„Lyginant su ankstesnių metų investicijų į ilgalaikį turtą rezultatais, mums pavyko dar kartą juos pagerinti, ir tai – laimėjimas Lietuvai. Tačiau žvelgiant į platesnį paveikslą, esame labai sudėtingoje situacijoje: ES konkurencingumas prastėja, o geopolitinė situacija negerėja“, – pažymėjo E. Čivilis.
„Investuok Lietuvoje“ vadovo teigimu, šaliai reikalingi sisteminiai pokyčiai, siekiant dar labiau išauginti užsienio investicijų sukuriamą pridėtinę vertę ir stiprinti mūsų konkurencinį pranašumą regione.
„Reikalingi esminiai investicinės aplinkos sisteminiai pokyčiai: nuo finansinių paskatų, į ateities poreikius orientuotos infrastruktūros iki reguliacinės naštos mažinimo ir talentų ruošimo ir pritraukimo. Šie sprendimai aktualūs ne tik užsienio, bet ir Lietuvos investuotojams, jei norime šalyje išlaikyti pačius pažangiausius vietos verslus“, – aiškino jis.
Rekordiniai metai gamybos sektoriuje
Agentūros teigimu, 2024 m. buvo pagerintas investicijų į gamybos sektorių rekordas. Tarptautinės įmonės patvirtino savo planus šalyje iš viso investuoti 351 mln. eurų. Tai – beveik 144 mln. eurų daugiau nei iki šiol rekordiniais 2023 m. Per praėjusius metus iš viso patvirtinti septyni gamybos projektai – keturi nauji ir trys plėtros.
Strategine reikšme išsiskiria Vokietijos gynybos industrijos gigantės „Rheinmetall“ amunicijos gamyklos Baisogaloje projektas, į kurį bus investuota daugiau nei 180 mln. eurų ir sukurta apie 150 naujų darbo vietų.
Pernai Lietuvai taip pat pavyko pritraukti sparčiai augančio žaliosios ekonomikos sektoriaus projektų – šalyje įsikūrė šildymo, vėdinimo ir ventiliavimo sistemų gamintojas „Glendimplex“, kuris Panevėžyje investuos 10 mln. eurų ir sukurs 200 naujų darbo vietų. Apie plėtros projektus mūsų šalyje paskelbė ir Norvegijos katerių gamintojas „Marex Boats“, investuosiantis apie 20 mln. eurų gamykloje Kauno rajone, bei JAV kapitalo langų ir durų gamintojas „INTUS Windows“, statysiantis dar vieną gamyklą Šiauliuose ir ieškosiantis apie 150 naujų darbuotojų.
Kaip sako E. Čivilis, gamybos sektoriuje stebimas nuolatinis naujų procesų automatizavimas, tad įmonės vis daugiau investuoja į ilgalaikį turtą – robotus, automatizuotas gamybos linijas.
„Dėl šios priežasties turime rekordinius metus, vertinant investicijų sumą. Taip pat pernai itin augo investicinių projektų skaičius gynybos ir atsinaujinančios energetikos srityse. Visoje Europoje auga žaliojo vandenilio projektų, šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo bei atsinaujinančios energetikos komponentų projektų skaičius“, – teigė jis.
Augantis biotechnologijų sektorius
Gyvybės mokslų sektoriuje „Investuok Lietuvoje“ 2024 m. patvirtino 6 projektus, iš kurių 4 – plėtros. Apie papildomą 25 mln. eurų investiciją paskelbė Kaune veikiantis JAV medicinos produktų gamintojas „Hollister“ – baigus plėtros projektą bus sukurta 50 naujų darbo vietų.
Tarptautinė medicininių prietaisų gamintoja „Intersurgical“ Pabradės gamykloje suplanavo 28 mln. eurų investiciją per 3–4 m., o pasaulinė nuolatinės gliukozės stebėsenos technologijų lyderė „Dexcom“ nutarė plėsti savo padalinį Vilniuje, suburdama naują klinikinių tyrimų komandą.
Taip pat pernai šalies gyvybės mokslų sektorių papildė dvi naujos įmonės – šveicarų „Avance“, kurios biuras Vilniuje teiks finansines konsultacijas biotechnologijų ir farmacijos bendrovėms, ir biofarmacinės analizės srityje tyrimus atliekanti užsakomųjų mokslinių tyrimų bendrovė „BioPharmaSpec“, Lietuvą pasirinkusi vystyti ikiklinikinių tyrimų paslaugas.
Pasak E. Čivilio, pasaulinės prognozės rodo reikšmingą biotechnologijų sektoriaus augimo potencialą, todėl Lietuva turi unikalią galimybę tapti svarbia pasaulinės bioekonomikos dalyve.
„Lietuva išsiskiria savo aukštos kvalifikacijos talentais, stipria mokslo baze, biomasės prieinamumu ir reikšmingu Vyriausybės palaikymu šiam sektoriui, todėl turime potencialo pritraukti naujų investicijų į žemės ūkio biotechnologijas, alternatyvius baltymus, biomedžiagas ir kitus gyvybės mokslų sektoriaus segmentus, kurie formuos ateities ekonomiką“, – įsitikinęs „Investuok Lietuvoje“ vadovas.
Spartus „fintech“ projektų augimas
Technologijų sektoriuje „Investuok Lietuvoje“ pernai patvirtino 20 projektų. Į šalį atėjo 12 naujų investuotojų, 8 įmonės plėtė savo veiklą, o šie projektai sektoriuje iš viso sukurs 904 naujas darbo vietas.
Tarp didžiausių pernykščių projektų – moterų sveikatos programėlę kuriantis vienaragis „Flo Health“, Vilniuje planuojantis ieškoti 130 naujų specialistų, ir Lietuvoje veiklą pradėjusi italų dirbtinio intelekto sprendimų kūrėja „Lab-H9“, ketinanti įdarbinti iki 40 specialistų Vilniuje ir Kaune.
Finansinių technologijų („fintech“) segmente, viena reikšmingiausių investicijų pernai – JAV vienaragis „DriveWealth“, iš Lietuvos banko gavęs Europos finansų maklerio įmonės licenciją ir pasirinkęs Lietuvą savo būstine Europoje.
Taivano „fintech“ grupė „Fortress Factoring“, teikianti faktoringo ir mokėjimo paslaugas, taip pat paskelbė apie plėtrą Lietuvoje, o finansinių paslaugų duomenų platformą vystanti „Bud“ ir Nyderlandų klientų pažinimo ir kovos su pinigų plovimu (KYC/AML) paslaugas teikianti „BlueMonks“ įkūrė biurus Vilniuje.
Sėkmingi metai ir verslo paslaugų sektoriuje
2024 m. sukurtų darbo vietų skaičiumi technologijų sektorių aplenkė tik verslo paslaugų sektorius, čia patvirtinta 12 projektų. Keturi investuotojai Lietuvoje yra naujokai, likusieji plečia savo veiklą mūsų šalyje.
Tarp šio sektoriaus didžiausių naujokų – Vokietijos IT lyderė „DATAGROUP“, Kaune atidariusi biurą. Taip pat 100 naujų darbo vietų sukurs didžiausia Japonijos IT paslaugų kompanija „Nippon Telegraph and Telephone“ (NTT), Vilniuje planuojanti vystyti IT konsultacijų ir sprendimų centrą.
Tarp didžiausių verslo paslaugų sektoriaus plėtros projektų – tvarių technologijų lyderės „Johnson Matthey“ technologijų komandos Lietuvoje plėtra, kurios metu prie komandų prisijungs 100 naujų specialistų. Veiklą Lietuvoje plėsti nusprendė ir norvegų IT įmonė „Visma Tech“ bei 80 naujų darbo vietų sukurti ketinanti Prancūzijos kapitalo klientų patirties valdymo paslaugų bendrovė „Teleperformance“.
Anot E. Čivilio, 2024-ieji Lietuvos verslo paslaugų sektoriuje buvo itin reikšmingi investicijomis į technologines funkcijas.
„Šis sektorius išlieka nepamainomas vertės pasiūlymas kompanijoms, ypač šiais didelio ekonominio ir socialinio neužtikrintumo laikais. Verslo paslaugų modelis vis dar patrauklus, derinant aukštos kvalifikacijos talentus, palankaus investicinio klimato aplinką bei konkurencingus kaštus“, – nurodė „Investuok Lietuvoje“ vadovas.
„Lietuvoje net 83 proc. investicinių projektų šiame sektoriuje pernai buvo technologijų kompanijų arba susiję su naujų technologijų pozicijų kūrimu šalyje“, – pridūrė jis.
„Investuok Lietuvoje“ teigimu, agentūros projektai 2010–2023 m. sukūrė per 40 tūkst. realių darbo vietų, o 2023 m. atlyginimų vidurkis tarp „Investuok Lietuvoje“ klientų siekė 2 945 eurų (bruto) ir buvo 46 proc. didesnis už šalies vidurkį, o klientų sumokėti su darbo santykiais susiję mokesčiai sudarė 729 mln. eurų. Tais pačiais metais jie sukūrė apie 4 proc. šalies pridėtinės vertės.