puolimą nuvertus šalies lyderį, Y.Rajabas sugrąžino į lentynas anksčiau uždraustas užsienietiškas prekes – šokoladą, sausainius, šampūną.
Damaske tokie produktai šiandien parduodami atvirai, o užsienio valiuta vėl prekiaujama be baimės.
Valdant B.Assadui Sirija skendėjo korupcijoje, griežtose ekonominėse sankcijose ir, regis, nesibaigiančioje krizėje.
Užsienio valiutos pasiūla buvo kontroliuojama, o prekiavimas ja arba uždraustomis prekėmis galėjo baigtis viename iš liūdnai pagarsėjusių šalies kalėjimų.
„Kitą dieną po to, kai režimas žlugo, ištraukiau visas užsienietiškas prekes, kurias laikiau užslėpęs, ir nesibaimindamas išdėliojau jas pardavimui“, – AFP pasakojo Y.Rajabas.
„Jausmas buvo keistas, bet jaučiausi laimingas“, – pridūrė 23 metų vyras, stovėdamas šalia lentynų, pilnų importuotų prekių.
Anksčiau tie keli importuoti produktai, kuriuos galėjai nusipirkti, buvo kontrabanda gabenami iš Libano prekeivių, rizikuojančių būti suimtais – arba jų įsigydavai papirkinėdamas pareigūnus, kontroliuojančius importą į šalį, kurioje 13 metų tęsėsi pilietinis karas.
„Tiesa, dabar turime daugiau laisvės užsiimti verslu, bet viskas kol kas labai chaotiška“, – sakė Y.Rajabas.
Ant kiekvieno gatvės kampo šiandien veikia improvizuotos pinigų keityklos, viliojančius praeivius.
„Anksčiau šis darbas buvo dirbamas slapta“, – pasakojo Amiras Halimehas, sėdėdamas prie mažo staliuko, ant kurio prikrauta Sirijos svarų ir JAV dolerių.
Jis pridūrė, kad, norėdami apeiti tvarką, žmonės dolerius vadindavo „mėtinukais“, „petruškomis“ ar dar kuo nors žaliu.
„Išlaisvinta“ valiutų rinka
B.Assado vyriausybė ekonomiką valdė geležiniu kumščiu, taikydama griežtą kontrolę užsienio valiutos sandoriams. Kiekvienam valiutos keitėjui grėsė septyneri metai kalėjimo ir didelė bauda.
„Rinka dabar išlaisvinta...taip pat ir valiutos kursas“, – sakė pakalbintas valiutos keitėjas.
Svaras prarado apie 90 proc. savo vertės prieš JAV dolerį dar 2011 m., kai Sirija po brutalaus demokratinių protestų numalšinimo pasinėrė į pilietinį karą.
Dabar valiutų santykis yra 11–12 tūkst. svarų už dolerį.
Prieš Damaskui atsiduodant į koalicijos, vadovaujamos „Hayat Tahrir al-Sham“, rankas, kursas juodojoje rinkoje buvo pašokęs iki 30 tūkst. svarų už dolerį.
„Ateities Sirijos ekonomika bus laisva ir konkurencinga“, – žurnalistams sakė laikinasis ekonomikos ministras Basselis Abdel Hananas.
Jis teigė, kad naujoji valdžia įgyvendins „politiką, skirtą vidaus gamybos apsaugai, pramonės sektoriaus palaikymui ir žemės ūkio stiprinimui“.
Kol kas valdžia nepaskelbė būsimų ekonominių planų, kuriuos pradės įgyvendinti per tris mėnesius truksiantį pereinamąjį laikotarpį, kuris prasidėjo gruodį.
Ekonomikos profesorius Adnanas Suleimanas iš Damasko universiteto teigė, kad „ekonominis modelis, egzistavęs prieš režimo žlugimą, buvo rinkos ekonomika“, tačiau „iškreipta“.
Sankcijos
„Pasiūla ir paklausa nebuvo laisvos. Vietoj konkurencijos buvo monopolija“, – sakė jis apie B.Assadui artimus žmones, kurie kontroliavo įvairius ekonomikos sektorius.
Siekdama atversti naują puslapį, laikinoji vyriausybė vykdo tarptautinių sankcijų atšaukimo lobizmą.
Anksčiau šį mėnesį JAV Iždo departamentas paskelbė, kad per ateinančius šešis mėnesius sušvelnins sankcijas kai kurioms veiklos rūšims, kad palengvintų reikalingiausių paslaugų, įskaitant degalus ir humanitarinę pagalbą, prieinamumą.
Sirijos vyriausiasis diplomatas Asaadas al-Shaibani trečiadienį, sausio 22 d., Davoso Pasaulio ekonomikos forume pažymėjo, jog „ekonominių sankcijų pašalinimas būtinas Sirijos stabilumui“.
Jis pripažino, kad jos buvo įvestos sirų labui, tačiau dabar yra „nukreiptos prieš Sirijos žmones“.
„Iš Assado režimo paveldėjome žlugusią valstybę, nėra jokios ekonominės sistemos“, – sakė A.Shaibani ir pridūrė, kad „ateityje ekonomika bus atvira“.
Valdant B.Assadui, degalų pardavimas buvo monopolizuotas ir griežtai ribojamas. Šiandien prekybininkai atvirai pardavinėja benzino ir mazuto kanistrus sostinės gatvėse, kuriose pasirodė ir naujų automobilių modelių. Anksčiau transporto priemonių importas taip pat buvo griežtai reguliuojamas.
Karas Sirijoje atnešė siaubingų nuostolių ne tik žmonėms, bet ir infrastruktūrai. Dėl elektrinių ir vamzdynų pažeidimų elektros tiekimas kartais nutrūksta net dvidešimčiai valandų.
„Buvęs režimas paliko sunkų palikimą, – sakė A.Suleimanas. – Pagrindinis uždavinys būsimoms vyriausybėms bus finansuoti plėtrą ir atkūrimą.“