Sausio 1 d. rytą Ukraina sustabdė rusiškų dujų tiekimą į Europą ir taip užbaigė ilgą Rusijos ekonominės įtakos Europai erą.
„Šis dujų tranzito nutraukimas yra ne tik tiekimo grandinės koregavimas – tai simbolinis epochos žlugimas“, – rašė verslo ir finansinių naujienų agentūra „Bloomberg‘, cituodama Kolumbijos universiteto (JAV) Pasaulinės energetikos politikos centro tyrėją Tatjaną Mitrovą.
Kaip rašo amerikiečių dienraštis „The New York Times“, sprendimas sustabdyti dujų tranzitą yra platesnės Ukrainos ir jos Vakarų sąjungininkių kampanijos, kuria siekiama pakenkti Maskvos galimybėms finansuoti karą ir naudoti energiją kaip svertą Europoje, dalis.
Tačiau tai kelia tam tikrą riziką pačiai Ukrainai, sako karo analitikai. Dabar rusai neturės jokių atgrasomųjų priemonių raketų ir dronų smūgiams į Ukrainos vamzdynus, kurie iki šiol buvo nepaliesti, rašo Ukrainos naujienų agentūra „unian.net“.
Be to, atsisakymas tęsti dujų tranzitą sukėlė ginčą su Slovakija, kuri iki šiol buvo labai priklausoma nuo rusiškų dujų. Šalies ministras pirmininkas Robertas Fico, reaguodamas į dujų tranzito nutraukimą, net pagrasino sustabdyti Europos elektros energijos tiekimą Ukrainai.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis į tai atsakė, kad R.Fico vykdo Maskvos nurodymus ir atidaro „antrąjį energetinį frontą“ kare. „Mes kovojame už gyvybę, o ponas Fico – už pinigus“, – pareiškė V.Zelenskis ir išsakė bene griežčiausią priekaištą Europos vadovui nuo karo pradžios.
Analitikai teigė, kad nėra pavojaus, jog, nutraukus dujų tranzitą, Europoje iš karto pritrūks dujų, tačiau gali būti sunkiau sukaupti atsargas kitam šildymo sezonui.
Siekdama kompensuoti netekimus, kuriuos patirs nutraukus dujų tranzitą, Rusija, matyt, padvigubins pastangas tiekti suskystintas gamtines dujas (SGD). Europa jas vis dar perka, nors Rusijos SGD infrastruktūros plėtros projektai dabar susiduria su Vakarų sankcijomis.
Nepripažintos Padniestrės gyventojai buvo įspėti apie dujų ir šilumos tiekimo nutraukimą. Daugiabučiuose dujas maistui gaminti bus galima naudoti tik tol, kol slėgis tinkle nesumažės iki kritinio lygio.
Tuo tarpu Europos Komisija teigė, kad dujų tranzito iš Rusijos sustabdymas jai nebuvo staigmena ir kad Europa, priešingai nei Padniestrė, tam buvo pasiruošusi. Europos dujų infrastruktūra yra pakankamai lanksti, kad užtikrintų ne rusiškų dujų tiekimą Vidurio Rytų Europos šalims, patikino Briuselis.