Ministerija stabdo finansavimą „Sidabrinei linijai“ – koją pakišo nelegalus darbas

2025 m. sausio 16 d. 10:50
Dar papildyta
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) stabdo projekto „Sidabrinė linija“ finansavimą 2025 metams. Ministrė Inga Ruginienė žada artimiausiu metu skelbti naują emocinės psichologinės pagalbos vyresnio amžiaus žmonėms paslaugų teikėjo konkursą.
Daugiau nuotraukų (2)
„Šitą sprendimą sąlygojo tai, kad Mariaus Čiuželio labdaros ir paramos fonde buvo nustatytas nelegalaus darbo atvejis“, – ketvirtadienį, sausio 16 d., žurnalistams kalbėjo I.Ruginienė.
Ministrės teigimu, sprendimą lėmė ir tai, kad M.Čiuželio labdaros ir paramos fondas gruodžio 31 d. buvo įtrauktas į nepatikimų įmonių sąrašą. Pasak jos, ateityje bus kreipiama daugiau dėmesio į įmonių socialinę atsakomybę, prieš sudarant su jomis sutartis.
„Noriu pabrėžti, kad aš pati netoleruosiu nelegalaus darbo ir darbuotojų išnaudojimo. Netoleruosiu darbo teisės pažeidimų ir skatinsiu tas įmones, kurios rūpinsis darbuotojais, kurios turės socialiai atsakingą požiūrį, ir kurios veiks sąžiningai“, – pažymėjo ji.
Ministerija žada artimiausiu metu peržiūrėti pagrindinius reglamentus, kuriais vadovaujantis formuojami konkursai ir sudaromos paslaugų teikėjų sutartys. I.Ruginienė teigia, kad yra sukurta ministerijos darbo grupė, kuri pasiūlys įvesti papildomų saugiklių.
„Galėtų atsirasti nuostata, kad įmonė negali dalyvauti konkurse, jei per trejus paskutinius metus yra tam tikrų faktų, tokių kaip nelegalus darbas“, – teigė ministrė.
Paslaugą teiks kitos organizacijos
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė teigia, kad senjorai be emocinės pagalbos neliks, o šia veikla jau dabar užsiima ir kitos organizacijos.
„Bus skelbiamas naujas konkursas. Rinka nėra be dalyvių, kurie gali suteikti šitą paslaugą. Yra daugybė nevyriausybinių organizacijų, kurios turi skambučių centrus ir savanorių tinklus ir teikia tą pačią paslaugą senjorams, tiesiog neišskirdami amžiaus grupių“, – aiškino ji.
Naują konkursą ministerija žada paskelbti per artimiausius 2–3 mėnesius. Nors SADM nurodė, kad neliks senjorai be būtinosios emocinės paramos, tačiau patvirtino, kad praėjusiais metais „Sidabrinė linija“ telefonu pasikalbėjo su 13 tūkst. vienišų vyresnio amžiaus žmonių.
„Ministerija skyrė finansavimą „Sidabrinei linijai“ nuo 2020 m., o 2023 m. – tą pačią tendenciją matėme ir 2024 m. – arti 13 tūkst. vyresnio amžiaus asmenų gavo emocinę ir psichologinę pagalbą, sulaukę skambučių. Apie 2 tūkst. buvo savitarpio pagalbos susitikimų, kur dalyvavo senjorai“, – teigė SADM Horizontalios politikos ir projektų valdymo grupės vadovė Daina Urbonaitienė.
Duomenų, kiek senjorų gavo emocinę pagalbą iš kitų nevyriausybinių organizacijų, kurios nesispecializavo su šia amžiaus grupe, ministerija nepateikė.
Naujienų agentūra ELTA primena, kad birželį Regionų administracinis teismas pripažino, kad M.Čiuželio labdaros ir paramos fondas pažeidė Užimtumo įstatymą ir Darbo kodeksą laiku nepranešęs apie į darbą priimtą asmenį.
Socialinių paslaugų priežiūros departamentas 2024 m. gruodžio 20 d. su M.Čiuželio labdaros ir paramos fondu sudarė valstybės biudžeto lėšų naudojimo sutartį dėl projekto „Sidabrinė linija“: emocinė psichologinė pagalba telefonu vyresnio amžiaus žmonėms“ įgyvendinimo.
2025 metas projektui buvo skirta 236 tūkst. eurų.
„Sidabrinės linijos“ projektą vykdančio labdaros ir paramos fondo direktorius M.Čiuželis teigia, kad emocinės pagalbos senjorams iniciatyva toliau tęs veiklą, nepaisant SADM sprendimo nutraukti finansavimą. Tačiau fondo vadovas pažymi, kad klausimas dėl veiklos tęstinumo – ne finansinis, bet vertybinis.
„Nepaisant SADM sprendimo „Sidabrinė linija“ tęs savo veiklą ir bent tuos kelis mėnesius vyresnio amžiaus žmonės tikrai neliks be emocinės pagalbos. Be SADM pagalbos šią veiklą pradėjome 2016 m., be jos galime tęsti ir toliau“, – „Eltai“ ketvirtadienį teigė M.Čiuželis.
„Dėl ilgalaikės tęstinumo perspektyvos tai jau ne finansinis, o vertybinis klausimas. Visų pirma, mes šeimoje turime nuspręsti, ar šiai valstybei dar norime ką nors duoti, kurti ir dovanoti“, – pabrėžė jis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.