Po D. Trumpo inauguracijos – Kinijos pareiškimas: tikisi bendradarbiauti su JAV

2025 m. sausio 21 d. 12:30
Živilė Aleškaitienė
Kinija antradienį pareiškė, kad tikisi bendradarbiauti su Jungtinėmis Valstijomis sprendžiant prekybos klausimus, nes prezidentas Donaldas Trumpas pradėjo savo antrąją kadenciją nuo grasinimų įvesti Azijos milžinei didelius tarifus.
Daugiau nuotraukų (1)
Pekinas „nori stiprinti dialogą ir bendravimą su Jungtinėmis Valstijomis, tinkamai spręsti skirtumus ir plėsti abipusiai naudingą bendradarbiavimą“, sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Guo Jiakun, atsakydamas į klausimą apie galimus naujus muitus valdant D. Trumpui.
„Tikimės, kad Jungtinės Valstijos bendradarbiaus su Kinija, kad bendrai būtų skatinamas stabilus, sveikas ir tvarus Kinijos ir JAV ekonominių bei prekybos santykių vystymąsis“, – sakė Guo per įprastinį spaudos brifingą Pekine.
Jis pripažino „skirtumus ir trintis“ tarp Pekino ir Vašingtono, tačiau sakė, kad „bendri interesai ir erdvė abiejų šalių bendradarbiavimui yra didžiuliai“.
„Šia prasme abi šalys gali stiprinti dialogą ir konsultacijas“, – pridūrė jis.
Kinija ir JAV yra dvi didžiausios pasaulio ekonomikos, tačiau pastaraisiais metais jų santykiai prekybos srityje buvo audringi.
D. Trumpas per savo pirmąją kadenciją įvedė muitus importui iš Kinijos, remdamasis, pasak jo, nesąžininga Pekino praktika.
Jo įpėdinis Joe Bidenas išlaikė spaudimą, nustatydamas plataus masto taisykles, kuriomis siekiama apriboti Kinijos prieigą prie pažangiųjų technologijų lustų.
O D. Trumpas per savo rinkimų kampaniją grasino žengti dar toliau, žadėdamas dar didesnius tarifus, jei laimėtų dar vieną kadenciją.
Nepaisant oficialių pastangų didinti vidaus vartojimą, Kinijos ekonomikos augimas tebėra labai priklausomas nuo eksporto.
Paklaustas apie Kinijai priklausančios programėlės „TikTok“ ateitį – jai buvo suteiktas 75 dienų atidėjimo laikotarpis, tačiau dar gali būti uždrausta veikti JAV – Guo sakė, kad Pekinas tikisi, jog Vašingtonas sudarys sąžiningas verslo sąlygas Kinijos įmonėms.
Jis taip pat reagavo į D. Trumpo įsaką vėl įtraukti Kubą į terorizmo rėmėjų valstybių sąrašą, praėjus kelioms dienoms po to, kai J. Bidenas ją iš šio sąrašo išbraukė.
Kinija ir Kuba yra ilgametės socialistinės sąjungininkės, o Pekinas nuolat priešinosi dešimtmečius trunkančiai Vašingtono vykdomai ekonominei Havanos blokadai.
Guo teigė, kad Kubos pakartotinis įtraukimas į sąrašą „visiškai atskleidžia hegemonišką, valdingą ir bauginantį Jungtinių Valstijų veidą“.
„Per kelias dienas Kuba buvo išbraukta iš vadinamojo sąrašo, paskui vėl į jį įtraukta, tarsi tai būtų kažkoks menkniekis“, – sakė Guo, pridurdamas, kad šis žingsnis verčia abejoti Vašingtono „patikimumu“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.