Įtariama, kad apgaulės būdu organizuota grupė per kelerių metų (2018–2024) laikotarpį sistemiškai klaidino VšĮ „Inovacijų agentūra“. Tai per spaudos konferenciją ketvirtadienį, sausio 16 d., pranešė Europos deleguotasis prokuroras Vytautas Kukaitis.
„Veika pasireiškė tuo, kad vykdant inovacijų modernizavimo projektus, organizuotos grupės nariai imituodami sandorius ir atsiskaitymus, įgijo milijoninės vertės įrangą, panaudojo užaukštintų kainų tipologiją, suklaidino Inovacijų agentūrą, įgijo dideles lėšas“, – sakė prokuroras V.Kukaitis.
Pasak jo, sena įranga pateikta kaip įgyta nauja.
Praėjusių metų gruodžio ir šių metų sausio mėnesį, siekdami surinkti kuo daugiau tyrimui reikšmingų duomenų, FNTT pareigūnai, kurių operacijoje dalyvavo per 100, atliko daugiau nei 90 kratų ir poėmių visoje Lietuvoje. Įtarimai dėl didelės vertės sukčiavimo, pinigų plovimo, dokumentų klastojimo ir neteisėtos juridinių asmenų veiklos šioje byloje pareikšti 26 asmenims, atliktos įtariamųjų apklausos. Ikiteisminis tyrimas aktyviai tęsiamas.
Šešiems organizuotos grupės nariams teismas skyrė suėmimus 2–3 mėnesių terminui, likusiems įtariamiesiems skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.
Buvo ir yra analizuojama daugiau nei 200 fizinių ir juridinių asmenų sąskaitų įvairiose finansų įstaigose, dėl pagalbos renkant tyrimui reikšmingus duomenis kreiptasi į įvairias užsienio valstybes.
„Tai bene stambiausio masto Europos deleguotųjų prokurorų tyrimas, vertinant išskirtinai nacionalinį atvejį, apgaule įgyjant ES biudžeto lėšas. Nors padaryta žala yra itin didelė, visgi pridėtine šio tyrimo sėkme laikytina tai, kad buvo nustatyti nauji atvejai, kuomet tos pačios organizuotos grupės nariai, tęsdami sukčiavimo veiksmus, VšĮ „Inovacijų agentūrai“ teikė naujas paraiškas dėl ES finansavimo skyrimo.
Aktyvaus ikiteisminio tyrimo dėka šie kėsinimosi sukčiauti veiksmai buvo užkardyti, t. y. buvo užkirstas kelias neteisėtai įgyti dar daugiau nei 6 mln. eurų ES ir Lietuvos biudžeto lėšų“, – teigia tyrimui vadovaujantys Europos deleguotieji prokurorai V.Kukaitis bei Jolita Kančauskienė.
Už sukčiaujant įgytą labai didelės vertės svetimą turtą galima griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų. Už nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimą galima griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki septynerių metų. Už juridinio asmens įsteigimą ir naudojimą neteisėtai veiklai nuslėpti griežčiausiai gali būti baudžiama laisvės atėmimu iki dvejų metų.