„AmberGrid“: kol bus pakeistos sertifikatų neturinčios detalės, GIPL dujotiekis yra saugus

2025 m. sausio 17 d. 10:51
Ūla Klimaševska
Strateginiame Lietuvos-Lenkijos dujotiekyje (GIPL) keičiant 123 galimai rusiškos kilmės detales, pati jungtis gali veikti saugiai, patvirtina pernai lapkričio-gruodžio mėnesiais atlikta saugumo patikra, skelbia gamtinių dujų perdavimo operatorė „AmberGrid“.
Daugiau nuotraukų (1)
Pernai rugsėjį Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) iki sausio 15 d. pratęsė laikotarpį, per kurį „AmberGrid“ turi pateikti nepriklausomų ekspertų išvadą, kad dujotiekis yra saugus eksploatuoti. Bendrovė penktadienį paskelbė saugumo patikrinimo išvadą pateikusi laiku.
„Nepriklausomi ekspertai atliko dujotiekio bandymą, kurio metu slėgis dujotiekio atkarpose buvo padidintas iki 1,5 ir 1,1 karto daugiau už eksploatacinį slėgį. Jo parametrai buvo išlaikyti po 12 valandų taip, kaip tai numato dujotiekio įrengimo taisyklės“, – penktadienį pranešė bendrovė.
Atlikęs patikrinimą reguliuotojas dar balandį įpareigojo „AmberGrid“ pakeisti dalį iš 1022 strateginio dujotiekio detalių, likusias patikrinti. Nustatyta, jog sumontuotos detalės neturi kilmę patvirtinančių sertifikatų ir yra pagamintos iš tuo metu Europos Sąjungoje (ES) uždrausto naudoti plieno. Anot VERT pirmininko Renato Pociaus, ant detalių rastos žymės kirilica.
GIPL saugumą kelis mėnesius tikrino viešąjį pirkimą laimėjusi „Inspecta Latvia“, nedalyvavusi dujotiekio statyboje. Prieš sudarant sutartį, įmonė buvo patikrinta Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijoje.
„Atkarpos bandymą išlaikė taip pat, kaip ir statybos metu. Dujotiekį galima saugiai eksploatuoti iki kito eilinio patikrinimo, numatyto 2026–2027 metais. Papildomų defektų ar pažeidimų, dėl kurių dujotiekio nebūtų galima saugiai eksploatuoti, nenustatyta“, – paskelbė „AmberGrid“.
GIPL dujotiekiu į ir iš Lenkijos per 2024 metus iš viso buvo perduota 4 teravatvalandės (TWh) dujų.
Kol kas „AmberGrid“ turi pakeisti 123 jungiamąsias dujotiekio detales, tačiau gamtinių dujų perdavimo operatorė pranešė „dėliojanti“ ir likusių 900 detalių patikrinimo grafiką.
Spalį reguliuotojas už sertifikatų neturinčias galimai rusiškas dujotiekio detales „AmberGrid“ taip pat skyrė 81 tūkst. eurų baudą.
Pati bendrovė tuomet teigė, jog sankciją traktuoja kaip patirtą žalą dėl GIPL rangovo – įmonės „Alvora“ – veiksmų, tad planuoja šią sumą iš minėtos bendrovės išsireikalauti. Kaip Eltai yra sakęs „AmberGrid“ vadovas Nemunas Biknius, kol kas dujų operatorė dėlioja veiksmų planą, konkrečiai neįvardina, ar svarstoma galimybė kreiptis į teismą.
Kaip skelbė portalas 15min, kilmės reikalavimų neatitinkančios GIPL dujotiekio detalės galėjo būti per Estiją vežamos iš Rusijoje esančios „Eterno“ gamyklos.
Dujotiekio operatorė teigė, kad atsakomybė už rusiškų detalių sumontavimą tenka rangos darbus atlikusiai „Alvorai“, šias detales turinčiai pakeisti savo lėšomis. Atsakydama į šiuos kaltinimus, „Alvora“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl energetikos ministro Dainiaus Kreivio, „Amber Grid“, VERT ir „EPSO-G“ atstovų galimai paskleistos tikrovės neatitinkančios informacijos dėl įmonės nepatikimumo ir grėsmės nacionaliniam saugumui.
Magistralinis dujotiekis pradėjo veikti 2022 metų gegužės 1 dieną. Jo įrengimas iš viso kainavo apie 500 mln. eurų. Iš jų maždaug 60 proc. lėšų buvo skirtos Europos Komisijos, o Lietuva šiam projektui skyrė apie 116 mln. eurų.
Amber Griddujotiekisdetalės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.