Investicijų į programinę įrangą milžinė „SoftBank“ pakilo daugiau kaip 10 proc. (ir pastūmėjo į viršų Tokijuje kotiruojamus lustų gamintojus) po to, kai JAV prezidentas pareiškė, kad ji įtraukta į naują 500 mlrd. dolerių jungtinę bendrovę dirbtinio intelekto infrastruktūrai Jungtinėse Valstijose kurti.
Honkongo ir Šanchajaus akcijos smuko, kai magnatas įspėjo, jog Kinija gali būti įtraukta į sąrašą šalių, kurioms nuo vasario 1 d. bus taikomi muitai – „remiantis tuo, kad jos siunčia į Meksiką ir Kanadą fentanilą“.
Nuo lapkričio rinkimų prekiautojai nerimaudami ruošėsi „Trump 2.0“ erai. Pradinis akcijų augimas, kurį pakurstė viltys dėl rinką skatinančių priemonių, užleido vietą nuogąstavimams, jog D.Trumpas atnaujins prekybos karą su Pekinu ir nusitaikys į kitas šalis.
Taip pat būgštaujama, kad jo planai mažinti mokesčius, imigraciją ir reguliavimą vėl atgaivins infliaciją ir apribos Federalinės rezervų sistemos galimybes mažinti palūkanų normas.
Trečiadienį labiausiai pasižymėjo Tokijo „Nikkei 225“ indeksas, pakilęs daugiau nei 1 proc. dėl „SoftBank“ šuolio, kurį paskatino žinia, kad įmonė kartu su debesijos milžine „Oracle“ ir ChatGPT kūrėja „OpenAI“ sudarys bendrovę „Stargate“.
Kaip Baltuosiuose rūmuose kalbėjo D.Trumpas, pagal šį projektą „į DI infrastruktūrą Jungtinėse Valstijose bus investuota mažiausiai 500 mlrd. dolerių“.
Japonijos lustų gamintojai taip pat pakilo: „Advantest“ – 4 proc., o „Tokyo Electron“ ir „Lasertec“ – daugiau nei 1 procentu.
Šoktelėjo ir Taipėjus, kur lustų milžinė ir rinkos sunkiasvorė TSMC pakilo daugiau nei 1 procentu. Seului taip pat padėjo ryškus „SK hynix“ ir „LS Electric“ prieaugis.
Sidnėjus, Mumbajus, Bankokas, Džakarta ir Manila taip pat kilo. Singapūras ir Velingtonas smuko.
Honkongas po šešias dienas trukusio augimo smuko 1,6 proc., nes susirūpinimas, kad Kinijai bus taikomi nauji tarifai, smogė prekiautojų pasitikėjimui. Šanchajus taip pat patyrė stiprų smūgį.
„Laimėtojų nėra“
Po to, kai D.Trumpas pirmadienį pareiškė, jog taikosi į Kanadą ir Meksiką, atsirado optimizmo, kad Pekinas išvengs ankstyvo Baltųjų rūmų tarifų įvedimo.
Tačiau antradienį D.Trumpas savo taikinius išplėtė ir įtraukė Kiniją bei ES.
Paklaustas, kaip greitai šie tarifai bus įvesti, jis atsakė: „Tikriausiai vasario 1 d. – tai data, į kurią žiūrime.“
Šie komentarai pasirodė po to, kai Kinijos vicepremjeras Ding Xuexiangas Pasaulio ekonomikos forume Davose pažymėjo, jog „protekcionizmas niekur neveda, o prekybos kare laimėtojų nėra“.
Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning trečiadienį šiuos komentarus pakartojo ir pridūrė, kad Pekinas yra „tvirtai pasiryžęs ginti nacionalinius interesus“.
2024 m. Kinija džiaugėsi rekordiniu eksportu. Stebėtojai svarstė, kad metų pabaigoje jį paskatino bendrovės, didinančios atsargas prieš antrąją D.Trumpo kadenciją.
„Kinijai teks ruoštis galimiems tarifams ir tai sulėtins šių metų eksportą“, – „Bloomberg“ televizijai sakė HSBC vyriausiasis Azijos ekonomistas Honkonge Fredericas Neumannas.
Platesnis prieaugis Azijoje buvo pasiektas po dar vieno augimo Volstrite ir rekordų Londone bei Frankfurte.
Londonas ir Frankfurtas atidarymo metu tęsė prieaugį, Paryžius taip pat pakilo.
„Investuotojai dabar bando nusiteikti optimistiškai, daugiausia dėmesio skirdami tvirtiems JAV ekonomikos rodikliams, pelno ataskaitoms ir mažesnių skolinimosi išlaidų bei didesnių kapitalo įplaukų perspektyvai, – sakė Stephenas Innesas iš „SPI Asset Management“. – Tikimasi, kad šis veiksnių derinys 2025 m. paskatins JAV akcijas kilti dar aukščiau, jei neįvyks netikėtų prekybos eskalacijų. Apibendrinant galima teigti, kad atidėtas naujų tarifų įvedimas vertinamas kaip reikšmingas pozityvus veiksnys rinkoms.“
Jenos kursas sumažėjo po pastarojo pakilimo dolerio atžvilgiu, veikiamas lūkesčių, kad Japonijos bankas penktadienio posėdyje padidins palūkanų normas. Euras ir svaras vėl patyrė nuostolių.
Naftos kainos dar kartą sumažėjo po antradienio smuktelėjimo, kai D.Trumpas paskelbė „nacionalinę nepaprastąją energetikos padėtį“, skirtą gręžimui Jungtinėse Valstijose paskatinti.