Bendrasis vidaus produktas (BVP) per mėnesį išaugo 0,1 proc. po to, kai spalį susitraukė 0,1 proc., teigiama Nacionalinio statistikos biuro (ONS) pranešime.
Šie duomenys sutrikdė premjero Keiro Starmerio ir jo finansų ministrės Rachel Reeves trumpą atokvėpį po to, kai ONS pranešė apie gruodį netikėtai sumažėjusią JK infliaciją.
K.Starmeris sakė, kad augimo „skaičiai yra žingsnis teisinga linkme, tačiau dar daug turėsime nuveikti – ir nuveiksime“.
JK ekonomika stagnuoja nuo liepos mėnesio, kai leiboristai laimėjo visuotinius rinkimus: partija užbaigė 14 metų trukusį konservatorių valdymą, pažadėjusi paskatinti ekonomikos augimą, pirmiausia su privataus sektoriaus pagalba įgyvendindama didelius infrastruktūros projektus.
Pagrindinė opozicinė konservatorių partija ragina R.Reeves atsistatydinti, pastaruoju metu ženkliai šoktelėjus valstybės skolinimosi išlaidos ir nuvertėjus svarui sterlingų – dėl to konservatoriai kaltina R.Reeves sprendimą padidinti verslo mokesčius.
„Esu pasiryžusi eiti dar toliau ir sparčiau, kad paskatinčiau ekonomikos augimą, kuris yra svarbiausias mūsų permainų plano prioritetas, – teigė R.Reeves pareiškime, paskelbtame po naujausių BVP duomenų. – Tai reiškia, kad reikia skatinti investicijas, vykdyti reformas ir nenuilstamai kovoti su viešųjų lėšų švaistymu. Kiekvieną dieną kovosiu už tai, kad augimas būtų tvarus, o į dirbančių žmonių kišenes įkristų daugiau pinigų.“
„Niūrios verslo nuotaikos“
Pirmajame finansų ministrės biudžete spalio mėnesį buvo numatyta padidinti mokesčius įmonėms – kai kurie šį sprendimą siejo su tuo, kad pastaraisiais mėnesiais šalies ekonomika stagnuoja.
Antradienį parlamente vykusioje diskusijoje R.Reeves karštai gynė savo poziciją. K.Starmeris trečiadienį patvirtino, kad ji išliks iždo kanclere „dar daug, daug metų“.
Po augimo duomenų JK vyriausybės obligacijų pajamingumas stabilizavosi, nors trečiadienį buvo ženkliai atvėsęs.
Londono vertybinių popierių rinka vidudienio prekybos metu buvo pakilusi 0,6 proc., o svaro kursas dolerio ir euro atžvilgiu nusmuko, prekiautojams reaguojant į pokyčius platesnėje pasaulio ekonomikoje.
„Mažėjant infliacijai ir lėtėjant ekonomikos augimui, vis labiau tikėtina, kad Anglijos bankas vasario mėnesį 25 baziniais punktais sumažins palūkanų normą, – teigė Mattas Britzmanas, finansinių paslaugų įmonės „Hargreaves Lansdown“ vyresnysis akcijų analitikas. – JK vyriausybės obligacijų pajamingumas iš karto pajuto poveikį ir vakar nusileido iš kelių dešimtmečių aukštumų, atnešdamas šiokį tokį palengvėjimą tiek rizikos investuotojams, tiek besiskolinantiems.“
Tačiau kai kurie analitikai įspėjo, kad ketvirtąjį praėjusių metų ketvirtį JK ekonomika galėjo susitraukti.
Žvelgiant į 2025 m., „griežtesnės finansinės sąlygos ir niūrios verslo nuotaikos dėl didesnių mokesčių ir potencialaus prekybos konfliktų paaštrėjimo gali stabdyti verslo investicijas“, prognozavo KPMG UK vyriausioji ekonomistė Yael Selfin.
Postūmis paslaugoms
ONS pranešė, kad paslaugų sektoriaus augimas lėmė nedidelę JK ekonomikos plėtrą lapkričio mėnesį.
Gamybos apimtys sumažėjo 0,4 proc., tačiau statybos sektorius atsigavo 0,4 proc.
„Paslaugų sektorius šiek tiek išaugo, ypač didmeninė prekyba, barai ir restoranai bei IT įmonės, tačiau šį augimą iš dalies kompensavo nuosmukiai apskaitos, verslo nuomos ir lizingo sektoriuose“, – pažymėjo ONS ekonominės statistikos direktorė Liz McKeown.
Ji pridūrė, kad gamyba toliau mažėjo, „su nuosmukiais įvairiose gamybos pramonės šakose ir naftos bei dujų gavybos įmonėse“.