„Manau, kad inicijuoti įvairius procesus galima, tiktai tai neturėtų tapti ar sudaryti politikų spaudimo teisėsaugai regimybės. O jei kažkam kyla klausimų dėl „Teltonikos“ istorijos, kuriuos mano, kad reikia atsakyti – suprantama, viską galima tirti“, – penktadienį „Žinių radijui“ sakė V.Čmilytė-Nielsen.
Kalbėdama apie „Teltonikos“ situaciją ir viešojoje erdvėje keliamus klausimus, ar įmonės produkcija išties vis dar prekiaujama šalyse agresorėse, V. Čmilytė-Nielsen pažymėjo, jog visa istorija turėjo tam tikros žalos ir Lietuvos reputacijai.
„Apskritai kalbant apie visą šią istoriją, kuri prasidėjo nuo dvejopos paskirties prekių sankcijų galimo apėjimo ir tuomet jau ir Vyriausybės sprendimų peržiūrėjimo, tai akivaizdu, kad žalą dėl tam tikro reputacinio šešėlio patyrė ir Lietuva, ir labai mums strategiškai svarbus sektorius“, – nurodė ji, pažymėdama, kad dėl dvejopos paskirties prekių eksporto ribojimų liberalai kalbėjosi ir su užsienio reikalų ministru Kęstučiu Budriu.
„Kalbėjome būtent apie tai, kaip ateityje išvengti tokių situacijų, kad nebūtų užmetamas šešėlis vienam sektoriui ar apskritai kvestionuojamas Lietuvos ryžtas, Lietuvos pozicija dėl sankcijų. Ir čia sutarėme, kad labai svarbu turėti konkrečius, labai aiškius duomenis, kad sprendimai būtų racionalūs“, – pridūrė V.Čmilytė-Nielsen.
Kaip ELTA skelbė anksčiau, ketvirtadienį Seimo demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą bei Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), prašydama pradėti tyrimą dėl galimų buvusios valdžios veiksmų, kliudant „Teltonikos“ projekto Liepkalnyje statybas.
Apie tai, jog „Teltonikos“ įkūrėjo liudijimais turėtų pasidomėti kompetentingos teisėsaugos institucijos, jau anksčiau užsiminė ir Seimo primininkas Saulius Skvernelis.
ELTA primena, kad „Teltonika“ grupės įmonės „AGP Investments“ vadovas Arvydas Paukštys lapkritį pranešė, jog stabdo 3,5 mlrd. eurų vertės „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybas Liepkalnyje, mat, anot jo, šalyje trūksta projektui būtinų elektros pajėgumų, užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas, kilo kitų iššūkių, bendraujant su ministerijomis bei joms atsakingomis institucijomis.
Tiesa, nors sulaukė šalies politikų ir institucijų dėmesio bei pažadų spręsti kylančias problemas, netrukus A.Paukštys užsiminė, jog visi jo projektai „ėmė lėtėti“ po to, kai jis finansiškai parėmė šalies vadovą Gitaną Nausėdą jo rinkiminės kampanijos metu.
Kiek vėliau buvusiai Vyriausybei sugriežtinus dvejopos paskirties prekių eksportą oro keliu į trečiąsias šalis, „Teltonikos“ savininkas negailėjo kritikos šiam sprendimui. Jis neatmetė, kad nueinančioji valdžia tokį sprendimą priėmė vadovaujantis asmeniškumais ir kerštavo dėl kilusio skandalo, kai buvo paviešinta informacija apie šalies institucijų negebėjimą spręsti biurokratines problemas.
Tiesa, netrukus pati „Teltonika“ sulaukė kritikos viešojoje erdvėje – skelbta, esą įmonės produkcija vis dar yra prekiaujama Rusijoje ir Baltarusijoje. A.Paukštys tai neigė ir netrukus interviu tinklalaidėje politika.lt pateikė savo matymą. Verslininkas užsiminė apie buvusius susitikimus su signataru Albinu Januška, tuometiniais Seimo nariais, siekiant vystyti ryšius su Taivano pramone, atsisakymą remti Povilo Malakausko ir kunigo Algirdo Toliato iniciatyvą. Nors tiesiai klausiamas, ar buvusi valdžia prisidėjo prie kylančių iššūkių jo verslui, A.Paukštys nei patvirtino, nei paneigė, jis tikino, kad tam tikri „sutapimai“ visą situaciją padaro aiškesne.