„Toks sprendimas dirbtinai padalija Europos Sąjungos bendrą rinką ir gali pakenkti nacionalinių DI ekosistemų vystymuisi“, – rašoma Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos (URM) svetainėje pateiktoje bendroje Baltijos šalių užsienio reikalų ministrų pozicijoje.
„Mes esame pasiruošę dirbti kartu su Europos Komisija ir JAV administracija siekiant atsižvelgimo į šią problemą“, – pabrėžiama tekste.
Šiuo metu „JAV dirbtinio intelekto sklaidos sistemos“ (angl. „U.S. Framework for the Artificial Intelligence Diffusion.“) dokumente prie artimiausių sąjungininkių, į kurias DI lustų ribojimas nebus taikomas, įtraukta 10 ES narių, bet 17 – nepateko.
ELTA primena, kad sausio 13 d. Joe Bideno administracija paskelbė, jog, siekdama apsaugoti, kad jos pažangiausios technologijos nepatektų į Kiniją ar Rusiją, JAV ribos dirbtinio intelekto vystymui naudojamų lustų eksportą. Išimtis bus taikoma tik 18 artimiausių JAV partnerių, bet nei Lietuvos, nei kitų Baltijos šalių, nei Lenkijos šiame sąraše nėra.
Anot Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio bei vicepirmininko Juozo Oleko, toks JAV sprendimas parodo, kad buvusios Vyriausybės užsienio politika buvo nesėkminga.
Tuo metu JAV ambasadorė Lietuvoje Kara C.McDonald sako, kad ribojimai taikomi tik importuojant išskirtinai didelius lustų kiekius. Tad Lietuvos šis ribojimas neturėtų praktiškai paveikti.
JAV Baltųjų rūmų paskelbta informacija, pritaikius DI lustų ribojimus, valstybės bus suskirstomos į tris kategorijas. Į pirmąją kategoriją, DI lustų eksportas į kurias nebus reguliuojamas, patenka artimiausi sąjungininkai – Australija, Belgija, Kanada, Danija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Airija, Italija, Japonija, Nyderlandai, Naujoji Zealandija, Norvegija, Pietų Korėja, Ispanija, Švedija ir Jungtinė Karalystė.
Į antrąją kategoriją patenka didžioji dalis pasaulio valstybių, jos galės per kartą importuoti lustų kiekį, kurių pajėgumas prilygsta 1,7 tūkst. galingų grafinių procesorių. Baltieji rūmai pabrėžia – didžioji dalis pasaulyje vykdomų lustų užsakymų patenka į šią kategoriją. Pagal dabartinius planus, į tokią kategoriją patektų ir Lietuva bei kitos Baltijos šalys.
Tuo metu trečiosios kategorijos valstybėms, įsigaliojus apribojimui, bus draudžiamas bet koks DI lustų importas. Tai, pasak Baltųjų rūmų, šalys į kurias jau dabar draudžiama vežti karinę technologiją, tokios kaip Rusija ir Kinija.