Šią savaitę Vašingtono teismas nusprendė, kad žemės ūkio chemijos ir farmacijos kompanija „Bayer“ turi sumokėti net 100 milijonų dolerių asmenims, nukentėjusiems nuo „Monsanto“ gaminių. Šią kompaniją vokiečiai prieš keletą metų įsigijo už 60 milijardų eurų.
Į teismą kreipėsi vienos Siatlo mokyklos darbuotojai ir studentai. Paaiškėjo, kad joje daugiau negu prieš keturis dešimtmečius buvo įrengtos fluorescencinės lempos, kurioms naudoti polichlorinti bifenilai, kurie buvo „Monsanto“ produktas.
Jiems nutekėjus daugiau negu 200 mokinių, jų tėvų bei darbuotojų pradėjo skųstis susirgę vėžiu, skydliaukės ir kitokiomis ligomis.
Teismas nustatė, kad bent keturių asmenų sveikatai tai tikrai turėjo įtakos.
„Bayer“ teisininkai teigė, kad JAV Aplinkos apsaugos agentūra cheminių medžiagų normas šioje mokykloje buvo pripažinusi saugiomis, o pati mokymo įstaiga neva nepaisė raginimų pakeisti senus šviestuvus.
Tačiau tai prisiekusiųjų nuomonės nepakeitė.
Polichlorinti bifenilai anksčiau buvo naudojami elektros įrenginiams izoliuoti, taip pat gaminant dažus, grindų šveitimo ir kitokias chemines priemones. JAV jie buvo uždrausti 1979 metais, o „Monsanto“ juos naudoti nustojo dar 1977-aisiais.
Dar didesnis galvos skausmas naujiesiems „Monsanto“ savininkams yra šios įmonės vienas populiariausių gaminių – piktžolėms naikinti skirtas preparatas „Roundup“, kuris laikomas kancerogeniniu. Nukentėjusiesiems nuo šio chemikalo priteistos milžiniškos sumos.
Vienai sutuoktinių porai teismas buvo priteisęs apie 2 mlrd. dolerių, tačiau vėliau išmoka buvo sumažinta.
Nepaisant to, „Bayer“ nuo 2018 metų jau priteista sumokėti maždaug pusantro milijardo dolerių žalos atlyginimo.